A tak po Bulharsku

Bulharsko je taká malá krajina opustených psov a mačiek a pekných farebných kláštorov pri každej menšej rieke. Ale aj iné pekné miesta tam sú... taká nepoznaná krajina, turistami preplnená len na Slnečnom pobreží. A ten zvyšok patrí nám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Dnes ešte Stob a Blagoevgrad... Po ceste z Rilského kláštora sme sa zastavili v dedinke Stob. Možno aj v každom dome sa predáva čisté ovčie mlieko - kyslé, bulharský národný poklad. Bulharské pyramídy sú vraj v Melniku, ale také inakšie pyramídy sú aj v Stobe - a to sú stobské pyramídy. Blízko nich je malý pravoslávny cintorín s náhrobkami nakrivo, fialové kvety a tie biele mačky.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Univerzitné mesto Blagoevgrad je tiež blízko Stobu a Rily, na pol ceste medzi Sofiou a gréckou hranicou. Celé je zabetónované socialistickou výstavbou, budovami rôznych septembrov a prvých májov... No za riekou je zachovaná prekrásna štvrť z devätnásteho storočia, Varoša. Potúlali sme sa po terasách starých domov a pozorovali svadobné sprievody. Chrám vo Varoši sa pekne dopĺňa s bielymi domčekami s nízkymi strechami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Kúpili sme si ikonky maľované majstrom Zografom. Z každej cesty jedna pohľadnicová ikona. Potom si ich rozkladáme na nočný stolík a robíme si u seba doma súkromný oltár. Teta na ulici predávala aj ikonky na dreve, aj sviečky a aj nazar bondžuu, turecké modré oko. Kúpite všetko.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Slnečné pobrežie prenecháme iným, pre nás je tu ešte zvyšok Bulharska.

Obrázok blogu
Jana Šikulová

Jana Šikulová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hlavne o Bulharsku, o živote v Sofii a cestovaní po bulharských mestách a ošarpaných dedinkách. Aj o Turecku, Istanbule a Malatyi. Najradšej však o najkrajšej horehronskej dedine, jej kroji, pesničkách a makovníkoch - jednoducho o Šumiaci.Janka Šikulová Zoznam autorových rubrík:  Moje BulharskoDomaNiekde inde na BalkáneMoje TureckoKaždodennosť bulharská

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu