Knowth na mape:
Zvětšit mapu
Oproti Newgrange je Knowth členitejší – je o malý kúsok väčší ale nemá tak vysoké steny (alebo možno nie je tak hlboko vykopaný). Obsahuje dve chodby – východnú a západnú, ktoré idú tesne vedľa seba. Predpokladá sa že chodby boli pôvodne postavené tak, aby do nich prenikli prvé a posledné lúče slnka v deň jarnej rovnodennosti. Knowth je špecifický aj v tom, že v tomto mieste počas celej minulosti vládol čulý ruch . Zosuvom sa síce zakryli vchody ale ľudia sa na pahorku usadzovali a pritom ich znovu odokryli. Na pahorku boli dokonca postavené kamenné domy, ktorých základy sa tam pri vykopávkach našli – ide o zbytky farmy, ktor ú dali postaviť mnísi z Melifontu, keď im pripadla oblasť Knowthu. Bohužiaľ, keďže osadníci chodby objavili, zničili ich – dokonca sa pokúsili zobrať aj jednu z masívnych kamenných mís. Tá sa im ale v chodbe vzpriečila a tak ju neodniesli – ale aspoň sa na kamene podpísali – sprievodkyňa to nazvala ako rannokresťanské graffiti... Z dôvodu veľkého poškodenia už nedokážeme povedať, či cez pôvodný otvor nad vchodom lúče v daný deň naozaj prenikali. Okrem toho lúče svetla do jednej z chodieb nepreniknú aj kvôli budove farmy, ktorá im stojí v ceste...
Okolo sú položené biele a čierne kamene, také isté aké sú na stenách Newgrange,ale sú rozložené v horizontálnom smere – vraj sa jedná o dôsledok sporu archeológov, ktorí sa nevedia dohodnúť, či boli kamene obložením hrobky, alebo položené okolo hrobky – takže toto je taký kompromis... Vedľa hrobky (aj vedľa Newgrange) sa našli zbytky kruhu z drevených kolov o ktorých sa predpokladá, že boli miestom spopolňovania mŕtvych – vedľa Knowthu je rekonštrukcia takéhoto kruhu. V Knowthe sa nachádza aj jediný kameň, rytinu ktorého rozumieme – keď sa do diery v kameni vloží drevená palička, vzniknú slnečné hodiny. Hlavná hrobka je obklopená asi 20 menšími hrobkami, z ktorých niektoré sú odokryté, takže je vidieť názorne vnútornú štruktúru.
Ak si pozriete okolie hrobiek na googlemape, zistíte, že v okolí je veľa kruhových objektov, buď vo vypuklom tvare, alebo v prepadnutom. Sprievodkyňa nám hovorila že minimálne jedna je ponechaná v nepreskúmanom stave – asi aby mali aj budúci archeológovia čo robiť...
V areáli je aj hrobka Dowth, ale tá nie je momentálne prístupná verejnosti. V hlavnej budove je výstava o bitke na Boyne, čo je taký írský ekvivalent „bitvy na Bílé hoře“... Potvrdila nadvládu Britov v tejto oblasti a porážku Jakobínov.
Rada na záver: O tieto dve lokality je obrovský záujem, a počet návštevníkov je obmedzený, takže si návštevu naplánujte hneď na ráno. A zoberte si zo sebou vodu – pri pamiatkach nie je moznosť občerstvenia, jedine v návštevníckom centre – ale tam strávite minimum času.