Jaro Filip: Ja som ten čo hrával s Dežom

Jaro Filip by mal 60. Poznáte ho? Určite áno. Bol jedným z najvýznamnejších slovenských hudobníkov, skladateľov, hercov, dramaturgov či humoristov. Zanietený propagátor a priekopník internetu v našej krajine. Okrem toho mal pod palcom veľké množstvo všakovakých aktivít. Skrátka bol výnimočný. Človek hromadného výskytu? Môže byť. Ale naozaj bol v tom dave výnimočný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Jaro Filip
Jaro Filip 

Narodil sa 22. júna 1949 a na druhý svet odišiel tiež v letný mesiac, a to 11. júla pred deviatimi rokmi. Opustil nás predčasne na následky infarktu a v tieto dni by sme si pripomenuli jeho 60. narodeniny. Spomeňme si na neho aspoň prostredníctvom tohto článku.

Začiatkom 60-tych rokoch bol veľkým obdivovateľom Deža Ursínyho (v tom čase študoval aj na konzervatóriu) a neskôr pôsobil v jeho kapele. Spolupracoval s dvojicou Lasica- Satinský, s ktorou vyprodukoval niekoľko nezabudnuteľných platní (najmä pre staršiu generáciu). Nesmieme však zabudnúť na Richarda Müllera, spolu s ktorým sa v priebehu siedmich rokov podpísali pod viacero hitov. Táto spolupráca priniesla úspech pre oboch. Na konte majú veľa spoločných nezabudnuteľných skladieb, za spomenutie určite stojí ,,Milovanie v daždi"(vhodnú pre upršaný deň) , ,,Cez okno" ( sponzorom premiérovej sólovky bol zhodou náhod práve Microsoft) či ,,Cigaretka na 2 ťahy" (asi najznámejšia Müllerova pieseň) .

Ak by ste sa o tomto pánovi chceli dozvedieť viac, odporúčam vám knihu od popredného hudobného publicistu Mariana Jaslovského s názvom Jaro Filip- človek hromadného výskytu. Pre tých, ktorí by chceli ísť v šľapajach Filipa (takého fanúšika internetu v 90-tych rokoch by ste hľadali len ťažko) a mali v úmysle skúsiť modernú možnosť, stačí, ak si jednoducho ,,zasurfujete" na webe. Aj tu máte množstvo informácii na dosah.

Jaro Filip skladal hudbu aj do divadelných predstavení, filmov či televíznych programov. Keď už spomíname tie filmy, Filip dokonca účinkoval aj v nich. Väčšinou hral melancholické a odmerané postavy, čo mu aj sedelo v porovnaní s jeho reálnym životom. Bol naozaj rozlietaný a zaangažovaný do rôznych projektov.

Zhrňme to. Jaro Filip doteraz patrí medzi význačné postavy slovenskej hudobnej scény. Do života sa nám votrel úplne nenápadne, zato nám však ostal v pamäti. Jeho skladby oprášilo veľa interpretov súčasnej scény (čo ja nepodporujem, lebo nemám rada takéto ,,preberačky", Filip je sám o sebe výnimočný a netreba takto ,,kaziť" jeho tvorbu) a v roku 2004 mu prezident Ivan Gašparovič prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I triedy, in memoriam, ktoré mu určite patrí za svoj prínos pre slovenskú hudobnú scénu. Tak občas siahnime po jeho platni a pustime si ju na gramofóne. Nechajme, nech nám čaro jeho hudby pripomenie, že Jaro Filip bol ten, čo hrával s Dežom (ale aj s mnohými inými).

Roberta Dolinská

Roberta Dolinská

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentka amerických štúdií a žijem v Anglicku. V Londýne mám kapelu,zaujímam sa o bicie, hudbu, módu, fotografiu, film a históriu. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie na albumyReportáže z podujatíHudobné osobnostiFilmyHudobné zaujímavostiFestival PohodaHudobné úletyJa a USASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu