Prvá písomná zmienka o Petržalke je z roku 1278, prvá správa o stavbe na tomto území sa datuje do roku 1672. Z 18. storočia pochádzajú prvé zmienky o parku- terajšom Sade Janka Kráľa. V tom čase už petržalská strana Dunaja slúžila obyvateľom Bratislavy (Pressburgu) ako rekreačná oblasť. V 20. rokoch minulého storočia bola Petržalka najväčšou obcou vtedajšej Československej republiky. Začali sa v nej budovať priemyselné podniky, ale so začiatkom 2. svetovej vojny skončil rozvoj tejto stále významnejšej obce. V roku 1938 ju pripojili k fašistickému Nemecku, po oslobodení Petržalka opäť pripadla Československu. V roku 1946 sa stala mestskou časťou Bratislavy, čo sa jej vlastne stalo osudným. Od roku 1973 sa začala demolácia pôvodnej zástavby a výstavba megasídliska.
V Petržalke sa, v časti Dvory, nachádza časť pôvodnej výstavby rodinných domov. Zvyšok však tvoria panelové domy staršieho alebo novšieho dáta, v poslednom období začali pribúdať moderné stavby nákupných centier či ultramoderná budova železničnej stanice. Niektoré budovy sa však zachovali a po rekonštrukcii opäť získali svoju staronovú tvár.

Divadlo Aréna patrí medzi najstaršie bratislavské divadlá. Podľa názvu „Aréna“ je zrejmé, že pôvodné divadlo (z roku 1828) bolo letným nezastrešeným divadlom, postaveným z dreva. Aréna bola postavená podľa vzoru talianskych amfiteátrov. V roku 1898 na jeho mieste vybudovali súčasnú budovu divadla. Svoje slávne obdobie prežívala Aréna do roku 1946, po pričlenení Petržalky k Veľkej Bratislave slúžila len ako sklad Československej televízie. Dnes sa na pravý breh Dunaja prichádzajú do Arény zabaviť z celej Bratislavy milovníci muzikálov, divadelných hier či divadelných predstavení pre deti.

Leberfinger bol pôvodne zájazdový hostinec z 18. storočia. Názov nesie po svojom niekdajšom majiteľovi Ludvíkovi Leberfingerovi. Napriek atraktívnej polohe v susedstve Sadu Janka Kráľa a na nábreží Dunaja pôvodnú budovu postihol rovnaký osud ako mnoho iných. V minulom storočí ostal hostinec opustený a pomaličky chátral. V roku 1992 vyhorel a na jeho mieste bola v rokoch 1996 až 1998 vybudovaná reštaurácia.

Au Café bola vyhľadávanou kaviarňou pri prechádzkach Bratislavčanov po pravom brehu Dunaja. Založilo ju mesto v roku 1826, zmodernizovaná bola začiatkom 20. storočia. V 60. rokoch ju asanovali, dnes na jej mieste stojí novopostavená budova z roku 2003.