Nad Banskou Štiavnicou sa nachádza sedlo Červená studňa, kde je aj parkovisko a je ideálnym miestom odkiaľ sa dá urobiť pekný okruh nad mestom, pričom vedie odtiaľto aj náučný chodník a je na nás ktorou trasou sa vyberieme.
Ja som sa čo najskôr chcela dostať na vyhliadkový bod Paradajs, tak som si zvolila červeno označenú turistickú trasu, ktorá je zároveň aj náučným chodníkom.
V údolí je invázia ale vo vyšších polohách presvitá modrá obloha.



Zavčas zrána je ešte v lese dosť tmavo, vychádzajúc k vyhliadkovému bodu na Paradajse sa ukazujú už žiarivé sfarbenie listov stromov.

Nedalo mi to aby som tu farebnosť jesene si nepriblížila.

Paradajs s nadmorskou výškou 939 metrov je tretím najvyšším vrchom pohoria Štiavnické vrchy. Vyhliadkový bod s krížom sa nachádza na jeho upätí na tkz. Malom Paradajse.


Ďalej pokračujem lesom i lúkou na Ďalšie výhľadové miesto, Predné Rosniarky.


Pod lesom, v oblasti Predných Rosniarok sa nachádza kamenná stavba tkz. Štiavnické menhíry. Tento kamenný kruh má slúžiť na harmonizáciu a dočerpanie vitálnej energie.

Svoju energiu som si dočerpala na lavičke obdivovaním jesennej farebnosti, inverzných výhľadov, nepotrebujem k tomu žiaden kruh, ale i napriek tomu,je to zaujímavá stavba z kremenca.
Výhľady z Predných Rosniarok



Odchádzajúc ďalej smerom na vrch Tanádu som zahliadla balón ktorý sa vznášal nad kopcami, na toto by som sa veru nechala nahovoriť to musí byť zážitok vidieť všetko z výšky.

Chodník na Tanád vedie už lesom, s obmedzenými výhľadmi, Aj keď vrchol Tanádu ktorý dosahuje nadmorskú výšku 939 metrov, je odlesnený, v okolí rastúce stromy a kríky neumožňujú výhľady do okolia.



Tu mením smer a púšťam sa dolu žltým turistickým značením ktoré ma dovedie cez Hornú Roveň k tajchu Klinger. Ale ešte predtým sa zastavujem na okraji obce si pozrieť starú kalváriu. Bližšie som popísala o tejto kalvárii v nasledovnom blogu: https://blog.sme.sk/simunekova/cestovanie/horna-roven-kalvaria




Žlté značenie ma doviedlo k tajchu Klinger, ktorý patrí k najkrajším banským tajchom v oblasti. V súčastnosti je využívaný na rekreačné účely.


Od tajchu pokračujem neznačeným úsekom, aby som sa napojila na modro značený turistický chodník vedúci naspäť do sedla Červená studňa.
Z chodníka, ktorý vedie lesom, okrajom lesa, sú pekné výhľady na Banskú Štiavnicu.


Tajch Červená studňa.

Celý okruh má dĺžku cca 10 kilometrov, nenáročnou, pohodlnou trasou. Je vhodný aj pre menej zdatných turistov, či menšie deti ako celodenný výlet.