


Dozvedeli sme sa, že rakúske kúpele Bad Detsch Altenburg sú sídlom najstaršieho a najväčšieho múzea rímskych pamiatok v Rakúsku - Carnuntinum. Jeho vznik iniciovala Spoločnosť priateľov Carnunta, založená už v 19. storočí. Múzeum postavili z finančnej zbierky a v roku 1904 ho otvoril cisár Franz Jozef, ktorého socha v životnej veľkosti stojí stále na pamiatku v parku pred budovou.

Múzeum je zároveň vedeckým pracoviskom a pravdepodobne tu vznikli všetky podklady pre dobové rímske rekonštrukcie, ktoré možno naživo vidieť priamo v replikách niekoľkých víl a v budove kúpeľov v Archeologickom parku Carnuntum. Aktuálna výstava múzea približuje najvýznamnejších rímskych bohov a bohyne, ale aj to, ako rímsku kultúru neskôr ovplyvňovalo šíriace sa kresťanstvo až po pamiatky rímskeho raného kresťanstva v 4. storočí. Múzeum stojí v susedstve s parkom a prechádzkou alejou oživenou rímskymi replikami sa možno dostať až na breh Dunaja. Ideálne miesto na piknik pod holým nebom.



Cestou z Bad Deutsch Altenbergu sa odrazu na kopci nad starým kameňolomom objaví krásny gotický kostolík, pri ktorom sa oplatí zastaviť. Mariánsky kostol s gotickou apsidou je obklopený cintorínom. Dočítali sme sa, že stavba zo 14. storočia stojí na mieste pôvodného dreveného kostola známeho už na začiatku 11. storočia. V tom čase to muselo byť dôležité miesto. Podľa značiek sme pochopili, že je dnes súčasťou svätojakubskej pútnickej cesty.



Kulturfabrik Hainburg:


Rozľahlá budova na brehu Dunaja v Hainburgu pod názvom Kulturfabrik bývala v minulosti tabakovou továrňou. Priemyselné využitie budovy skončilo až nedávno - v roku 1992. V rámci veľkej rekonštrukcie všetkých objektov súvisiacich s rímskym Carnuntom bola v rokoch 2005-2006 obnovená a prebudovaná na kultúrne účely. Aktuálna výstava predstavuje postupy a východiská použité pri rekonštrukciách a replikách v Archeologickom parku Carnuntum. Dnes, v dobe úžasných možností 3D vizualizácií je zaujímavé sledovať v sprievodných filmoch výstavy, akým spôsobom sa autori dopracovali k záverečnej podobe budov. Skĺbili pritom predstavivosť a dochované nálezy spolu s podobnými stavbami nájdenými na území bývalej Rímskej ríše. Pred očami nám na autentickej fotografii náleziska vystavali rímsky amfiteáter, fórum v Carnunte sa zapnilo chrámom, budovami a prechádzajúcimi sa Rimanmi. Môžem povedať, že všetky výstavy, kam nám platila jediná vstupenka z Carnunta (10 eur) možno vidieť aj samostatne - majú čo divákovi povedať. Ale sú pripravené tak, že sa vzájomne dopĺňajú a oplatí sa navštíviť každé jedno miesto.


Viac informácií na:
http://www.carnuntum.co.at/archeologicky-park-carnuntum?set_language=sk




Na záver sme si neodpustili aj malú prechádzku Hainburgom. Z Kulturfabrik sme prešli cez nádvorie bývalého kláštora minoritov až k Viedenskej bráne - údajne najväčšej európskej mestskej bráne zo stredoveku. Pokračovali sme námestím s barokovým kostolom, mariánskym stĺpom a fontánou. Romantickou uličkou so strašidelným menom Blutgasse (Krvavá ulička) sme sa dostali po schodoch až dolu k Rybárskej bráne a Dunaju. Betónové steny nám pripomenuli nedávne záplavy. Kaviarnička na nábreží s čerstvo vysypaným bielym štrkom mala na tabuli nápis: Toto miesto bol dňa 6. júna 2013 tri metre pod hladinou Dunaja...
