
Cover je podľa mňa veľmi diskutabilný pojem. Keď sa nad tým zamyslím, asi tak pred 30- 40 rokmi si niektoré úžasné kapely do svojho repertoáru prisvojili niečo od iných interpretov. V tom prípade ma okamžite napadne Dancing in the street, originál od Marvina Gaya, ktorý bol napísaný pre Martha and The Vandellas (1964). O 4 roky neskôr spravili cover The Carpenters a v roku 1985 vyšla verzia dua Bowie- Jagger. Všetky tri verzie sú aj s odstupom času pozoruhodne dobré.
Ďalej aj Questionmark & The Mysterians mali veľký hit, 96 Tears, ktorý v roku 1990 nahrali aj The Stranglers. V súčasnosti sa objavujú viac zlé covery ako tie dobré. Aj z legendárneho hitu sa dá urobiť brak a radiová odhrhovačka. Alebo skôr rýchly zárobok na margo iných. Pár z nich je v tom zozname.
Renato Carosone- We no speak americano- Máloktorý teenager tuší, že tento hit leta 2010 má korene v Taliansku a vznikol v 50-tych rokoch. Hitparády s touto skladbou brázdili Yoladna Be Cool a DCUP.
Nancy Sinatra- These boots are made for walking- Popová skladba zo 60-tych rokov napísaná pre Nancy Sinatru, šikovnú dcéru ikony Franka Sinatru. V roku 2005 sporo odetá Jessica Simpson ovládla MTV práve s touto skladbou. To, z čoho sladká Nancy spravila kult Jessica o pár desať ročí neskôr úplne pokazila.
The Arrows-I Love Rock 'N' Roll- Keď v roku 1975 kapela Arrows nahrali I love Rock 'n' Roll, nespôsobili s týmto songom hystériu, ktorá sa podarila rockerke Joan Jett a jej kapele Black Hearts. I Love Rock 'N' Roll je nesmrteľná skladba. V roku 2002 ju ,,zabila" popová hviezdička Britney Spears. Stačí si napríklad porovnať len videoklipy.
Don McLean- American Pie- Klasika od folk-rockového speváka Don McLeana American Pie rozpráva príbeh o trojici skvelých hudobníkov-Buddiem Hollym, Ritchiem Valensovi a The Big Hopperovi, ako nešťastne zahynuliv roku 1959. V texte sú skryté odkazy ,napríklad Jack Flash and "moss grows fat on a Rolling Stone",kde spevák hovorí o Rolling Stones alebo The King, kde myslí Elvisa Presleyho. Hit zo začiatku 70-tych rokov prebrala Madonna. Nemusela.
title="YouTube video player" class="youtube-player" type="text/html" width="480" height="390" src="http://www.youtube.com/embed/L_89yCHwNj0" frameborder="0" allowFullScreen>
My Generation a Behind blue eyes-The Who- Britské kvarteto The Who malo tiež hity, ktoré s obľubou prebrali dnešní hudobníci. Behind blue eyes si osvojili Limp Bizkit. Horšie dopadla My Generation, hymna 60-tych rokov, ktorú svojím prejavom pokazila Hilary Duff.
The Paragons- Tide is high- S touto skladbou napísanou Johnom Holtom najprv zahviezdili v roku 1967 jamajskí The Paragons. Tide is High priniesol v 80-tych rokoch post-punkovej kapele Blondie hit číslo jeden aj s U.S.A. i vo Veľkej Británii. No a to by nebola dnešná doba, keby sa nenašla nejaká komerčná dievčenská kapela, ktorá by si neprisvojila túto skladbu. V tomto prípade to boli Atomic Kitten.