Dostať sa do hlavných správ dnes už nie je vôbec zložité. Stačí sa utopiť, priotráviť plynom, zhltnúť trochu viac tabletiek, ako odporúčajú na pribalenom letáku, postaviť plot na susedovom pozemku a protestujúceho suseda zakopať na vlastnom pozemku...
Popularita, hoci s mierne horkastou príchuťou, je istá. Maximálne však do najbližšieho rána, kedy o vás budú hovoriť ľudia v autobuse. No povedzme si úprimne, po záverečnej zvučke televíznych novín už po vás ani pes neštekne.
Zapísať sa však do histórie, v lepšom prípade do kníh na niekoľko storočí, a navyše prispievať k rozvoju cestovného ruchu, sa nepodarí každému.
Ibaže by ste nenašli povestný pokoj ani po smrti a stali sa strašidlom na plný úväzok. Potrebujete k tomu len silný príbeh a hrad, na ktorom sa vám bude páčiť tak veľmi, že na ňom budete mátať minimálne... navždy.
V prípade, že vás vaše kamenné sídlo omrzí, môžete sa presunúť k niektorému zo svojich kolegov. Stačí si vybrať z ponúkaných kategórií (presuny duchov však kvôli zložitej administrácii treba hlásiť vopred.)
1.Ani peklo ich nechce
O krutosti hradného panstva sa píšu legendy od nepamäti. O ich moci, ktorú si často upevňovali na úkor slabších, o tajomstvách, ktoré sa šepkali na nádvoriach, o najrôznejších psychických poruchách, ktoré ešte nemali meno, a tak ich ľudia zvyčajne pripisovali za vinu nečistým silám... Nedostatok informácií nahradený mýtami a dezinformáciami plodili strach. Múry skrývali tajomstvá, ktoré dodnes neodhalil ani čas.
Možno aj vďaka tomu si dnes k lístku na prehliadky hradov priplácame aj za prízraky, ktoré k nim neodmysliteľne patria.
Banská Štiavnica – Starý zámok

Hranolová veža zámku slúžila ako krutá mučiareň a väznica. Dostala meno Himmelreich, čo v preklade znamená nebeské kráľovstvo. Paradoxne, vykonávali sa v nej najkrutejšie tresty a dodnes počuť v priestoroch plač umučených väzňov.
Beckov

V rozvalinách zrúcaniny po nociach blúdi biela hus. Je to hradná pani, ktorá hľadá čistú dušu, ktorá by ju vyslobodila z hriechov, ktoré napáchala počas života, keď vládla veľmi kruto.
Blatnica

Veľkomožný pán Révai nebol práve najmilosrdnejší. Na jeho pohrebe nieslo rakvu s jeho telom 30 horárov. Zrazu sa strhol víchor, zaburácal hrom a udrel blesk, rakva sa zrazu otvorila a nebožtíka si (podľa očitých svedkov, pozor, pozor!) vzal čert. Zrejme sa v pekle dlho neohrial, keďže povesť hovorí, že Révaia možno po nociach zazrieť v zrúcaninách hradu.
Brekov

Za temných nocí sa zjavuje prízrak čierneho koňa. Je to hradný pán Barkóci, ktorého preklial koniar Mišo za to, že mu vzali obľúbeného koňa a utýrali ho na smrť.
Čachtický hrad


Bolo by neodpustiteľné nespomenúť v súčasnosti toľko propagovanú Erszebeth.
Nech už to s Alžbetou Báthoryovou bolo akokoľvek, vyslúžila si zápis v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčšia vrahyňa v dejinách za jej všetkým známe kúpele v dievčenskej krvi. O počtoch zmarených životov sa dodnes vo veľkom polemizuje (najviac naslovovzatí odborníci J abysomtourobillepšie vyčítajú Ďurimu Jé, že za 400 melónov nenatočil dostatočne reprezentatívny film podobný Hostelu, kde by krv striekala ešte aj po divákoch), preto uvádzam len, že pozostatky krvavej grófky neboli dodnes nájdené, a tak má dosť času túlať sa po nociach v rozvalinách hradu, odkiaľ niekedy počuť aj plač umučených dievčat.
Divín

Stavitelia hradu doň údajne zamurovali dieťa. Dodnes sa jeho plač ozýva po okolí. Preto má aj hrad príznačný názov – Divín.
Hričov


Asi bude niečo pravdy na tom, že palatín Juraj Turzo mal záľubu v bohatých vdovách a neraz si robil zálusk aj na ich majetok. Podarilo sa mu votrieť sa do priazne hradnej panej Hričovského hradu, ktorú následne uväznil vo veži (žeby úchylka?). Istý mních mu vyčítal jeho počínanie, ktorého duch na výstrahu dodnes obýva zrúcaniny Hričova.
Oravský hrad

Keď už hovoríme o Turzovi a jeho úletoch, treba spomenúť, že jeho manželka Alžbeta Coborová bola napriek všetkému oddaná žena, keďže dodnes dohliada na Oravský hrad s lampášom v ruke, ako mu to ešte za života sľúbila.
Levický hrad

Po nevydarenom atentáte na kráľovskú rodinu Karol Róbert nechal zabiť Feliciána Zacha, ktorý mal atentát na svedomí. Jeho dcéru sťali pod Levickým hradom. Dodnes sa zjavuje ako prízrak a kľačí na popravisku až do svitania.
Smolenický zámok

Krutý kastelán prikázal poslovi odniesť list na Bratislavský hrad a do večera sa musel vrátiť s odpoveďou. Poslovi pomohol dobrý duch v podobe zázračného záprahu bielych koní, vďaka ktorému príkaz splnil. Kastelána z tejto skutočnosti porazilo, a koč sa zrazu zmenil na čierny štvorzáprah, ktorý ho vzal so sebou nevedno kam. Občas vidno voz so štyrmi čiernymi koňmi cválať po oblohe nad Smolenickým zámkom.
Poučenie: Všetko zlé sa nám raz asi skutočne vráti. Ak nie, aspoň si to všetci budú myslieť. V horšom prípadesa staneme turistickou atrakciou, v lepšom o nás natočia film.
Použité informácie:
Sprievodca po slovenských hradoch - Jaroslav Nešpor
Vladimír Bárta
Vladimír Barta
Kežmarská čierna pani - Anton Marec
uhersko.com
Použité fotografie:
hrady.sk
uhersko.com
zamky.sk
Použité obrázky:
jaknaweb.com