Festival express: Vlak, ktorý viezol rock and rollové hviezdy

V roku 1970 si na území Kanady brázdil cesty vlak- a to nie obyčajný. Tento vlak bol odlišný od bežných prepravných prostriedkov preto, lebo vo svojich rušňoch viezol vtedy najuznávanejšie americké a kanadské rock and rollové hviezdy. Hudobníci vytvorili jednotného ducha- spojili sily a celých 5 dní koncertovali, kde im vlak zastavil (Toronto, Winnipeg, a Calgary, pozn. aut.), žúrovali (vlak si musel ,,oddýchnuť vždy, keď posádke došla tequilla"), jamovali (vo vozni mali všetky hudobné nástroje), pospevovali si. Ich vlak sa preto premenil na miesto, v ktorom by sa chcel ocitnúť nejeden fanúšik kvalitnej hudby. Tento dokumentárny film zachytáva rané sedemdesiate roky, prostredníctvom ktorého sa divák dostane do zákulisia výborných muzikantov, ale i do ich súkromného života č rozhovorov. Dokument bez pochýb patrí k svetovej špičke a v hudobnej kinematografii zohráva významnú úlohu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Plagát
Plagát 

Réžie sa chopil skúsený Bob Smeaton, ktorý však v dôsledku nekonečných právnych sporov film nikdy nedokončil. Až o 25 rokov neskôr, v roku 1995 bol natočený materiál nájdený v Kanadskom národnom filmovom archíve a v roku 2003 mal tento film svetovú premiéru v Toronte. A teraz si predstavme účinkujúcich. Vo filme sa objavili The Band (veľmi obľúbení u hudobných žurnalistov), Delaney and Bonnie and friends (manželské duo a hostia), The flying burrito brothers (country kapela), Grateful dead (tí sa preslávili dlhými improvizáciami na svojich vystúpeniach), Buddy guy blues band (bluesový a rockový mág so skupinou), Ian and Sylvia (kanadská folková dvojica) and the Great speckled birds (country formácia), Sha na na (,,rock and rollový revival"), Mashmakhan (rock fusion kapela)a Janis Joplin (speváčka). Toľko hviezd na spoločnom plátne stojí naozaj za to.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Vystúpenia sa však nezaobišli bez protestov a násilností - torontská mládež sympatizujúca k hnutiu hippies nesúhlasila s cenami vstupeniek na vystúpenia (14 dolárov) a mala pocit, že hudba by sa mala počúvať aj na koncertoch zadarmo. Polícia riešila tento istý prípad aj na legendárnom Woodstocku. The Grateful Dead vyšli fanúšikom v ústrety a bez nároku na honorár zahrali v miestnom parku. Výtržnosti, jazdecká polícia či nevoľnosti z tepla- aj tieto negatíva patrili k takýmto koncertom. Pre vynikajúci zážitok boli mnohí odhodlaní urobiť čokoľvek.

 Aký mám názor na tento film v štýle cinéma- vérité? Určite bola veľká škoda nechať ho celé tie roky zapadať prachom a tváriť sa, že tento materiál nikdy nemá uzrieť svetlo sveta, pretože sa nedokončil. Najviac ma fascinujú scény natočené v samotnom vlaku, ako títo skvelí hudobníci spolu vychádzajú, hrajú na gitarkách a užívajú si 5 nezabudnuteľných dní. Atmosféra na koncertoch, ľudia v tých najbláznivejších oufitoch vtedajšej americkej módy, kvalitná muzika v live prevedení mojich obľúbených muzikantov a typický smiech Janis Joplin, ktorý by počul aj hluchý. Na tieto zábery pozerám s úžasom, vždy ma lákalo ,,narodiť sa do 60-tych alebo 70-tych rokov" a som naozaj rada, že som nevidela bežný klasický dokument. Aj to ,,vlakové turné" spravilo veľa a oživilo tým celý film. Preto neváhajte a nájdite si voľnú chvíľku na naozaj čarovný vlak, ktorí bez pochýb zaujme každého fanúšika ,,starej poctivej hudby". 

Roberta Dolinská

Roberta Dolinská

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentka amerických štúdií a žijem v Anglicku. V Londýne mám kapelu,zaujímam sa o bicie, hudbu, módu, fotografiu, film a históriu. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie na albumyReportáže z podujatíHudobné osobnostiFilmyHudobné zaujímavostiFestival PohodaHudobné úletyJa a USASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu