
Prispeli desiatky štátov od Japonska po Saudskú Arábiu, množstvo spoločností aj jednotlivcov. Odvčera sa vyzbieralo sedem a pol miliardy eur.
Európska únia sa tým stáva svetovým lídrom v ceste za vakcínou proti korone. Možno ju napokon vynájdu vedci v Južnej Kórei. No práve vďaka európskej iniciatíve sa vakcína dostane z laboratória v Soule k vášmu obvodnému lekárovi v Trebišove - alebo kamkoľvek na svete. Aby to bolo rýchlo, potrebujeme peniaze a medzinárodnú spoluprácu.
EÚ opäť dokázala, v čom je vo svete výnimočná - nie vo vojenskej sile, ale v sieťovaní rôznych aktérov, zlaďovaní rôznych zájmov, a nachádzaní spoločného cieľa. To, čo niekedy pôsobí ako ťažkopádna bruselská byrokracia, je v skutočnosti nesmierne výkonný stroj na kompromis a spoluprácu. To je v čase pandémie na nezaplatenie.
Príznačné je, že na včerajšej zbierke sa nepodieľajú USA ani Rusko. Prezident Trump opäť demonštruje svoj prístup "America First". Snaží sa získať vakcínu v prvom rade pre Spojené štáty, ignorujúc pri tom potreby a možnosti ostatných.
A čo nám hovorí zbierka o Slovensku? Krajiny V4 sa rozhodli prispieť rovnakým dielom - každá po 750 tisíc EUR. V porovnaní s rádovo väčším Poľskom tak vychádzame celkom dobre. Možno by sme sa však naozaj mali začať obzerať po inom benchmarku, ako poskytuje priestor Visegradu.
Nemusíme sa pritom hneď porovnávať s Nemeckom (525 miliónov EUR). Aj krajiny ako Slovinsko (13,7 milióna EUR) a Portugalsko (10 miliónov EUR) nám ukazujú, že medzinárodná spolupráca je cestou, ktorá umožňuje malým krajinám dosahovať veľké veci. Krajiny V4 sa zachovali ako zvyčajne: niečo prihodili, aby sa vyhli úplnej hanbe, ale ani o euro viac. Veď ostatní to dorovnajú.
Apropo, spomínal som jednotlivcov. Madonna prispela vyše 900 tisíc...Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.