
Projekt Európske hlavné mesto kultúry funguje už vyše dvadsať rokov. V 1985 to odštartovali Atény a potom postupne každý rok bolo vyhlásené jedno mesto, v ktorom sa rozmnožili kultúrne podujatia a ktoré sa tak lepšie dostalo do povedomia verejnosti, ktorá sa o tento projekt zaujímala.
V roku 2000 bolo tých miest deväť a odvtedy sa prakticky udržuje tento stav na dvoch mestách ročne. V roku 2013 tak dostane túto šancu Francúzsko a Slovensko. Zatiaľčo vo Francúzsku boli už tri európske hlavné mestá kultúry (Paríž, Avignon a Lille), na Slovensku sa takéto čosi chystá poprvýkrát.
Nemecko dostalo príležitosť vybrať jedno mesto na rok 2010. Prihlásilo sa viacero miest, medzi inými aj štvrťmiliónové Karlsruhe. Mestečko na severom úpätí Čierneho lesa sa nachádza len pár kilometrov od najvýchodnejšieho cípu Francúzska a hoci sa na jeho mieste ešte pred tristo rokmi rozprestieral hustý les, časom sa stalo hlavným mestom Bádenska a dnes tu sídli Nemecký federálny ústavný súd, ako aj najvyšší súd.
Nečudo teda, že v relatívne mladom meste, o ktorom sa súčasníkom Gutenberga či Luthera ani len neprisnilo, bolo treba vytiahnuť takú devízu, aká bola práve vo vrecku. A tak sa mohutná kampaň niesla v duchu dvojzmyselného hesla "Mit Recht", ktoré sa do slovenčiny prekladá úplne ideálne ako "Právom". Slovná hračka totižto znamená rovnako "použitím štátnych noriem" ako aj "máme na to nárok". Angličtina a francúzština takéto šťastie v tomto prípade nemá.

Propagačná pohľadnica (s reálnou fotografiou!):
Nejde o veľkoleposť. Ide o fenomenálnosť!
Karlsruhe, máme veľa pred sebou, ale aj veľa za sebou.
Kampaň bola veľkolepá. Mesto dostalo najväčšie dopravné tabule na svete označujúce začiatok obce. Medzi zámkom a pyramídou vzniklo námestíčko základných ľudských práv. V mestských novinách sa propagovalo množstvo mecheche, ktoré sa konali v záujme spropagovania mesta.
Netuším, koľké peniaze to všetko stálo, no pokiaľ si obyvatelia platia dane a sú so životom v meste spokojní, tak niet čo namietať. Nemôže ich potom ani sklamať fakt, že v roku 2010 sa z titulu Európskeho hlavného mesta kultúry bude zrejme tešiť Essen. Aspoň ani tentokrát neohrozia Karlsruhe žiadne veľké nájazdy turistov.
Život teda ide ďalej a rivalita medzi mestami sa tentokrát presunula na hraciu plochu. Svetoznáma stolná hra Monopoly totiž po sedemdesiatich rokoch svojej existencie vyjde v septembri tohoto roku poprvýkrát v edícii Deutschland. Dvadsaťdva skutočných miest dostane k dispozícii dvadsaťdva políčok, na ktoré si možno kupovať domy a hotely.
Tentokrát však nebude rozhodovať žiadna komisia, lež hlasujúci na internete. Oficiálna stranka Monopoly v Nemecku prezentuje tridsaťosem miest, z ktorých si zaregistrovaní návštevníci môžu vybrať jedno a dať hlas niektorému z jeho monumentov. Na konci marca sa spraví rebríček a potom bude jasné, ktoré mesto nahradí Schlossallee z originálneho vydania.
Je zábavné sledovať diskusie na stránke Monopoly, ako aj v niektorých rozhlasových reláciach, prečo by to-ktoré mesto malo dostať svoje políčko. Časť opýtaných to berie dosť vážne: "Jasné, že naše mesto tam patrí. Veď máme to najväčšie, najstaršie, najmodernejšie, najfarebnejšie, najtradičnejšie, najvyššie, najhlbšie..." a toto si vypočujete o každom z 38 kandidátskych miest.

Tak až sa na tú stránku dostanete a náhodou sa nebudete vedieť rozhodnúť, ktorému mestu dať svoj hlas, tak si spomeňťe, ktoré z nich by to políčko malo dosťať PRÁVOM...