
My sme Múzeum dopravy navštívili v podvečer dňa múzeí, takže sme si jeho vonkajšie expozície popozerali v romantickej atmosfére pri večernom osvetlení. Expozícia, umiestnená v prekrásnej budove Prvej bratislavskej parostrojovej železnice z 19. storočia, dokumentuje vývoj dopravy na Slovensku. Okrem kočov, motocyklov, osobných aj nákladných auromobilov, autobusov a trolejbusov (novšie exponáty poznáme z ulíc našich miest) bol lákadlom pre malých návštevníkov model železnice, vystavený oproti vchodu do budovy. Ďalším lákadlom bola možnosť previezť sa niekoľko desiatok metrov v parnej lokomotíve (deťom hluk, uhoľný prach a horúčava nevadia, horšie je to s rodičmi, najmä mamami:)). Vláčiky – čiže rušne, poštové, nákladné a osobné vozne sa na koľajisku obmieňajú, takže pri každej návšteve múzea môžete vidieť iné exponáty.
Deti upúta aj stará signálna a zabezpečovacia technika – svetelné a mechanické návestidlá, oznamovacia technika – telegrafné a ďalekopisné prístroje („dospelákom“ sa určite vybaví Prednosta stanice v podaní Vlastu Buriana).
V čase, keď sme navštívili múzeum, bola tam aj expozícia žehličiek :). („Století páry“, to je ďalšia asociácia z českého filmu...). Kto ma pozná vie, že žehlička a ja nie sme veľké kamarátky, ale to, čo sa dalo vidieť na výstave, bolo jednoducho úžasné. Už len zodvihnúť obrovský žehliaci nástroj, v čase svojho používania naplnený žeravými uhlíkmi, bol výkon hodný uznania. (Som šťastnou majiteľkou takejto žehličky, určite sa vo viacerých rodinách nájdu podobné žehličky „po babičke“). Tieto expozície (umiestnené v zadnej časti múzea) sa tiež pravidelne obmieňajú, teraz tam nájdete pravdepodobne inú, nemenej zaujímavú expozíciu.
Pracovníci múzea si uctili koncom novembra minulého roku detského návštevníka aj krstom knihy Harry Potter a Polovičný princ. Múzeum sa premenilo na Rokfortskú strednú školu čarodejnícku a zo starého vlaku sa stal akoby mávnutím čarovného prútika Rokfortský expres. Mohlo sa nájsť ideálnejšie miesto na podobnú akciu?
Verme, že Bratislava si svoje Múzeum dopravy nedá vziať a pohľad na autíčka a vláčiky urobí radosť ešte mnohým deťom i dospelým.
Na záver niekoľko údajov:
Múzeum dopravy je súčasťou Slovenského technického múzea v Košiciach a nachádza sa na Šancovej ulici v Bratislave. Okrem pondelka je otvorené denne, tak nech sa páči, milovníci starých strojov, vstúpte...