reklama

Mikrodávkovanie LSD: nootropikum alebo placebo?

Mikrodávkovanie LSD sa vo svojich účinkoch správa ako kombinácia amfetamínu a fluoxetínu, ale bez nežiadúcich účinkov. Príliš dobré na to, aby to bola pravda?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Niektorí prisahajú na prospešnosť mikrodosingu, iní myslia, že je to len placebo efekt. Skúmali sme vedecké vysvetlenia, prečo by mikrodávkovanie skutočne mohlo fungovať a riziká s ním spojené a vyhodnotili sme aktuálne dôkazy. Zistili sme nasledovné.

V poradí šiesty zo série článkov, ktoré vám každú nedeľu v preklade  MUDr. Kataríny Molčanovej 
prináša SAPAS. Vo svojích blogoch Marlene Rupp Viedenskej psychedelickej spoločnosti skúma medicínske využitie psychedelických látok, konkrétne LSD (trip), psilocybín (magické hubičky), MDMA (extáza) a ketamín. Články v anglickom origináli sú dostupné tu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Mikrodávkovanie začalo byť populárne v Sillicon Valley v roku 2015 a od tej doby sa šíri ako lesný požiar po celom svete. Softvéroví developeri mikrodávkujú, aby podporili svoje kapacity riešenia problémov. Biohekeri mikrodávkujú, aby zvýšili svoju produktivitu. Ľudia s poruchami nálady mikrodávkujú, aby si uľavili od príznakov depresie a úzkosti.

Príbehy o mladých profesionáloch, ktorí si ráno vezmú maličkú dávku LSD predtým, než idú do práce sú obsahom správ naprieč médiami, ako sú The New York Times, The Guardian, BBC, CNN, Forbes, Wired, Rolling Stone a Vice. Zadajte do Google „microdosing“ a nájdete knihy, podcasty a dokonca nový online kurz o mikrodávkovaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
MINULOSŤ;  Ako mikrodávkovanie zmenilo predstavu o LSD; SÚČASTNOSŤ
MINULOSŤ; Ako mikrodávkovanie zmenilo predstavu o LSD; SÚČASTNOSŤ  (zdroj: https://sapiensoup.com/microdosing-lsd)

Mikrodávkovanie odpovedá potrebám dnešnej spoločnosti: byť vysoko efektívny, myslieť originálne a byť šťastným v rýchlom a súťaživom svete. Vďaka tomu dodáva LSD úplne nový image. Dnes to už nie sú hipíci, kto užívajú LSD, sú to extramúdri dvadsiatnici, podnikatelia a vysoko kvalifikovaní pracovníci.[1]

Ako funguje mikrodávkovanie LSD?

Koncept je jednoduchý: užiť takú dávku LSD, ktorej účinky nie sú postrehnuteľné, každých niekoľko dní. Prečo nie každý deň? Telo si rýchlo vytvára na LSD toleranciu a každodenné užívanie by znížilo jeho efekt. Momentálne je zlatým štandardom mikrodávkovania protokol Jamesa Fadimana:

1. Deň - Mikrodávka; 2.Deň - Pozoruj pretrvávajúci efekt; 3. Deň - Prestávka; 4. Deň - Opakuj mikrodávku
1. Deň - Mikrodávka; 2.Deň - Pozoruj pretrvávajúci efekt; 3. Deň - Prestávka; 4. Deň - Opakuj mikrodávku (zdroj: https://sapiensoup.com/microdosing-lsd)

Na rozdiel od rekreačného úžívania LSD, pri mikrodávkovaní by ste nemali cítiť nijaké psychedelické účinky. „Ak ste si vzali mikrodávku LSD a trošku na sebe cítite jeho účinok, vzali ste si trošku vyššiu dávku, nežbolotreba,“ hovorí Fadiman.[2] Cieľom je zostať pod prahom vnímania. Ak plná rekreačná dávka LSD je 100 mikrogramov, dobrý začiatok pre microdosing je 10 mikrogramov. Odtiaľ môže byť dávka vylaďovaná, kým užívateľ nájde svoje optimum.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

LSD sa väčšinou predáva na tzv. papieroch, na ktoré bolo LSD aplikované v jeho predošlej kvapalnej forme. Povedzme, že jeden papier obsahuje 100 mikrogramov LSD. Pretože je dosť ťažké tak malý papierik rozstrihať na 10 ešte menších papierikov, je jednoduchšie ten papier rozpustiť v destilovanej vode.

Obrázok blogu

Rozpustením papieru s obsahom 100 mikrogramov LSD v 10 mililitroch vody vám dá jednoduchý pomer 1 mililiter vody = 10 mikrogramov LSD. Lekárske striekačky sú vhodným nástrojom k odmeraniu presného množstva kvapaliny z väčšej nádoby.

The Third Wave, webstránka venovaná mikrodávkovaniu naznačuje, že mikrodávkovanie vedie k zvýšeniu kreativity, viac fyzickej energii, zlepšenej emočnej rovnováhe a zvýšenému duchovnému povedomiu. Čo o tom hovoria dôkazy?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dôkazy

Rozlišujeme medzi dvomi typmi dôkazov: (1.) anekdotické dôkazy, t.j. správy o jednotlivých prípadoch užívateľov a (2.) vedecké dôkazy, založené na vedeckých metódach a preto považované za najvyššiu kvalitu dôkazov.

1. Anekdotické dôkazy

Internet je plný správ užívateľov o mikrodávkovaní. Prevažná väčšina z nich sú pozitívne. Užívatelia udávajú, že mikrodosing skutočne zvyšuje ich sústredenie, celkovú spokojnosť so životom a pomáha im s depresiou, premenštruačným syndrómom, či menštruačnými potiažami (napr. kŕče). Všimnite si ale, že existujú prípady, kde je to presne opačne: niektorí užívatelia uviedli dráždivosť, výkyvy nálady a úzkosť po tom, čo začali s mikrodávkovaním. Toto som zažila aj ja.
V dňoch, kedy som užila dávku, som bola v pohode, ale v dňoch bez nej som sa cítila úzkostná a depresívna a to až do takej miery, že som po 22 dňoch tento experiment ukončila.

2. Vedecké dôkazy

V skratke: žiadne nemáme.

Najbližšie k vedeckým dôkazom má výskumný projekt Jamesa Fadimana, v ktorom systematicky analyzuje seba-hodnotenia 418 užívateľov mikrodávkovania.[2] Nepochybne je to zaujímavá analýza, ale určite to nie je vedecký dôkaz. Prečo?
Z viacerých dôvodov. Najdôležitejší je ten, že nemá kontrolnú skupinu. Bez nej je totiž nemožné zistiť, do akej miery je za účinky zodpovedný placebo efekt a do akej efekt samotnej substancie.

Dôkaz, ktorý by sme radi videli, by bol získaný z dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdie. To znamená, že žiadny z účastníkov by nevedel, či dostáva LSD alebo placebo. V súčastnosti žiadna taká štúdia neprebieha.

Prečo microdosing možno funguje

Napriek tomu, že nemáme vedecké dôkazy, pozrime sa na možné vysvetlenia toho, ako by mikrodávkovanie mohlo fungovať.

Stimulant

Je dobre zdokumentované, že LSD môže mať na mozog stimulačné účinky. LSD sa viaže na serotonínový 2A receptor, ktorý môže následne zvýšiť produkciu dopamínu, neurotransmiteru spojeného s odmenou. Drogy ako kokaín a amfetamíny stimulujú tieto dopamínové receptory priamo. Aká je minimálna dávka LSD, ktorá môže navodiť takýto stimulačný efekt? Nevieme.

„Je to aspoň teoreticky možné, že nízke dávky LSD môžu podporiť biosyntézu dopamínu,“ zdeľuje Dr. David Nichols, profesor farmakológie na Purdue University.„Jeden z dôsledkov by mohla byť mierna stimulácia, ktorá pripomína nízke dávky metylfenidátu alebo modafinilu, látky, ktoré sa používajú na liečbu ADHD alebo zlepšenie bdelosti.“ [3]

Toto vysvetlenie je príťažlivé, pretože ľudia, ktorí mikrodávkujú, udávajú zníženú potrebu kofeínu a zároveň sú schopní sústredenia bez námahy. 
Avšak príťažlivé ešte neznamená pravdivé. Budeme si musieť počkať na faktické dôkazy, než budeme tvrdiť, že veľmi malé dávky LSD majú tieto popisované účinky.

Neuroplasticita

Ďalšie vysvetlenie, prečo by mikrodávkovanie mohlo fungovať je, že môže zvyšovať neuroplasticitu. Neuroplasticita je schopnosť mozgu formovať nové neuronálne spojenia a tým sa učiť nové veci. Dôležitá poznámka: strata neuronálnych spojení je rovnako dôležitá ako ich nová tvorba. Prečo? Pretože aby sme zmenili istý vzorec správania, musíme súčasné správanie opustiť.

Animálne štúdie ukazujú, že neurotransmiter serotoním hrá kľúčovú rolu v strate neuronálnych spojení a tým umožňuje zmenu správania.[4] Je možné, že psychedeliká tiež podporujú neuroplasticitu, pretože aktivujú niektoré z týchto serotonínových receptorov.

V kocke: psychedelické látky môžu zvyšovať flexibilitu vášho súčasného myslenia, uľahčujú opustiť staré vzorce a učiť sa nové veci. Štúdie na zvieratách ukázali, že zvýšená neuroplasticita trvá ešte dlho po odoznení účinku látky.[5]

Znamená to, že LSD vás robí chytrejším? Nie. Čítanie vás robí chytrejším. Ale LSD vám môže pomôcť tieto nadobudnuté informácie použiť.

Než začnete obhajovať LSD k podpore rastu mozgu, prečítajte si toto

Napriek tomu, že je pútavé hovoriť o tom, že „LSD zvyšuje neuroplasticitu“,myslím, že je dôležité byť transparentný, čo sa týka obmedzení tohto argumentu. Za prvé, psychedeliká nie sú jediným spôsobom, ako zvýšiť neuroplasticitu. Jednoduché veci, ako cvičenie alebo pôst, tiež zvyšujú kognitívnu výkonnosť [6] - a to bolo dokázané nielen v animálnych, ale aj v humánnych štúdiách.
Za druhé, nevieme, akúdávku psychedelika potrebujeme, aby sa neuroplasticita zvýšila. Je možné, že 30 minútový beh, nasledovaný studenou sprchou, je účinnejší než LSD. A za tretie, v animálnych štúdiách boli podávané stredné až vysoké dávky LSD, nie mikrodávky. Nepoznáme prah, pri ktorom LSD už podporuje neuroplasticitu. Takže, microdosing môže a nemusímať pozitívne účinky na neuroplasticitu. Proste nevieme.

Pre výborný prehľad o súčasnom stave vedeckého výskumu v oblasti neuroplasticity a neuroneogenézy si prečítajte článok na Psymposia: Spúšťajú psychedeliká neurogenézu? Tu je, čo o tom vieme.

Zdravotné riziká

Pripomeňme si, že hlavným cieľom LSD v mozgu je serotonínový 2A receptor. Aktivácia tohto špecifického receptoru vyvoláva psychedelický zážitok a je spájaná so zvýšenou kognitívnou flexibilitou.[7] To nie je zlé. Avšak LSD tiež aktivuje radu ďalších receptorov. Jeden z nich je serotonínový 2B receptor.

Aktivácia serotonínového 2B receptoru stimuluje rast tkanív srdcových komôr a chlopňového tkaniva.[3] Dlhodobá aktivácia tohto receptoru by mohla viesť k chlopňovej srdcovej chorobe, pri ktorej srdcové chlopne nefungujú tak, ako by mali.

Niektorí z vás si možno pamätajú na fenfluramín, liek na chudnutie, ktorý bol stiahnutý z trhu, pretože sa po ňom u niektorých ľudí rozvinula srdcová choroba. Fenfluramín aktivuje serotonínové 2B receptory podobnou silou ako LSD, preto sa s užívaním LSD spája táto obava.

Obhájcovia mikrodávkovania LSD argumentujú, žedávka je tisíckrát nižšia, než bežná dávka fenfluramínu. Takže LSD sa svojim rizikom v tomto ani zďaleka neblíži riziku fenfluramínu. Napriek tomu sa doporučuje obmedziť mikrodávkovací program na maximálne 90 dní. Na druhej strane, skeptici ako Dr. David Nichols argumentujú, že i nízke dávky môžu byť problematické, pretože na rozdiel od normálneho serotonínu sa molekula LSD na receptore zachytí až na 8 hodín a konštantne ho stimuluje.

Ďalšie možné zdravotné riziko plynie z kriminalizácie LSD. Pretože užívatelia nemôžu látku kupovať od oficiálneho a zaručene kvalitného dodávateľa, je veľmi malá istota ohľadne toho, aká látka sa im vlastne dostala do rúk. Inými slovami, existuje riziko, ženeužívajú LSD, ale nejakú inú látku s neznámym rizikovým profilom.

Je mikrodávkovanie len placebo?

Nikdy nepodceňujte silu placeba. Početné štúdie ukázali, že placebo má silný účinok pri chronických bolestiach a poruchách nálady. Napríklad, v klinických výskumoch antidepresív je placebo efekt zodpovedný až za 75 percent pozitívneho účinku antidepresíva.[8][9]

To, ako zažívame realitu je silne ovplyvnené našimi očakávaniami.
U mikrodávkovania verím, že máme čo do činenia so silným ovplyvnením očakávania a teda silným placebo efektom. Zamyslite sa: riskovali by ste to, že budete odsúdení a možno aj stratíte prácu, keby ste na druhej strane váh neočakávali veľkú odmenu? Aspoň tak som nad tým sama rozmýšľala, keď som to prvýkrát skúsila. Naozaj somchcela,aby mikrodosing fungoval.

Možné poškodeni; Zdravotné riziká;  Problémy so zákonom; vs. Očakávaný zisk; Myslím, že to skúsim?!
Možné poškodeni; Zdravotné riziká; Problémy so zákonom; vs. Očakávaný zisk; Myslím, že to skúsim?!  (zdroj: https://sapiensoup.com/microdosing-lsd)

The Beckley Foundation navrhla placebom kontrolovanú štúdiu, aby vyšetrilo efekt mikrodávkovania LSD v dávke 10, 20 a 50 mikrogramov. Počas experimentu účastníci prejdú sériou vyšetrení, ako napríklad hranie hry Go proti počítaču, dotazníky a zobrazenia mozgu. Ak chcete, aby sa táto štúdia uskutočnila, prosím podporte výskumníkov tým, že prispejete na projekt.

Ak sa ukáže, že mikrodávkovanie je skutočne efektívne - a hlavne efektívne pri nižšom rizikovom profile, než majú bežné antidepresíva - bola by to dobrá správa.

A ak sa úkáže, že to je len placebo efekt? To by vlastne tiež bola dobrá správa. Prečo? Pretože by to podporilo myšlienku, že myseľ sa môže liečiť sama: uľaviť od bolesti, ustáliť nálady a viac si užívať život. Ak to tak je, výzvou pre nás už nebude nájsť správne farmakologické riešenie, ale radšej identifikovať stratégie, ako môžeme sami aktivovať tieto zjavné seba-ozdravné mechanizmy.

O podobnom, ale inom seba-ozdravnom procese bude náš ďalší a posledný článok z tejto sedemdielnej série o psychedelických látkach: MDMA-asistovaná psychoterapia.

Toto bola šiasta časť našej série o psychedelických látkach:

Využitie psychedelických látok v medicíne

Psychedelické látky a serotoninergný systém

Psychedelická skúsenosť

Váš mozog na psychedelickej látke

Psychedeliká a duševné zdravie

Mikrodávkovanie LSD

MDMA-asistovaná psychoterapia

Prieskum(y)

Podeľte sa o svoju skúsenosť a pomôžte vede

Ak máte skúsenosť(i) s psychedelickým zážitkom pomôžte nám vyplnením dotazníka, ktorý vznikol v českom Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ) a skúma fenomenológiu psychedelických zážitkov. Na prieskume spolupracujú Česká psychedelická spoločnosť a Slovenska psychedelická spoločnosť.
Prieskum v českom jazyku je dostupný tu Fenomenológie zmenených stavu vedomí po intoxikaci psychedelickou substancí

Ďakujeme každému z vás, kto sa zapojil do Globálneho drogového prieskumu 2018. Spolu tak urobilo 4000 ľudí zo Slovenska. O výsledkoch vás budeme informovať v máji 2018. Viac o prieskume sa môžete viac dočítať tu: 4000 Slovákov sme sa opýtali, ako užívajú drogy

REFERENCIE

1. Leonard A. How LSD Microdosing Became the Hot New Business Trip. Rolling Stone. Nov, 2015. 

2. Fadiman J, Korb S. Microdosing: The Phenomenon, Research Results, and Startling Surprises. Youtube. Retrieved 2017-08-16. 

3. Nichols D. Microdosing with LSD and its Research Potential. Heffter Research Institute. Aug, 2017. 

4. Mainen Z. The Science of Serotonin. The 3rd Wave Podcast. May, 2017. 

5. Carhart-Harris R. LSD with Dr. Robin Carhart-Harris. Smart Drugs Smarts podcast #129. May 20, 2016. 

6. Van Praag H, Fleshner M, Schwartz MW, et al. Exercise, Energy Intake, Glucose Homeostasis, and the Brain. The Journal of Neuroscience. 2014;34(46):15139-15149. PMCID: PMC4228123

7. Carhart-Harris RL, Kaelen M, Bolstridge M, et al. The paradoxical psychological effects of lysergic acid diethylamide (LSD). Psychol Med. 2016 May;46(7):1379-90. PubMed PMID: 26847689

8. Kirsch I, Moore TJ, Scoboria A, et al. 2002. The emperor’s new drugs: an analysis of antidepressant medication data submitted to the US Food and Drug Administration. 2002. Prevent. Treat. 5, 23. 

9. Kirsch I, Sapirstein G. Listening to Prozac but hearing placebo: a meta-analysis of antidepressant medication. 1998. Prevent. Treat. 1, 0002a. 

 Autor Marlene Rupp Preklad: MUDr. Katarína Molčanová 

Slovenská psychedelická spoločnosť

Slovenská psychedelická spoločnosť

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Sme medziodborové občianske združenie pozostávajúce z profesionálov z oblasti psychológie, psychoterapie a psychiatrie, ako aj z iných oblastí. Naším hlavným poslaním je spájanie odborníkov a sprostredkovanie poznatkov o vývoji na poli psychedelického výskumu a práce s psychedelikami odbornej i laickej verejnosti. Cieľom je takisto priniesť do spoločenskej diskusie na túto tému vecný a racionálny tón a argumenty. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu