
Sedavé zamestnanie má za následok nadbytočné kilogramy. Bohužiaľ, je to už raz tak. Toto neplatízákonite pre celú spoločnosť, no daným syndrómom je postihnuté značné množstvoobyvateľstva radiaceho sa medzi „kancelárske krysy“. Smutné: množstvo ľudí začnekonať až keď sa situácia stane kritickou. Po diagnóze nasleduje zmena životnéhoštýlu. „A začnem niečo so sebou robiť!“ Prečo však až vtedy?Uponáhľaný život umožňuje len malému množstvu populácie aktívne sa venovaťzdravotnému životnému štýlu, veď na čo aj. „Nemám čas, prídem z práce unavenýa ešte by som mal niečo robiť? Zabudni!“ Niekedy nevychádzamz úžasu, keď vidím to množstvo obéznych, ktorí sa vo fitku všemožne snažiazhadzovať nadbytočné pneumatiky. Veď čo, tréner to vybaví za nás. Čo na tom, žesa za rohom natlačia najbližším fastfúdom, len aby zahnali pocit hladu, ktorýim športová aktivita pripravila.
Pri sedavom spôsobe života mozog, svaly a všetkyorgány trpia nedostatkom základnej živiny - kyslíka. Pri sedení človekspotrebuje počas jedného nádychu len štvrť litra kyslíka, pri behu až 8 - kráttoľko. Mozog človeka, ktorý je dostatočne zaplavený kyslíkom má lepšiuschopnosť myslieť. K ďalším psychologickým účinkom pohybu patrí jeho vplyv nalepšiu vnímavosť, vyrovnanosť, emočnú stabilitu, optimizmus, vzostupintelektuálnych funkcií (pamäť, spracovanie informácií). Dostatok pohybuznižuje agresivitu, hnev, strach, depresie. Na zlepšení duševného zdravia pohybomsa podieľa aj tvorba endorfínov v mozgu, ktoré ovplyvňujú podkôrové centrá, tzv.bazálne gangliá, nazývané aj centrá pôžitku a šťastia. Ďalšia látka vylučujúcasa v mozgu pri pohybe, serotonín, účinkuje ako antidepresívum.
V Bratislave somčasto chodieval cvičiť skoro ráno. Fitko sme mali priamo v budove, dokonca nanašom poschodí. No povedzte, ktože vám poskytne toľký luxus? Stalo sa mi, žesom tam zahliadol ženy i mužov, ktorí sa namáhali na steperoch, bicykloch čiostatných kardiostrojoch, len aby zo seba dostali čo najviac neželaného tuku.Div že od fučania neodkväcli. Čo z toho, že som niektorých o dve hodiny načapalv kaviarni (mimochodom, tiež priamo v budove, yeees!), ako sa nadžgávajúnajkalorickejším koláčom. Veď som ráno odcvičil, tak sa aspoň riadne nažerem.
Celosvetovo došlo v posledných rokoch doslovak epidémii obezity. Jej výskyt sa za posledné dve desaťročia zvýšil ažtrojnásobne. V Európskom regióne Svetovej zdravotníckej organizácie trpínadváhou polovica dospelých a každé tretie dieťa. Práve nadváha máv Európe na svedomí až 70% úmrtí. Na Slovensku je v súčasnosti obéznychpribližne pol milióna ľudí. Normálnu hmotnosť pritom má do veku 35 rokov len 40%mužov a 56% žien, vo veku 35-45 rokov len 29% mužov a 31% žien, vo veku 45-55rokov len 19% mužov a 15% žien a vo veku 55-65 rokov len 14% mužov a 7% žien.
Po roku sa mikolegyňa sťažovala, ako v sedavom zamestnaní pribrala. Keď som ju pri nástupe dozamestnania varoval, iba mávla rukou. 12 mesiacov a 4 pribraté kilogramyneskôr už to nemala tak „na saláme“. V našej firme som tomu hovorieval "syndrómCukrová". (Na Cukrovej ulici v Bratislave sídli malá kantína, kam sa veľkáčasť našej firmy chodievala stravovať. Naložiť na tácku polievku, hlavné jedlo,koláč, zapiť to kolou a rýchlo späť do práce. Avšak, chodievala. Teraz užmajú kantínu priamo v budove, stačí sa len odviesť výťahom.)
Nárast obezity v posledných rokoch je ovplyvnenýspôsobom života. Tuky zlepšujú chuť jedla a dávajú lepší pocit sýtosti, aletuky ktoré zjete a nespálite, sa v tele uložia. V roku 1950 bola spotreba tukovu nás 80g za deň na obyvateľa, dnes je to takmer 150g, z toho 75% živočíšnychtukov. Napríklad takí Japonci jedia 80g tukov na obyvateľa za deň a z toho 56% rastlinnéhopôvodu.
Stresujúcezamestnanie, nedostatok času, problémy s partnerom... Jedny z častouvádzaných dôvodov nedobrovoľného priberania. Výhovorky! Netvrdím, že to taknie je, čo však pomôže pri strese a problémoch akéhokoľvek druhu lepšieako šport a fyzická aktivita? Neexistuje nič lepšie, ako ísť si ránozabehať a pozorovať východ slnka, či po namáhavom dni sa zničiťv posilňovni. Prvé naladí do dňa, druhé zlepší náladu a odbúra stres.Nevravím, že problémy sa tak vyriešia, napokon, za tie si je zodpovedný každýsám, pohybová aktivita však výrazne napomôže k duševnej a fyzickejpohode. A to sa potom rieši jedna radosť!
Obezita je základom mnohých chorôb. Medzinajčastejšie a najvážnejšie patrí ateroskleróza, trombóza žíl, vysoký tlak krvi,ostatné srdcovo-cievne choroby, ochorenia tráviaceho systému, choroby kĺbov achrbtice, cukrovka, rakovina, alergia, astma, kožné infekcie a ďalšie. Vneposlednom rade vedie aj k poruchám v oblasti psychosociálnej.
Mýlite sa, japroti obéznym ľudom nič nemám. Ani proti tým, ktorí sa snažia a nevedia ajtak udržať svoju žravosť na uzde. Aspoň sa snažia. A určite som tiež nechcelnikoho uraziť. Napokon, každý nech si behá po svete ako mu to najviac vyhovuje,hlavne že je šťastný. Je iba na ňom, či skutočne je. Lebo, na prevenciua zmenu životného štýlu nie je nikdy neskoro. Nestačí však len frflaťa sťažovať sa, treba preto aj niečo spraviť.
Táák, a neviem ako vy, ale ja si idem spraviť šalátik...
PS: na záverzopár tipov pri cvičení ako ich uvádza starý dobrý internet:
pravidelnosť– pokiaľ si „dáte do tela“ len občas, väčšinou tak napáchate viac škody nežosohu. Aspoň trikrát do týždňa je skutočné minimum, ktoré môžete zvoliť.
Spravidelnosťou súvisí cieľ, ktorý si pre cvičenie stanovíte –môže to byť zlepšenie kondície, úbytok podkožného tuku, nabratie svalovejhmoty, vytvarovanie postavy alebo len lepšia psychická pohoda. Je to jedno. Alecvičenie bez cieľa nemá prakticky žiaden význam.
Nikdynecvičte bez poriadneho rozcvičenia – strečing je neoddeliteľnousúčasťou každého tréningu!
Jednou z najdôležitejšíchvecí pri športe je pitný režim – veľa ľudí na svoju škoduzabúda v priebehu akejkoľvek fyzickej námahy piť. Pri pohybe sa potíte adochádza k postupnej dehydratácii, rýchlejšie sa unavíte.
Pricvičení okrem pitného režimu nezabúdajte ani na správne a pravidelnédýchanie – na prvý pohľad banálna vec, svaly však potrebujú kyslík.Nesnažte sa nikdy zadržovať dych, môžete si ublížiť.
Noste oblečeniez materiálu, ktorý dobre odvádza pot z tela. Vyhýbajte sa príliš teplým úborom,ktoré telo zbytočne prehrievajú a dehydrujú. Starostlivo vyberajte aj obuv, priaerobnom cvičení dávajte dôraz na kvalitu podrážky, ktorá by mala účinne tlmiťvšetky nárazy, a tým šetriť kĺby a chrbticu.
Zdroje: