



Ľudia z okolia si zvykli tráviť v tomto príjemnom prostredí voľné chvíle. Rodiny s deťmi, cyklisti, návštevníci z blízka i z ďaleka, turisti - všetci, čo tento kúsok kraja spoznajú, sa tu dobre cítia. Veľkorysý pozemok s upravenými lúkami, lesmi a rybníkmi poskytuje možnosti relaxu v prírodnom prostredí i priestor pre viaceré sezónne kultúrne podujatia. V tesnom susedstve zámku je malá francúzska záhrada s fontánou a sochami v pestovanom zastrihnutom živom plote. Okolie sa na obe strany od stavby zvažuje k dvom rybníkom v údoliach. Pozemok obklopujú lesy.




V údolí pod lesom je bývalá hospodárska časť panstva s renovovanými budovami bývalej farmy. V časti je umiestnená štýlová reštaurácia pre návštevníkov areálu. Ostatné budovy sú sídlom Nadácie Folon pomenovanej podľa belgického výtvarníka Jeana Michela Folona (1934 - 2005). Väčšiu časť tvorí stála expozícia diel tohto umelca, v menšej sa obmieňajú príležitostné výstavy.



Vchod do expozície je pôsobivý - vo vstupnej miestnosti Vám po zakúpení vstupenky spustí zamestnanec úvodnú projekciu - krátky animovaný film autora, ktorý je zakončený otvorením dverí do expozície. Dvere sú v tvare knihy a návštevník vlastne vstupuje do príbehu o umelcovi Folonovi.



O Folonovi sa v encyklopédii dozvieme, že to bol belgický umelec, ktorý sa venoval kresbe, ilustráciám, plagátovej tvorbe, známkovej tvorbe, sochárstvu, tapisériám, prosto tvoril vo viacerých oblastiach výtvarného umenia. V tejto galérii sú jeho diela pôsobivo vyinštalované. Z pološera vystupujú sochy, obrazy i plagáty oživené bodovým svetlom, hudba znie z obrazoviek umiestnených na viacerých miestach. Zároveň je kulisou k neustále sa opakujúcemu dokumentu o autorovi - časť sa zaoberá jeho dielom, časť jeho osobnosťou.

Folon ako ilustrátor dosiahol úspech najmä kombináciou jednoduchej kresby a hravej pointy. Tematicky obľubuje motív pána v kabáte a klobúku, mora a lodí, tvárí a hlavne očí a pod.


Nemožno povedať, že Folon bol iba karikaturista či humorista. Na začiatku expozície si človek možno položí otázku, že čo také je na týchto jednoduchých akvareloch? Koľkí naši ilustrátori sú lepší kresliari ako tento Folon a nemajú vlastnú galériu. No ako človek postupuje a vníma ďalšie jeho diela a rozširujúce sa obzory jeho tvorby, pochopí komplexnosť jeho génia, ktorý urobil obrovský presah od jednoduchej kresby až po sochárske diela a kinetické objekty. Tento umelec vsadil na jednoduchosť a humor. Presadil sa nielen v Belgicku, ale v celom svete. Napríklad prostredníctvom titulných obálok farebných časopisov ho poznajú vo Francúzsku aj v N.Y., je tiež autorom animovaných spotov pre viaceré korporácie (youtube).


Na základe osobných kontaktov Ernesta Solvaya a Jeana Michela Folona dostala myšlienka galérie reálne obrysy. Založením Nadácie Folon sa zhmotnila predstava autora o umeleckej oáze v solvayovskom parku - „mieste tisícich rododendrónov". Galéria je ukážkou veľkoryso zrealizovanej pocty belgickému umelcovi. Vidno prácu profesionálov (originálna hudba, architektúra výstavného nábytku, realizácia sprievodných filmov) a tiež vidno, že realizátori ho veľmi dobre poznali. Priateľstvo, spolupráca a umenie finančne podporené mecenášom stvorilo veľmi kvalitné centrum, ktoré dnes navštevuje tisíce turistov, ale je aj pravidelnou zastávkou exkurzií belgických školákov.
Tak, ak budete mať niekedy cestu okolo, zabočte z diaľnice do La Hulpe/Terhulpen.


Diela J. M. Folona sú prevzaté z internetovej stránky autora, pretože v galérii nie je možné fotografovať.