Múzeum Carnuntinum a malá prechádzka u našich susedov

Keď sme boli nedávno na výlete v mestečku Petronell Carnuntum pozrieť si archeologickú lokalitu, dostali sme vstupenku hneď na niekoľko miest súvisiacich s vykopávkami významného rímskeho vojenského tábora a civilného mesta na severnej hranici Rímskej ríše nazvanej Limes romanus. Nestihli sme vtedy vidieť všetko, tak sme si teraz, na začiatku prázdnin, dali pokračovanie. Navštívili sme múzeum Carnuntinum v Bad Deutsch Altenburg a Kulturfabrik Hainburg. Cestou sme objavili zopár neplánovaných zaujímavých miest. Aj deti z tohto výletu museli priznať, že to nebola len „nuda s históriou".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Dozvedeli sme sa, že rakúske kúpele Bad Detsch Altenburg sú sídlom najstaršieho a najväčšieho múzea rímskych pamiatok v Rakúsku - Carnuntinum. Jeho vznik iniciovala Spoločnosť priateľov Carnunta, založená už v 19. storočí. Múzeum postavili z finančnej zbierky a v roku 1904 ho otvoril cisár Franz Jozef, ktorého socha v životnej veľkosti stojí stále na pamiatku v parku pred budovou.

Obrázok blogu

Múzeum je zároveň vedeckým pracoviskom a pravdepodobne tu vznikli všetky podklady pre dobové rímske rekonštrukcie, ktoré možno naživo vidieť priamo v replikách niekoľkých víl a v budove kúpeľov v Archeologickom parku Carnuntum. Aktuálna výstava múzea približuje najvýznamnejších rímskych bohov a bohyne, ale aj to, ako rímsku kultúru neskôr ovplyvňovalo šíriace sa kresťanstvo až po pamiatky rímskeho raného kresťanstva v 4. storočí. Múzeum stojí v susedstve s parkom a prechádzkou alejou oživenou rímskymi replikami sa možno dostať až na breh Dunaja. Ideálne miesto na piknik pod holým nebom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Cestou z Bad Deutsch Altenbergu sa odrazu na kopci nad starým kameňolomom objaví krásny gotický kostolík, pri ktorom sa oplatí zastaviť. Mariánsky kostol s gotickou apsidou je obklopený cintorínom. Dočítali sme sa, že stavba zo 14. storočia stojí na mieste pôvodného dreveného kostola známeho už na začiatku 11. storočia. V tom čase to muselo byť dôležité miesto. Podľa značiek sme pochopili, že je dnes súčasťou svätojakubskej pútnickej cesty.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Kulturfabrik Hainburg:

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Rozľahlá budova na brehu Dunaja v Hainburgu pod názvom Kulturfabrik bývala v minulosti tabakovou továrňou. Priemyselné využitie budovy skončilo až nedávno - v roku 1992. V rámci veľkej rekonštrukcie všetkých objektov súvisiacich s rímskym Carnuntom bola v rokoch 2005-2006 obnovená a prebudovaná na kultúrne účely. Aktuálna výstava predstavuje postupy a východiská použité pri rekonštrukciách a replikách v Archeologickom parku Carnuntum. Dnes, v dobe úžasných možností 3D vizualizácií je zaujímavé sledovať v sprievodných filmoch výstavy, akým spôsobom sa autori dopracovali k záverečnej podobe budov. Skĺbili pritom predstavivosť a dochované nálezy spolu s podobnými stavbami nájdenými na území bývalej Rímskej ríše. Pred očami nám na autentickej fotografii náleziska vystavali rímsky amfiteáter, fórum v Carnunte sa zapnilo chrámom, budovami a prechádzajúcimi sa Rimanmi. Môžem povedať, že všetky výstavy, kam nám platila jediná vstupenka z Carnunta (10 eur) možno vidieť aj samostatne - majú čo divákovi povedať. Ale sú pripravené tak, že sa vzájomne dopĺňajú a oplatí sa navštíviť každé jedno miesto.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Viac informácií na:

http://www.carnuntum.co.at/archeologicky-park-carnuntum?set_language=sk

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na záver sme si neodpustili aj malú prechádzku Hainburgom. Z Kulturfabrik sme prešli cez nádvorie bývalého kláštora minoritov až k Viedenskej bráne - údajne najväčšej európskej mestskej bráne zo stredoveku. Pokračovali sme námestím s barokovým kostolom, mariánskym stĺpom a fontánou. Romantickou uličkou so strašidelným menom Blutgasse (Krvavá ulička) sme sa dostali po schodoch až dolu k Rybárskej bráne a Dunaju. Betónové steny nám pripomenuli nedávne záplavy. Kaviarnička na nábreží s čerstvo vysypaným bielym štrkom mala na tabuli nápis: Toto miesto bol dňa 6. júna 2013 tri metre pod hladinou Dunaja...

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Simonne Jurčová

Simonne Jurčová

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  17x

cestovateľka- amatérka, asi tak trochu aj v čase Zoznam autorových rubrík:  Niečo z umeniaSpomienkyVýletyLen takHistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu