
Hudobný komediálny film A Hard Day's Night sa natočil v roku 1964 a bol vôbec prvou obrazovou snímkou, ktorá bola o samotných The Beatles. Napísal ho Alun Owen. Réžie sa chopil chlapík menom Richard Lester, ktorý si zaumienil, že natočí film čo najrýchlejšie a hlavne s minimálnymi nákladmi na jeho výrobu. Preto i natáčanie trvalo pomerne krátko- a to skoro ,,smiešnych" 7 týždňov, strih bol hotový do dvoch. Tento režisér spätne určite oľutoval, že na film neobetoval viac času. Snímka sa mu napriek tomu podarila, čo ocenia všetci fanúšikovia Beatles, ale aj tí, čo ich nemajú príliš v láske ( ak na tejto planéte existuje zarytý odporca kapiel tejto ,,superkapely" zo sixties).
Dej filmu je vcelku jednoduchý- dva dni prežité s ,,beatlesákmi" obohatený o logický dej. Scenár bol však dopredu spracovaný, ale ani improvizáciou sa tu tiež nešetrilo (ako kto, podľa autora scenára Aluna Owena žiadna replika Beatles nemá viac ako šesť slov, lebo si nevedeli zapamätať dlhé vety a jediné pokusy o improvizáciu urobil John). Zaujímavá je aj scéna, ktorá sa odohráva na všednej tlačovej konferencii s tuctom novinárov. Chlapci odpovedajú na otázky miestami znudene, ale s dávkou humoru. Očným kontaktom sa dohodnú a z tejto tlačovky sa jednoducho ,,vyparia". Táto scénka je príkladom na humornú situáciu, ale tých je vo filme viac než dosť.
A Hard Day's Night je typickou ukážkou filmu, v ktorej hlavnú rolu nezohrávali piesne, ale príbeh a rozhodujúcu úlohu majú práve ,,hitmakeri" Beatles. V skutočnosti rozdeľujeme filmy o muzike približne do štyroch kategórii:
1.- hrané filmy, v ktorých majú hlavné hviezdy muzikantského neba role muzikantov (napr. Performance s Mickom Jaggerom, Žltá ponorka s Beatles)
2.-dokumentárne filmy (napr. Gimme Shelter o Rolling Stones, Westway to the world o The Clash)
3.- filmy, v ktorých sa hudobníci ani žiadne iné rock and rollové hviezdy neobjavujú na plátne, hudba tvorí podmaz (napr. Easy Rider, Zabriskies point)
4.- muzikály, opery (napr. Starci na chmelu, slávna Quadrophenia od The Who)
A Hard Day's Night má miesto v prvej kategórii.
Samotný film sa začína skladbou s rovnomenným názvom. Beatles utekajú (hlavne) pred jačiacimi dievčatami (v typických minišatách) a následne nasadnú do vlaku. Chtiac- nechtiac všade tam ,kde sa objavia spôsobia revolúciu. Beatlemánia je na svete! Do deja je aj zapletený starý otec Paula McCartneyho (ale len vo filme) ktorý ide s nimi na výlet. Ten je asi najkomickejšou postavou z celého filmu, ktorá nevedomky a s radikálnymi názormi vyrába veľa problémov. Beatles sú tu na to, aby ho z malérov ,,vytiahli". Na každom kroku striehnu dievčatá, chlapci sa musia pred nimi ukrývať a popritom stíhať svoj ,,ťažký deň". Interview, skúška, účinkovanie v talkshow a všeličo možné, čo ich na cestách týchto pánov postretlo. Ako som už spomínala, nachádza sa tu veľa vtipných pasáží. Netreba napríklad prepočuť rozhovory manažéra s drzým Lennonom, lojalitu Ringa, keď sa pokúsi ochrániť mladú pani pred blatom a tak na ,,bahnovú" zem položí svoj kabát a krásna slečna sa následne prepadne do jamy (za čo sa dostal aj na policajnú stanicu), Harrisonove názory na spoločnosť, ktorá vyrábala na tú dobu podľa neho nevkusné oblečenie (táto scéna aj paroduje mediálne manipulácie keď návrhár pozrie do kalendára a skonštatuje že ten drzý mladík nie je signálom nového štýlu, lebo zmeny sú plánované až o tri týždne) či neustále McCartneyove poznámky na svojho dedka. Dejová línia má teda logiku.
Sfilmovaný náročný deň s Beatles mal ohlas aj v ekonomických sférach. Výdavky na výrobu sa vrátili už predajom soundtrackovej platne, teda ešte skôr, ako film prišiel do kín. Premiéra sa uskutočnila 6. júla v roku 1964 v Londýne, s nasadením LP a nového singlu.
Podľa mňa je tento čiernobiely film aj napriek nízkym nákladom, vtedajšej technike a kvalite zvuku jedným z najlepších v hudobnej kinematografii. Je skutočným prototypom poňatia tohto druhu umenia. Konečne aj ,,bežný" divák mohol uniknúť zo svojho ,,ťažkého dna" a stráviť ho s Beatles. Celkom pekný únik od reality, čo poviete?