A tak sme sa dozvedeli, že nebyť Veľkej noci, náš svet by sa už dávno prepadol do bezodnej tmy. Zem stojí na jednej nohe, ktorú neustále obhrýzajú strašné rohaté netvory s očami na zadnej strane hlavy. Noha sa postupne zmenšuje až je úplne tenká a zem už nemá takmer na čom stáť. Keď ale ľudia spolu na Veľkú noc vyrieknu: Christos voskrese, Kristus vstal z mŕtvych, noha sa náhle zacelí a znovu pevne udržuje zem...
Chrám Sv. Paraskeva
Velikden - Veľká noc a Božik - Vianoce sú súrodenci. Božik je starší a skromnejší a Velikden je jeho opakom. Božik sa vždycky staral o to, aby bol jeho stôl plný jedla. Na stole muselo byť celé prasiatko, hoci by aj bosý kvoli tomu musel byť. Velikden sa zasa staral o to, aby sa vždy obliekol do pestrých a nových šiat. Preto sa na Veľkú noc kupuje nové oblečenie.
Ruský chrám
Veľkonočné vajcia sa v Bulharsku farbia na Zelený štvrtok. Prvé vajce farbí najstaršia žena v domácnosti. Malo by byť červené ako Kristova krv, vychádzajúce slnko, samotné predstavujúce život. Každému členovi domácnosti sa potom týmto vajcom urobí na čele krížik. Vajce sa postaví pred ikonu a ostáva tam potom po celý rok.
Chrám Sv. Nikolaj Sofijský zvonku a zvnútra
V tomto období sa otvárajú brány neba aj pekla a mŕtvi schádzajú ku svojím hrobom, zohrievajú sa ohňom a stretávajú svojich blízkych. V sobotu celé rodiny nosia na hroby maľované vajcia a veľkonočné jedlá. Na hrobe sa rozložia klobásy, chlieb a sladkosti a všetci ich spolu konzumujú. Hrob sa polieva vodou a vínom na zmierenie zeme, aby prijala mŕtvych a na kríže sa na ochranu uväzujú červené a bile nitky. Chlieb je podľa Bulharov duša a kúsok z neho sa necháva na hrobe aj po skončení hostiny. Takisto sú na hroboch ponechané vajcia, väčšinou červené.
Chrám Sv. Alexander Nevský zvonku a zvnútra
V noci zo soboty na nedeľu, v noc Vzkriesenia idú všetci do kostola so sviečkami, aby si zobrali domov kúsok z ohňa dovezeného z Jeruzalema.
Christos Voskres!
(pozn.: nie všetky fotky sú zo včera)