Staré zaľúbené filmy

Láska a zaľúbenosť. Tieto dve magické slová definovať neviem, asi mám ešte málo rokov. Rada však pozerám staré filmy, v ktorých dominuje nejaká zaľúbená dvojica. Občas by som si priala, aby som v takom filme ,,žila". Škoda že realita je iná. Ale tie filmy sú úžasné. Rôzne príbehy, osudy, ľudia a fakt, že láska kvitne v každom veku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (87)
The Graduate
The Graduate 

Svet valčíkov: The Swing time (1936): Fred Astaire a Ginger Rogers spolu tvoria najznámejší tanečný pár z Broadwayu. Zahrali si v mnohých filmoch a muzikáloch, ale Svet valčíkov patrí medzi najznámejšie. John je tanečník a gamblér. Kvôli tanečnému vystúpenia nestihne svoju svadbu s Margaret. Od nej dostane ultimátum, že obrad sa uskutoční až keď bude mať jej snúbenec na konte 25 000 dolárov. John teda odchádza do New Yorku so svojím kamarátom ,,Popom", aby niečo gamblovaním vyhral. Na preplnenej newyorskej ulici náhodne stretne Penny, učiteľku tanca, ktorú poprosí o mincu. Nakoniec je z toho stretnutia potýčka. John (Lucky) a Penny sa nakoniec nečakane stanú tanečným párom. Zaľúbia sa do seba, ale nemôžu sa vziať kvôli Margaret. Na záver sa Penny chce zosobášiť s dirigentom orchestra a Margaret dá košom Johnovi. Príbeh plný lásky a intríg sa končí svadbou dvoch tanečníkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každé dievča by sa malo vydať: Every girl should be married (1948): Anabel je mladá predavačka, ktorá sa priveľmi zaoberá otázkou manželstva a svadby. Keď stretne pohľadaného doktora Madisona, zaľúbi sa do neho a chce sa za neho čím skôr vydať. Starý mládenec nemá o ňu záujem, tak ho slečna začne neustále prenasledovať. Vyzistí si všetky informácie, zajedná stôl v jeho obľúbenej reštaurácii a začne si vymýšľať, len aby ho zaujala. Vychytená dievčina si pripraví vlastný plán, ako ,,uloviť" gentlemana, ktorý sa nechce ženiť. A nakoniec jej vyjde.


Kamarát Joey: Pal Joey (1957): Pôvodne muzikál s rovnakým názvom sa odohráva v San Franciscu. Sinatrovky sú vždy úspešné a tentokrát si Frank zahral Joeyho Evansa, mladíka s ohromným šarmom. Stretáva sa s barovou speváčkou a tanečníčkou Lindou, ktorá mu okamžite padne do oka. Joey sa rozhodne, že si otvorí vlastný bar. Aby toho nebolo málo, zahladí sa do neho vdova Vera, ktorá mu chce finančne pomôcť, pod podmienkou, že Linda v ňom nebude pracovať. Joeymu sa táto alternatíva nepozdáva ( svoj nesúhlas vyjadruje v skladbe ("Nobody owns Joey but Joey") a bar sa zatvára. Linda nakoniec končí v Joeyho náručí.

SkryťVypnúť reklamu


Princ a tanečnica: The prince and the showgirl (1957): Do tohto zoznamu musím jednoznačne zahrnúť aj sladkú Marilyn Monroe. Dej sa odohráva na kráľovskej pôde vo Veľkej Británii v roku 1911. Keď princ Charles príde do Londýna, navštívi The Coconut girl club v ktorom tancuje Elsie (Marilyn Monroe). Tú pozve na súkromný večeru do svojho kráľovstva a zaľúbi sa do nej. Napriek tomu, že ikone Marilyn Monroe sa dá len ťažko odolať, nie každý má rád jej filmy. Kuloáre o nej vravia, že to bola jedna namyslená a odporná ženská. Ale vyzerala božsky a to na filmovom plátne niekedy bohato stačí.


Doktor Živago: Doctor Zhivago (1965): Najznámejšia novela s vojnovou tematikou od Borisa Paternaka Doctor Zhivago bola v roku 1965 aj sfilmovaná. Dej zahŕňa obdobie prvej svetovej vojny, ruskej revolúcie a občianskej vojny. Doktor Jurij Živago odchádza na front a doma zanecháva manželku. Na fronte sa zaľúbi do sestričky Larissy. Ich cesty sa ale po vojne rozídu a každý si žije svoj život. Neskôr sa náhodne stretávajú a tajne sa stretávajú. Juriho manželku deportujú do Francúzska a stratí kontakt aj s milovanou Larou. Jurij v závere zomiera na infarkt. Nazačiatku aj na konci filmu sa objavuje Jurijho brat, ktorý chce spoznať svoju neter, Živagovu dcéru.

SkryťVypnúť reklamu


Hádaj, kto príde na večeru: Guess who´s coming to dinner (1967): Keď mladá slečna Joanna prežije na Havaji románik s doktorom Johnom, chce sa za neho vydať. Joanna plánuje svojho snúbenca predstaviť rodičom pri večeri. Problém je ale v tom, že ona je biela a on Afroameričan. Spoločnosť na takéto páry ukazuje so zdvihnutým prstom a podľa jej rodičov aj ich deti nebudú mať kvôli tomu ustlané na ružiach. John si Joanu zoberie za ženu len v prípade ak to jej rodičia dovolia. Majú presne 1 deň na rozmyslenie. Joana nalieha, aby na večeru prišli aj Johnovi rodičia, pretože z Los Angeles to majú do San Francisca len jednu hodinu lietadlom. Johnovi rodičia reagujú na situáciu tak ako snúbenicin a nesúhlasia so svadbou. Po ,,náročnej" večeri mladí trvajú na svojom a nakoniec sa môžu zosobášiť. Film poukazuje na vzťahy medzi bielymi Američanmi a Afroameričanmi v 60-tych rokoch.

SkryťVypnúť reklamu


Absolvent: The Graduate (1967): Absolvent patrí medzi kultové filmy americkej kinematografie. Ako predloha slúžila režisérovi Mikovi Nicholsovi kniha s rovnomenný názvom od Charlesa Webba. Pre mladého absolventa strednej školy Benjamina jeho starostliví rodičia usporiadajú večierok. Sú pozvaní aj Robinsonovci, dlhoroční rodinní známi. Pani Robinsonová (Simon and Garfungel spravili k filmu úžasný soundtrack a hlavne skladba Mrs.Robinson sa stala legendárnou) raz večer poprosí Bena, aby ju odviezol domov. Potom od neho chce, aby s ňou ostal až pokým nepríde jej manžel. Pani Robinsonová mladíka zvádza a začnú sa stretávať pokým sa Ben nezaľúbi do jej dcéry, lebo z pohľadnej ženy v najlepších rokoch sa zrazu stáva protivná ženská. The Graduate je jedným z mojich najobľúbenejších filmov a vrelo ho odporúčam.


Harold a Maude: Harold and Maude (1971): Ľúbostný príbeh Harold a Maude je príkladom toho, že láska kvitne v každom veku. Harold je 20- ročný mladík ktorý sa pred očami matky pokúša o samovraždu. Ona je už na jeho ,,srandičky" zvyknutá, ale okolie vždy nastraší, hlavne jeho kandidátky na svadbu. Láska od dievčaťa je podľa milujúcej mamy jediným možným východiskom synovej úchylky. Doteraz mu nepomohol žiadny psychiater, kňaz a ani armádny výcvik. Mládenec má aj ďalšiu zvláštnu zábavku, pravidelne navštevuje pohreby neznámych ľudí. Na jednom stretáva osemdesiatničku Maude, mimoriadne vitálnu a húževnatú pani plnú optimizmu. Harold a Maude sú dve úplne odlišné osobnosti, ale ich láska ich nepustí. Film spevádzajú skladby od Cata Stevensa.


Veľký Gatsby: The Great Gatsby (1974): Veľký Gatsby je najznámejším románom od Scotta Fitzgeralda. Dej zachytáva jazzovú éru, flappers a rozdiely medzi spoločenskými vrstvami. Je to romantická dráma o prefíkanom boháčovi Jayovi Gatsbym, ktorý celý túžil po Daisinej láske. Tá si vybrala nesympatického boháča, čo Jaya ranilo. Ten sa rozhodol o Daisy bojovať a začal zarábať na čiernom trhu, usporadúvať obrovské párty a bol pevne rozhodnutý získať Daisy naspať, ako za starých časov. Vo filme zažiarili najmä vintage kostými, za ktoré film získal niekoľko ocenení.

Tých filmov je neúrekom a všetky sa mi do zoznamu nezmestia. Tak aspoň tie najzaujímavejšie.

Roberta Dolinská

Roberta Dolinská

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentka amerických štúdií a žijem v Anglicku. V Londýne mám kapelu,zaujímam sa o bicie, hudbu, módu, fotografiu, film a históriu. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie na albumyReportáže z podujatíHudobné osobnostiFilmyHudobné zaujímavostiFestival PohodaHudobné úletyJa a USASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu