Ako vyzerajú hranice v Schengene?

Stále mám v hlave spomienku na československo-maďarskú hranicu v Rusovciach za oných čias, najmä na masívne závory s mrežami, popod ktoré sme na starej škodovke prechádzali s prikrčenými krkmi. V dnešnom Schengene však hranice vyzerajú úplne inak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Obrázok blogu

Na brehu rieky Mosel asi dvadsať kilometrov juhovýchodne od Luxembourgu stojí dvadsaťsedem mladých jaseňov. Dala ich tu vysadiť rumunská vláda ako prejav vďaky Európskej únii za prijatie krajiny do svojho kruhu.

Bolo nádherné predpoludnie v posledný aprílový pondelok a ja som sa po noci v Luxembourgu opäť vrátil k rieke Mosel, ktorá na tomto mieste opúšťa územie Francúzska a stáva sa hraničnou riekou medzi Luxemburskom a Nemeckom.

Obrázok blogu

A práve na tomto mieste, kde sa stretávajú tri zakladateľské krajiny toho, čo dnes poznáme pod názvom Európska únia...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

... sa nachádza mestečko Schengen.

Obrázok blogu

V podstate by nebolo ničím výnimočné. Veď obete druhej svetovej vojny si pamätníkmi pripomína výrazná väčšina miest a dedín na európskom kontinente.

Obrázok blogu

Ani kostol a pár uličiek na brehu rieky by nebolo žiadnou zvláštnosťou.

Obrázok blogu

A Europaplatz sa nachádza aj v Karlsruhe. A je väčší a premávajú tam aj električky. Tak čo teda?

Obrázok blogu

Hmmm, čo tu však robí tento stĺp? Európa bez hraníc?

Obrázok blogu

Žeby práve v tomto zámočku bola v júni roku 1985 podpísaná Schengenská zmluva?

Ale kdeže! Predstavitelia Francúzska, Luxemburska, Holandska, Belgicka a Nemecka ju predsa podpísali na palube lode "Princesse Marie-Astrid", zakotvenej len pár metrov odtiaľto pri moste ponad rieku Mosel.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Na nábreží stojí štvorhranný stojan s týmto textom v štyroch jazykoch. Až dodatočne som si uvedomil, že som mal radšej namiesto anglickej odfotografovať stranu s luxemburským textom. To by môj nasledujúci skromný preklad preskakovalo predsa len menej čitateľov...

Schengen je súčasťou európskej histórie

Robert Schuman (1886-1963) narodený v Luxembourgu bol neskôr francúzskym ministrom zahraničných vecí. V Paríži 9. mája 1950 vyhlásil, že Európu nemožno vybudovať za deň, lež postupnosťou malých krokov, ktoré podporia pocit solidarity.

Spočiatku kontrolovala organizácia nemecko-francúzsku produkciu uhlia a ocele. Neskôr k nej pristúpili aj Belgicko, Holandsko, Taliansko a Luxembursko.

Dňa 25. júla 1952 vzniklo Európske spoločenstvo uhlia a ocele s dočasným sídlom v Luxembourgu. V nasledujúcich rokoch sa Luxembourg stal sídlom ďalších európskych inštitúcii. Spoločne so Štrasburgom a Bruselom je dnes jednou z Európskych metropol.

Dňa 25. mája 1957 podpísalo šesť zakladajúcich členov Rímske zmluvy o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva, ktoré dostalo svoje skutočné opodstatnenie až v roku 1985, keď Jacques Delors, vtedajší predseda Európskej komisie, rozhodol o vzniku spoločného trhu. V Luxembourgu tak 31. decembra 1993 rozhodli predstavitelia krajín o otvorené spoločného trhu.

V roku 1993 začala platiť aj Maastrichtská zmluva, ktorá popisuje podmienky pre kandidátov na vstup do európskej menovej únie. Euro bolo definitívne zavedené 1. januára 2002.

Na jar roku 1985 vtedajší štátny tajomník luxemburského ministerstva zahraničných vecí Robert Goebbels oznámil Fernandovi Weberovi, správcovi oblasti Remerschen, že zmluva o zrušení kontroly osôb na hraniciach bude podpísaná v Schengene.

Dňa 19. júna 1990 bola podpísaná dohoda o využití Schengenskej zmluvy. Definovala ďalšie podmienky, za ktorých mali byť do života uvedené ciele Schengenskej zmluvy.

Schengenská zmluva, "experiment" občianskej Európy bez hraníc, sa stal súčasťou dnešnej Európskej únie. Možno ju považovať za míľnik európskej povojnovej histórie.

Toľko teória. Teraz sa poďme pozrieť na to, ako vlastne také hranice v Schengene vyzerajú.

Obrázok blogu

Popri ľavom brehu Mosel stačí ísť necelé dva kilometre smerom na juh a hľa, hranica s Francúzskom.

Obrázok blogu

Potom sa len otočiť späť k Schengenu a po pár stovkách metrov oznamuje tabuľa, že sme opäť na luxemburskom území.

Obrázok blogu

Druhý pokus som vykonal na moste ponad Mosel. Stredom rieky prechádza luxembursko-nemecká hranica.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

A tu mestečkom Perl začína Sársko, "kraj plný vyhliadok".

Obrázok blogu

Čelom vzad a po moste naspäť do Luxemburska.

Obrázok blogu

Také jednoduché, tie hranice v Schengene!

Miroslav Šedivý

Miroslav Šedivý

Bloger 
  • Počet článkov:  404
  •  | 
  • Páči sa:  7x

...večný mládežník, samouk, cestovateľ, začiatočník a špekulant... bratislavčan ročník 1979, toho času v bádenskom Karlsruhe Zoznam autorových rubrík:  Haló, tu KarlsruheTúlavý bicykelS batohom cez horyS batohom po EurópeZačiatky bývajú ťažkéVeršotepcove návodyKoľko rečí viešThink globallyHrnček varSlovensko.comMalý princŠaškové počmáraníVšetko dobré

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

322 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu