Sorrentský poloostrov kedykoľvek

Taliansko je krajinou, ktorá ma dokáže ako turistu vždy osloviť, či už je to architektúrou, umením, prírodou, históriou, alebo trebárs aj talianskou kuchyňou. Aj vo filmoch z prostredia Talianska vždy cítim jeho jedinečnú atmosféru. Veď stačí si spomenúť na legendárne Prázdniny v Ríme, alebo všetky tie filmy so Sophiou Loren v hlavnej úlohe, dokonca aj viacdielny seriál z Capri bol celkom príjemný - najmä vďaka peknému prostrediu. Alebo ten starý film Nebožtíci žičia láske, kde sa Jack Lemon a jeho herecká partnerka stretávali na ostrove Ischia. Tam by som sa teda raz chcela pozrieť. Zatiaľ som však z Talianska videla len maličký zlomok, i keď miest a rôznych oblastí som navštívila viac, zväčša na severe. Jeden z výletov sa mi stále v spomienkach vracia. Možno povedať, že krajina južne od Neapola, na Sorrentskom poloostrove sa dostala medzi moje najkrajšie cestovateľské zážitky vôbec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Capri
Capri 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Sorrentská pláž

Sorrento bolo miestom, odkiaľ sme robili výlety do okolia. Je postavené na útese skoro ako všetky mestá na tejto strane poloostrova. Domy sú vysoko na skalách a dolu pod nimi sú pláže a prístavy. Nezriedka sa možno dostať z hotela na pláž výťahom.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

V diaľke Vezuv

Zo Sorrentského prístavu sa pravidelne plavia turisti loďou na Capri, podobne ako z Neapola. Neďaleký ostrov je populárnym letoviskom už nejakú dobu, cisár Tiberius sa tu kedysi pred 2000 rokmi na sklonku života usadil. Jeho Villa Jovis tu zostala v ruinách na skale podnes.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Capri - prístav

Aj tu pulzuje život vo výšinách. Z prístavu vedú dve cesty nahor do dvoch miest na opačných koncoch ostrova: Capri a Anacapri. Keďže cesty sú dosť úzke, pohybujú sa po nich mikrobusy a také tie talianske trojkolesové chutné autíčka s nákladným priestorom vzadu. Hore v meste Capri sa dá len tak túlať uličkami, pomaličky zísť nekonečnými schodiskami na opačnú stranu dolu k moru, alebo absolvovať výlet loďou po pobreží so zastávkou v Modrej jaskyni (Grotta Azzurra).

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

V meste Anacapri sme navštívili vilu San Michele švédskeho lekára Axela Munthe, ktorý sa tu na sklonku života usadil, kúpil si pozemok a na základoch starej rímskej vily si postavil dom. Pôsobil tu ako psychiater a o živote na ostrove napísal autobiografickú knihu (Kniha o San Michele). Svoj majetok odkázal nadácii, ktorá vilu doteraz spravuje. Je to najnavštevovanejšie miesto na Anacapri. Z jeho terás a záhrad je prekrásny výhľad na prístav i na mesto Capri na opačnom konci ostrova, hore v skalách.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Prístav dolu medzi mestami

Sprievodcovia nás upozornili, že na Capri nemôže zostať nikto z turistov len tak na noc, pokiaľ nemá zabezpečený nocľah v hoteli, alebo u niekoho súkromne. Žiadna stanovačka alebo nocľah na lavičke. Teda neviem, ako to kontrolujú, ale údajne koľko turistov ráno výletnou loďou príde, toľko ich musí aj večer odísť. Je fakt, že sa z tohto miesta odchádza ťažko.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Ďalší výlet bol po juhu Sorrentského poloostrova. Dostali sme sa tam kľukatou cestou pomedzi hory. Keď cesta dorazila na južný útes, naskytol sa nám nádherný pohľad na mesto Positano. Myslím, že práve tam bol filmovaný klip k piesni Cose de la vita (Eros Ramazotti a Tina Turner). Toto pobrežie je najvyhľadávanejším letoviskom najmä v kruhoch bohatších turistov. Talianske celebrity tu majú dobre ukryté svoje letné vily.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Ranný opar spolu so slnkom vyčaroval neskutočné obrazy

Obrázok blogu

Cesta sa kľukatila okolo skál, lemovala útesy vysoko nad morom. Odbočila od mora vyššie do kopcov, kde našla mesto Ravello.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Jeden z najčastejších pohľadnicových záberov zachytáva práve tieto dve veže. Je na ne výhľad zo záhrad Villy Ruffolo. Patrila v minulosti bohatej rodine neapolských bankárov. V diaľke vidno za jasného počasia Salernský záliv.

Obrázok blogu

Nakoniec nás cesta doviedla až dolu na pobrežie a na piesočnatú pláž obkľúčenú útesom. Mesto Amalfi sa tiahne strmo od mora hore do skál. Amalfská katedrála (Duomo) má nádhernú fasádu z dvoch druhov kameňa kontrastných farieb. Pôvodom ranokresťanský kostol má tak trochu arabský ráz.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Úzke amalfské uličky sa plazia strmo hore, cez priezory vidieť hrozivé skaliská.

Obrázok blogu

More na tejto strane býva asi málokedy pokojné. Vlny prudko narážajú do skál priamo pod jedinou cestou na tomto pobreží.

Obrázok blogu

Nevyhli sme sa ani „turistike" na Vezuv. Autobus vyvezie výletníkov do istej nadmorskej výšky a ďalej sa už kráča po sopečnom piesku pešo až hore ku kráteru. Výhľadov je hneď niekoľko. Ten nie príliš optimistický je dovnútra dymiaceho krátera. Výhľad na more však ponúkne na jednej strane celý neapolský záliv aj s mestom Neapol a na druhej strane je zasa sorrentský poloostrov ako na dlani. Pod sopkou sú mestečká Pompeje a Herkuláneum, ktoré bývajú ďalšou zastávkou turistov na tejto trase.

Obrázok blogu

Pompeje

Obrázok blogu

Neapol

Obrázok blogu

Kláštor Santa Chiara s fajansovým nádvorím

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vidieť Neapol a zomrieť - sa hovorí. No, vzhľadom na povesť tohto mesta by to mohla byť aj pravda. Stačí byť v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Ale to je vtedy asi jedno, kde na svete práve sme. My sme prešli Neapol od železničnej stanice cez tie úzke uličky s navešanou bielizňou a motorkármi až k prístavu, navštívili sme Neapolský dóm i klariský kláštor s fajansovým nádvorím, prešli sme až k nábrežiu a potúlali sme sa v okolí hradu Castel Nuovo. Navštívili sme archeologické múzeum a odtiaľ sme sa bezpečne vrátili vlakom do nášho stanoviska Sorrenta...

Obrázok blogu

...kde sa nám každý večer naskytol takýto pohľad. No mohli sme si to nechať ujsť?

Fotografované poloautomatom Praktica B 100 v roku 1998.

Simonne Jurčová

Simonne Jurčová

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  0x

cestovateľka- amatérka, asi tak trochu aj v čase Zoznam autorových rubrík:  Niečo z umeniaSpomienkyVýletyLen takHistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu