Na Deň vďakyvzdania jedine v Alicinej reštaurácii

V každej americkej rodine dnes rozvoniava moriak, lebo je Deň vďakyvzdania. Minulý rok som to s Američanmi na vlastnej koži zažila, dnes si tento deň symbolicky oslávim po svojom. Prvé, čo ma v súvislosti s touto významnou udalosťou napadne je film od nedávno zosnulého amerického režiséra Arthura Penna, Alicina Reštaurácia. Snímka je adaptovaná podľa piesne s rovnakým názvom od folkového speváka Arla Guthrieho, ktorý s ňou zožal obrovský úspech na legendárnom Woodstocku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Plagát
Plagát 

Dej filmu je taký istý, ako Guthrie spieva s piesni. Príbeh začína na Deň vďakyvzdania a je založený podľa skutočnej udalosti. Arlo Guthrie nastúpi na vysokoškolské štúdium v Montane. Guthrie je problémový typ mladíka s liberálnymi názormi a kvôli svojmu postoju k spoločnosti je donútený univerzitu opustiť. Mne vždy v pamäti utkne jedna scénka na hodine hudby. Žiaci podľa nôt hrajú nejaké diela od významných hudobných skladateľov, čo sa Gutriemu nepozdáva. Namiesto toho hrá niečo podobné Emersonovi a to privádza profesora do šialenstva. Outsider Arlo svojím vzhľadom a nápadmi vytŕčal z radu a preto bol neobľúbený medzi spolužiakmi a dokonca mal problémy s miestnou políciou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dlhovlasý hipík s gitarou ďalej cestuje do štátu Massachusettes, aby sa stretol s priateľmi Alicou a Rayom, ktorí bývajú v prerobenom kostole. Alice si otvára reštauráciu. Arla zatknú za odhadzovanie odpadkov na verejnosti, ktorých sa zbavil v blízkom lese, lebo chcel upratať po slávnostnej večery, teda po oslavách Dňa vďakyvzdania. Zatknutie ho zachránilo pred narukovaním do vojny vo Vietname. Arlo zo súdu odíde ako vinný, zaplatí 50 dolárov a odpadky odvezie do New Yorku. Na záver sa opäť vráti za kamarátmi do zrekonštruovaného kostola a o deň neskôr zomiera Woody, Arlov otec, ktorý bol tiež muzikantom. Ray a Alica usporiadajú veľkolepú svadbu v štýle detí kvetov.

SkryťVypnúť reklamu

Na okraj: Odporúčané filmy od Penna:
The miracle worker (1962)
Bonnie and Clyde (1967)

Roberta Dolinská

Roberta Dolinská

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentka amerických štúdií a žijem v Anglicku. V Londýne mám kapelu,zaujímam sa o bicie, hudbu, módu, fotografiu, film a históriu. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie na albumyReportáže z podujatíHudobné osobnostiFilmyHudobné zaujímavostiFestival PohodaHudobné úletyJa a USASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu