Sofia ortodoxná... Pozlátené kupoly chrámov. Zadymené stovkami sviečok, skoro prázdne, len sem tam prídu pani v šatkách a poklonia sa pred ikonami.




V krypte Ruského chrámu je pochovaný biskup Serafín, ktorý plní priania Sofijčanov. Naokolo sú prichystané papieriky a perá, stačí si len pomyslieť želanie, položiť ho na papier, kľaknúť k Serafínovému hrobu a je to... Sedeli sme a písali. Pani v závoji sa spýtala Vani, či sa tie priania plnia. „Plnia, prisahám...", povedala Vaňa.

Rotunda Svätého Juraja, najstaršia stavba Sofie... trochu neviditeľná, lebo ju celú obkolesuje hotel Sheraton a prezidentský palác.

Sofia osmanská... kúpele, archeologické múzeum a mešita Banja Baši, ktorej architektom je slávny Mimar Sinan... Pre Bulharov Bulhar, pre Turkov Turek, pre Arméncov Armén. To je Mimar Sinan.



Sofia židovská a jedna krásna sefardská synagóga.


Socialistická Sofia... obludná železničná stanica, pamätníky zasvätené režimu, parky s kamennými húsenicami a medveďmi.

Ploštad Nezavisimost - námestie Nezávislosti, alebo aj žltých kociek. Počas komunizmu na žlté kocky nesmelo vojsť žiadne auto, iba že by bolo vládne. Národna rada vám naženie trochu strachu.


Sofia bohémska... bulváre, divadlá, staré kaviarne, hráči šachu a pouliční umelci. Aj títo, hrajúci na vedrá od farieb.






Aj Sofia všeličoho iného... múzeí, parkov a ulíc, ktoré sú popretkávané káblami vedúcimi niekam do nekonečna... medzito naukladané vianočné sviečky a vysvietené stromčeky po celý rok.





Sofia trhov... najprv tých knižných na ploštade Slavejkov a antikvariátov rozložených na každom moste. Potom tých zeleninových aj ovocných na každej zastávke autobusu a nakoniec možných aj nemožných - na Ženskom pazare nájdete všetko, od zeleniny a ovocia, cez mäso, pochybné spodné prádlo a topánky, až po skrutky. Tetušky predávajú zvädnuté kvety a smutné jabĺčka zo svojich záhrad. Pán rozdáva letáčiky s podobizňou Panny Márie, musíte však zaplatiť...
Vraj v máji je Sofia najkrajšia.