
Zildjianovci, ktorí pochádzajú z Arménska založili svoje manufaktúry v USA o 3 storočia neskôr ako ich predok vymyslel ten povestný ,,plech, ktorý vydáva zvuk“. Počas Veľkej depresie sa obohatili aj o závody v Turecku (K Zildjian).
Podľa tradície iba najstarší člen rodiny pozná postup pri výrobe všetkých výrobkov a toto tajomstvo sa dedí z generácie na generáciu. Táto tradícia sa ale porušila, keď Avedis Zildjian III povedal pracovný postup svojim 2 synom- Robertovi a Armandovi. Ich otec mal veľký podiel na výrobe činel, lebo ako prvý vyrobil činely pre celú sadu. Okrem toho tieto činely rozdelil a nazval ich ride, splash, crash, sizzle a hi-hat. A ako to už pri takýchto rodinných podnikoch býva, vždy sa nájde čierna ovca rodiny, ktorá nebude kráčať v šľapajách svojich predkov. Dvaja súrodenci sa nepohodli a Robert si založil vlastnú konkurenčnú značku Sabian.
Aby sa uchovala tradícia tajomstva, Armandove dcéry (14. generácia) sú v súčastnosti vodkyňami Zildjian-u . Tieto dve dámy sú prvými ženami v histórii, ktorým boli prezradené všetky informácie týkajúce sa každučkého centimetra všetkých typov a sérií. Okrem nich sú so všetkým oboznámené aj ich dcéry. Kedysi Zildjianu šéfovali muži, teraz všetko na svojich pleciach nesie nežné pohlavie.
Okrem činel sa výrobcovia zamerali na paličky a ostatné doplnky. Zildjian drumsticks sú prevažne navrhované bubeníckymi hviezdami a práve oni sú vlastne i reklamou na dané modely.
Bicie nástroje sú podľa mňa očarujúce. Keď si človek sadne za sadu, každá jej časť je výnimočná. Nikdy by ma veru nenapadlo, že história činel je taká bohatá a ich výroba je pre mnohých zahalená rúškom tajomstva.
Pár bubeníkov, ktorí nedajú na Zildjian dopustiť: Gene Krupa, Buddy Rich, Steve Gadd, Ginger Baker, Shelly Manne, Cozy Cole, Louie Bellson...