V Plovdive

A keď tvoje srdce zatúži vidieť ešte niečo krajšie, tak sa vyberieš do Plovdivu... to je tam pri rieke Marici, tam pri šiestich vrchoch, tam pri šiestich mostoch... mesto perníkových chalúpiek, antických ruín a kostolov s krásnymi ikonostastmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Tak si teda kúpiš lístok v Sofii, kde vtedy práve prší a cestou vlakom sa vytešuješ na teplé slnko, jablkové banice, hudbu na ulici a na čajovňu pre troch skrytú v bočnej uličke.

A Plovdiv ťa nesklame, lebo tam dnes slnko naozaj svieti a hudba hrá už na stanici. Už hľadáš tie fajné jablkové banice a syrové rožteky, zatiaľ však len prechádzaš okolo natlačených krámikov s kebabmi.

Vyberieš sa dlhou ulicou starých ošarpaných domov, prejdeš okolo obrovského betónového jazera, ktoré je už ani nevieš odkedy vypustené, prebehneš hustou gradinou - parkom a natrafíš na začiatok centra mesta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trošku si sadneš, konečne s tou jablkovou banicou a začuduješ sa, koľko sem dnes prišlo nakupovať Grékov. Trošku vyššie si poobzeráš aj predavačov obrazov pri stenách mešity Džumaja a aj Filipa Macedónskeho. Ale to vlastne on sa pozerá na teba tak trochu zvýšky.

Obrázok blogu

A keď vchádzaš do mešity, objavíš sladkú tureckú cukráreň a tiež si povieš, že nastal čas ochutnať tureckú vatu - pišmanje a postavíš sa do dlhého radu.

Máš šťastie a v mešite stretneš prívetivého imáma, ktorý ti s radosťou porozpráva o histórii tochto miesta a s hrdosťou ukáže miesto určené len pre sultána Murata II. A potom ťa pozve na jedno mliako s neskafe - teda kávu s mliekom a ďalej ti rozpráva o Džumaja mešite a trošku si spolu pohovoríte o tureckom a slovenskom futbale.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Rozlúčiš sa a štveráš sa úzkymi cestičkami do najstaršieho Plovdivu, až sa ocitneš v kráľovstve mačiek, ktoré tu spokojne oddychujú na kamenných múrikoch. Máš pocit, že farebné domy sa dajú ochutnávať, že každá farba znamená inú príchuť a zdá sa ti, akoby ťa ich strechy potajomky sledovali.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na vrchu Nebet tepe si spolu s mačkami posedíš na tráckych a rímskych ruinách a pozrieš si Plovdiv zhora.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Schádzaš dole kamennými uličkami, potom znova vychádzaš hore kamennými, únava sa na teba lepí, ale ešte chceš poobdivovať ťažko voňajúce a od sviečok zadymené vnútro chrámu Svätý Konštantín a Elena... tak si to snažíš veľmi zapamätať, zatváraš a otváraš oči. Potom ich vidíš ešte desiatky, pravoslávne aj katolícke a všetky sa ti páčia.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

A cestou naspäť do Sofie už len unavene dojedáš pišmanje, hľadíš cez sklo do tmy a Plovdiv ostáva odteraz v tebe.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Jana Šikulová

Jana Šikulová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hlavne o Bulharsku, o živote v Sofii a cestovaní po bulharských mestách a ošarpaných dedinkách. Aj o Turecku, Istanbule a Malatyi. Najradšej však o najkrajšej horehronskej dedine, jej kroji, pesničkách a makovníkoch - jednoducho o Šumiaci.Janka Šikulová Zoznam autorových rubrík:  Moje BulharskoDomaNiekde inde na BalkáneMoje TureckoKaždodennosť bulharská

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu