Z Pajštúna vedie červené turistické značenie lesmi do obce Borinka a odtiaľ cez kopec do Marianky.
Najprv však obídem hradnú skalu, ktorá je aj lezeckou oblasťou. Prekvapila ma vymurovka hradu medzi dvoma skalami, čo to muselo dať práce a bez takých mechanizmov ako máme k dispozícii teraz.



Ešte posledný pohľad na Pajštún a pokračujem lesným chodníkom. Klopkanie na drevo sa ozýva z neďaleka, ale ďateľ bol taký pracovitý, že si ma vôbec ani nevšímal.



Chodník pokračuje miernym klesaním a neskôr prudším a napája sa na lesnú cestu ktorá ma dovedie do Borinky. Červeno označená turistická trasa pokračuje popri kostole Božského srdca Ježišovho, znova za obec, do hôr.




Vyzerá to tak, že koľko výškových metrov som zostúpila, toľko teraz musím vystúpať. Z lúky nad obcou vidieť na hrad Pajštún.


Pred usadlosťou na okraji lúky ma pozorovali kravy a za usadlosťou mladá danielica. Lesnou cestičkou sa dostávam k môjmu cieľu a tým je Sväté údolie v Marianke.


Chodník vedie pekným, jesenne sfarbeným lesom.




Spoza stromov vidieť vežu baziliky Narodenia Panny Márie v Marianke, ktorá je rímskokatolíckou bazilikou minor od roku 2011.

Marianka je najstarším pútnickým miestom na Slovensku, našla sa tu zázračná soška Panny Márie Tálskej ktorá bola vytvorená podľa zápisov pavlínskych kronikárov v roku 1030 neznámym pustovníkom, iné zdroje uvádzajú vznik sošky až v 13. storočí.
K soške sa viaže nasledujúca legenda: Pustovník ktorý vytesal z dreva sošku Panny Márie, v časoch nepokojov ju ukryl do bútľavého stromu. Keď sa o niekoľko desaťročí miestnemu zbojníkovi narodili ťažko postihnuté deti, sľúbil, že sa dá na pokánie a svoj život napraví. Nato sa mu vo sne zjavila Matka Božia a ukázala mu miesto, kde má nájsť sošku a vykopať prameň, v ktorom okúpe svoje deti. Muž tak urobil a jeho deti vyzdraveli. Drevená soška je dnes umiestnená v Bazilike Narodenia Panny Márie v Marianke.
Na oslavách 900-stého jubilea vytvorenia sošky v roku 1930 bol posvätený základný kameň Kalvárie v Marianke. Kalvária sa začala budovať v roku 1933 v roku 1936 boli práce na kalvárii ukončené.
Súčasťou areálu Svätého údolia je kalvária s barokovými kaplnkami Šiestich radostí Panny Márie, Lurdská jaskyňa Panny Márie, Kaplnka Svätej studne a posvätný prameň s údajne liečivými schopnosťami. Nad Svätým údolím na kopci sa nachádzajú jednotlivé kaplnky kalvárie.
Kalváriu ako aj Sväté údolie popísal Miroslav Lisinovič v nasledovnom blogu:
https://blog.sme.sk/lisinovic/spolocnost/putovanie-po-slovenskych-kalvariach-20-marianka
Areál Svätého údolia.





V areáli sa nachádza jediné zachované banské dielo na ťažbu bridlice na Slovensku. Ťažba tu bola ukončená začiatkom 18. storočia, zrejme v súvislosti s výstavbou mariánskych kaplniek.









Jednotlivé kaplnky kalvárie na Svätej hore.








Neďaleko kostola stojí kaplnka sv. Anny


Bývalý pavlínsky kláštor, pri kostole slúži ako pútnicky a exercičný dom. Kostol Narodenia Panny Márie, bazilika minor bol v čase mojej návštevy uzatvorený

Sväté údolie je príjemným, pokojným miestom, ktoré majú v obľube nielen veriaci. Sakrálne pamiatky, okolitá príroda, dodávajú tomuto miestu zvláštne čaro.