reklama

Hudobný festival - Aprílové fúzie 2009

Doteraz v našom regióne neexistoval žiadny festival venujúci sa jazzu a jemu príbuzným žánrom, ale posledný aprílový víkend, dňa 24. a 25. apríla sa všetko zmení. Tieto dni sa totiž v Prievidzi a na striedačku v Bojniciach uskutoční festival, ktorého hlavnou prioritou je okrem kvalitného koncertu spestriť večer aj všakovakými doplňujúcimi programami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

 Aprílové fúzie, alebo dvojdňové podujatie s vyrovnaným scenárom vytvorí priestor okrem koncertov i edukačnej časti vo forme workshopu alebo semináru. Prepojenie so vzdelávacími projektmi a sprievodnými akciami zameranými na kultúrny rozvoj je určené pre všetky vekové kategórie.

 Piatkový festivalový program bude prebiehať v Kultúrnom regionálnom centre v Prievidzi. (pri Rozvoji – nad knižnicou, pozn. aut.). Môžeme ho nazvať tzv.,, zahrievacím kolom“, pretože jeho živú hudobnú tvár bude mať len koncertné vystúpenie súborov inklinujúcich k jazzu zo ZUŠ v Prievidzi, Bojníc a Žiaru nad Hronom. Pred, i po ich koncertnom vystúpení si môžu návštevníci festivalu pozrieť výstavu fotografií s tematikou jazzu alebo sa zoznámiť s filmovými ukážkami z prehliadky CINEAMA 2009.

 V sobotu sa všetko presunie do kinosály KRC v Bojniciach a do popredia sa dostane odlišný harmonogram v konfrontácii s predchádzajúcim dňom, ktorý sa otvorí workshopom pre žiakov hudobných škôl a seminárom určeným pre učinkujúcich, ale i prevažne odbornú verejnosť. 

 Hlavným dramaturgickým zámerom festivalu je predviesť jazz v štyroch formátoch. Prvý blok poukáže na jazz v jeho súčasnej, aktuálnej manstremovej podobe so špičkovými interpretmi ako sú ,,Nothing but swing trio“, ktorí si na Hornej Nitre vytvorili poslucháčske zázemie.

 Druhý blok hlavného programu sa predstaví jazzom v jeho komornom – komponovanom charaktere v podaní ,,As guest dua“ , ktoré pozostáva z dvojice absolventov Žilinského konzervatória etablovaného na holandskej jazzovej scéne ( Miroslav Herák – vibrafón a Michal Vaňoušek – klavír ) a predvedú sa prevažne vlastnými farebne a formovo prekomponovanými skladbami. Z Francúzska k nám pricestujú ,,Paradox trio“, ktoré je na špičke nastupujúcej mladej francúzskej jazzovej moderny a ukáže návštevníkom žáner v jeho efektnej, provokujúcej, terajšej, ale i alternatívnej podobe. A ako sa hovorí, ,,čerešničkou na torte“ bude ,,náš český brat“ Dan Bárta so svojou formáciou ,,Illustratosphere“. 

 Z doterajšej charakteristiky tohto podujatia môžem skonštatovať, že určite osloví a bude značným prínosom pre súčasných a potenciálnych poslucháčov, novinárov, hudobných publicistov, kritikov či teoretikov, pedagógov aj praktických hudobníkov, ktorí sa už zaoberajú, alebo chcú zaoberať daným druhom. Festival si kladie za ambíciu predstaviť žáner
v šírke a kvalite, v akej tomu do teraz v Prievidzi nebolo.
Dúfam, že Vás jeho idea zaujala a prídete ho podporiť svojou účasťou a potom po ukončení si na oplátku získa vašu úprimnú konfidenciu.


Hlavný program:
Piatok 24. 4. 2009 - Sála RKC v Prievidzi
18.00 h
Junior jazz - Vystúpenie súborov ZUŠ L. Stančeka v Prievidzi a ZUŠ Bojnice

Sobota 25. 4. 2009 - Veľká sála KC Bojnice

18.00 h - Nothing but swing trio
Tomasz Grzegorski – tenor saxofón (PL)
Klaudius Kováč – klavír
Róbert Ragan – kontrabas
Peter Solárik – bicie

19.00 h - AsGuest duo (NL/SK)
Miroslav Herák - vibrafón
Michal Vaňouček – klavír

20.00 h - Paradox trio (FR)
Raphael Dumont – alt saxofón, basklarinet
Kenny Ruby – basová gitara
Nico Rajao – bicie

21.00 h - Dan Bárta & Illustratosphere (ČR)
Dan Bárta – spev
Filip Jelínek – klávesy, perkusie
Robert Balzar – basová gitara
Stanislav Mácha – klavír
Jiří Slavíček – bicie
Jaroslav Friedl – gitara

Roberta Dolinská

Roberta Dolinská

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentka amerických štúdií a žijem v Anglicku. V Londýne mám kapelu,zaujímam sa o bicie, hudbu, módu, fotografiu, film a históriu. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie na albumyReportáže z podujatíHudobné osobnostiFilmyHudobné zaujímavostiFestival PohodaHudobné úletyJa a USASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

291 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu