Roberta Dolinská
Stratili sme otca punku
8.apríla vo veku 64 rokov svet opustil bývalý manažér legendárnych Sex Pistols a New York Dolls, Malcolm McLaren. Posledný krát vydýchol na klinike vo Švajčiarsku, kde podľahol rakovine.
Som študentka amerických štúdií a žijem v Anglicku. V Londýne mám kapelu,zaujímam sa o bicie, hudbu, módu, fotografiu, film a históriu. Zoznam autorových rubrík: Recenzie na albumy, Reportáže z podujatí, Hudobné osobnosti, Filmy, Hudobné zaujímavosti, Festival Pohoda, Hudobné úlety, Ja a USA, Súkromné, Nezaradené
8.apríla vo veku 64 rokov svet opustil bývalý manažér legendárnych Sex Pistols a New York Dolls, Malcolm McLaren. Posledný krát vydýchol na klinike vo Švajčiarsku, kde podľahol rakovine.
O Patti Smith sa popísalo už veľa, takisto aj ona sama je veľmi kreatívnou autorkou. Kedysi dávno sľúbila Robertovi Mapplethorpovi, že na papier zveční ich príbeh. Teraz, 20 rokov po jeho smrti (zomrel na následky AIDS) dodržala svoje slovo a pýši sa novou knihou, Just kids (Iba deti), ktorá zachytáva pravdivý príbeh týchto dvoch nezávislých umelcov.
Bubny boli odjakživa nástrojom, ktorý sa vždy pripisoval mužskému pohlaviu. Je síce pravda, že ženy- bubeníčky sú zriedkavým javom, ale predsa sa nájdu výnimky. Krásna žena za sadou je pastvou pre oči a nedá sa len tak prehliadnuť. Niektoré dámy sú veru lepšie a zaujímavejšie ako ich mužskí kolegovia. A niekedy vedia robiť viac vecí naraz. Tak ako Karen Carpenter, ktorá bubnovala a zároveň odspievala všetky party.
Keď v 60-tych rokoch Andy Warhol usporiadaval vo svojej Factory párty, nechýbali koncerty experimentálnej kapely The Velvet Underground, ktorú manažoval. Táto partia new yorských típkov hrajúca 3 akordy dookola prišla s novým štýlom neohraničenej hudby, uplatňovala avantgardné prvky a Reedove texty dostali poéziu na celkom inú úroveň. The Velvet Underground boli výnimoční a nenahraditeľní. Lebo boli odlišní. A čo je naozaj pozoruhodné, za bicími mali ženu menom Moe Tucker.
Počas ruskej invázie v roku 1968 v období ,,Pražskej jari" emigrovalo z Československa mnoho ľudí, medzi nimi aj 18-ročný Ivan Kral, ktorý odcestoval za rodičmi do USA. Ivan bol práve začínajúci hudobník pôsobiaci v pražskej kapele Saze. Bol mladý a hlboko zamilovaný do hudby...Jeho začiatky v Amerike neboli ako prechádzka ružovou záhradou- obrovská, nepoznaná krajina, nový jazyk, nespočetné množstvo povolaní, neznámi ľudia, spomienky na ďaleký domov... Neskôr sa však všetko obrátilo o 180 stupňov. 60-te roky odišli, prišli 70-te. A s nimi aj new yorská hudobná punková scéna, slávne CBGB či new wave kapely. Na výslnie sa vtedy dostali hudobníci, ktorí prepísali rock and rollovú históriu. Ivan Kral bol pri tom.
Jaro Filip by mal 60. Poznáte ho? Určite áno. Bol jedným z najvýznamnejších slovenských hudobníkov, skladateľov, hercov, dramaturgov či humoristov. Zanietený propagátor a priekopník internetu v našej krajine. Okrem toho mal pod palcom veľké množstvo všakovakých aktivít. Skrátka bol výnimočný. Človek hromadného výskytu? Môže byť. Ale naozaj bol v tom dave výnimočný.
Neortodoxne a bez pochýb, Patti Smith patrila v 70-tych rokoch k najvýznamnejším postavám americkej hudobnej scény a punkového hnutia . Svojou existenciou a nadčasovou tvorbou, živelným a duchaplným vystupovaním ovplyvnila a dodnes vplýva na hudobníkov rôznych žánrov. Prečo by aj nie, keď sa na ňu pozriete, či nebodaj naživo uvidíte jej predstavenie, zistíte, že táto 62 ročná dáma má takú veľkú charizmu, ktorá vás jednoducho nenechá počúvať jej ,,hudobnú poéziu“ len tak, bez hlbšieho zamyslenia. A to je podstatné.