
Takým je aj ruský (vtedy sovietsky) dnes už kultový seriál No, počkaj! Komické "naháňačkové" príbehy, kedy malý zajačik napáli zlého vlka a občas im sekunduje neobratný hroch boli také populárne, že bez problémov mohli konkurovať podobnej dvojici zo západného sveta - Tomovi a Jerrymu. Oproti Tomovi a Jerrymu sú vlk a zajac Viačeslava Kotenočkina a Sergeja Rusakova takmer deti - na budúci rok oslávia okrúhlych 40 rokov. A pre ich skalných fanúšikov Viačeslavov syn Andrej pripravil skvelé prekvapenie - pred dvoma rokmi nakrútil devätnásť nových príbehov obľúbenej dvojky.
Andrej Kotenočkin to mal omnoho jednoduchšie ako jeho otec. Aj do kresleného seriálu zasahovala cenzúra. V. Kotenočkin chcel v seriáli použiť hudbu Vladimira Vysockeho, no "vďaka" cenzúre mohol motív jeho piesne použiť len v scéne, keď sa vlk po lane šplhal k zajacovi, polievajúcemu kvietky. Cenzori asi nemali hudobný sluch, takže si malú lesť autora vôbec nevšimli... Táto scénka je veľmi známa, no moja top trojka z "No počkaja" (ako sme to so sestrou volali) je kombajnová naháňačka poľom, keď zajac urobí z vlka balík s obilím, diel na stavbe, keď vlk ani nemôže na záver epizódy zakričať svoje "No počkaj, zajac!", len kokce "No no no po po počkaj..." Úplne najradšej som mala diel, v ktorom sa vlk a zajac naháňali na štadióne. Tam im sekundoval aj hroch - hral ruskú hru gorodky. Dnes už ani neviem, koľkokrát mu tie kocky vlk rozdupal. Ktoré ste mali najradšej vy?
Dvojica v čase svojej najväčšej slávy rozpútala rovnakú hystériu ako dnes ktorákoľvek iná známa rozprávka. Vlka a zajaca sme nosili na tričkách, ich obrázky sme si lepili na steny. A kto by v detstve nehral digitálnu hru, takzvanú vajcovku, v ktorej bolo úlohou vlka (hráča) nazbierať čo najviac vajíčok? Ja som kvôli nej zmeškala školskú vedomostnú súťaž malých pionierov:-)
Obrázok v perexe: http://www.aukcie.sk/
Zdroj niektorých informácií: denník Pravda