Trh padá. Áno, naozaj už prestal klesať a piatok 4.4. bol dňom voľného pádu. Obavy z rétoriky Donalda Trumpa sa pretavili do skutočnosti. Nové clá sú horšie, ako analytici a investori očakávali. Sú najvyššie za posledných 80 rokov. Obava z inflačných tlakov v USA, nižších ziskov firiem a celkovo obmedzenia celosvetového obchodu spôsobili najprv pokles a ich skutočné zavedenie spôsobuje nielen zvýšenú volatilitu, ale aktuálny pád akciových trhov. Keďže clá budú znamenať zvýšenie cien pre spotrebiteľa, spôsobia nárast inflácie. Zároveň clá obmedzia obchod a tým pádom ekonomický rast. Do slovníka investorov sa tak vracia najškaredšie slovo z investičného prostredia: "stagflácia".
Čo si najčastejšie prečítate v reakcii na takýto vývoj trhu od expertov?
"Poklesy sú normálne."
"S poklesmi na trhu treba z času na čas počítať."
"Poklesy treba využiť na nákup."
"Trhy sa vždy vrátili k rastu."
"Dôležité je nepanikáriť."
To všetko je pravda, lenže skúste kľudne sedieť ak máte investovaných 100.000€ a práve v priamom prenose vidíte, ako váš majetok za týždeň klesol o 10-15 tisíc. A skúste dlhodobo vykonávať službu finančného poradenstva ako ja a mať zainvestovaných klientov ...
Tento pokles žiaľ patrí do kategórie "škaredý"
Ja osobne delím poklesy či prepady trhov na dve kategórie.
Prepad spôsobený jednorazovou dočasnou udalosťou, ktorá časom pominie.
Prepad spôsobený zmenou paradigmy, ktorá má dlhodobé dôsledky. Ten býva "škaredý".
Medzi dočasné udalosti patria rôzne formy technických "zakopnutí" a "flash crash" situácie.
Flash crash alias bleskový pád
Japonský index Nikkei 225 sa prepadol 5. augusta 2024 o 12% po tom, ako Bank of Japan zvýšila úrokové sadzby, čo odštartovalo celosvetový výpredaj rizikových aktív vrátane kryptomien a akcií.
Samotné zvýšenie sadzieb o 0,25% však nebolo príčinou 12% pádu japonských akcií. Obchodníkom sa rozpadli transakcie "carry trade", kde si požičiavali Jen na nákup iných mien. Keď náklady na požičiavanie si japonského jenu vzrástli a jen posilnil, prinútilo obchodníkov zbaviť sa naakumulovaných aktív, čo vyvolalo domino efekt.
To bol typický flash crash na akciách spôsobený technickým hromadným uzatváraním pozícií na iných aktívach (najmä na výmenných kurzoch).
Zmena paradigmy - Trump 2.0
Je dôležité pochopiť, že ak sa vrátime k vysokým clám, bude to znamenať obrovskú zmenu v základných nastaveniach súčasného globalizovaného hospodárstva. Narušené globálne dodávateľské reťazce privedú k zvýšeniu nákladov firiem, najmä v technologickom a priemyselnom sektore. Budú tak viesť k vyššej inflácii alebo k nižším ziskom. Alebo oboje. Závisí kto môže a dokáže preniesť náklady na spotrebiteľa. Toto nie je jednorazovka, čo pominie. Toto je zmena v základných nastaveniach. Dlhodobá. Preto som po oznámení ciel napísal na sociálnych sieťach, že toto (ešte) nie je príležitosť na nákup a piatok mi dal plne za pravdu.
Je čas nakúpiť akcie? Ak nie, kedy bude?
Odpoveď na túto otázku nájdete v pokračovaní článku tu:
Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
Zistíte tam, že krv ešte netečie a myslím, že ani nebude.
Spoznáte niekoľko prístupov, ako využiť poklesy na nákup.
A tiež odpoveďna otázku: Čo ak bude trh ešte klesať. Nemám radšej predať?