Newgrange na mape:
Zvětšit mapu
Ako prvú sme navštívili najväčšiu hrobku – Newgrange. Do celej oblasti nie je možné ísť autom – ak nie ste rezident - a dopravu zaobstarávajú autobusy, každý turista dostane samolepky s názvom lokality a časom, kedy odchádza autobus. Tento 200 000 tonový kolos je pozoruhodný aj z toho hľadiska, že vznikol v čase, kedy egypťania ešte neboli ani zjednotení, nieto že by už premýšľali o nejakom stavaní pyramíd... Keď bol postavený, kamene zo Stonehenge ešte takisto obrastali machom na svojom prapôvodnom mieste...
V oblasti je veľa miest, ktoré sa končia na „grange“ – je to pripomienka toho, že boli kedysi darované cisterciánskemu alebo inému rádu, ktorý v tom mieste založil farmu – grange.
Newgrange je naozaj impozantný. Je to kruhová konštrukcia, ktorej spodnú časť tvoria veľké podlhovasté balvany (kerb stones) – vysoké asi 60cm a dlhé cca 2 – 4 metre, na ktorých sú vyryté znaky, ktorým zatiaľ nikto neporozumel Podľa výkladu kamene nie sú lokálne – pochádzajú z okolitých oblastí – odhady hovoria že cca 10 – 30 km od Boinského sídliska. Neboli vytesané, na veľa z nich je vidieť opotrebenie dažďom a vetrom na miestach, ktoré nie sú od položenia počasiu vystavené. Znaky boli väčšinou vytesané pred vsadením balvanu do konštrukcie – veľa z nich má znaky na spodnej strane. Zatiaľ nie je ani predstava ako človek žijúci pred 5000 rokmi dokázal tieto kamene preniesť na takúto vzdialenosť. Nad balvanmi stavba pokračuje malými kameňni, o ktorých sa predpokladá, že pochádzajú z až 80 - 100 km vzdialeností.Tieto kamene majú bielu a čiernu farbu a rozdeľujú hrobku na dve časti – prednú dennú a zadnú nočnú., ktorá ale nepokračuje okolo celej hrobky. Hrobka je pokrytá vrstvami hliny, kamenia a rašeliny.
Vchod do hrobky je nad jedným z mála kameňov ktoré boli zdobené na mieste. Chodba dlhá 24 metrov je tvorená stojacimi zdobenými kameňmi a horná časť je tvorená 17 plochými kameňmi, hrubými 60 cm až meter. Chodba ústi do krížovitej miestnosti, ktorej strop je vytvorený z kameňov zapadajúcimi do seba – bez použitia spojiva. Spojenie je tak dokonalé, že napriek tomu, že v Írsku prší skoro stále, do hrobky sa nedostane ani kvapka vody.
Cez otvor nad vchodom (roofbox) každý zimný slnovrat prenikne do miestnosti cez chodbu prvý slnečný lúč, inak je tam úplna tma počas celého roka. V Newgrange sa organizuje zo vstupeniek takzvaná Solstice lottery – kedy 10 vyžrebovaných môže práve v tomto okamihu osvetlenia byť v krížovej miestnosti... V iných podobných hrobkách je chodba takisto postavená aby do krížovej miestnosti prenikol slnečný lúč, ale môže to byť v iný deň – napríklad dni rovnodennosti...
V každom ramene (recess) krížovej miestnosti je kamenná misa – v nich boli nájdené zbytky kostí a popola. Nepredpokladá sa ale, že Newgrange slúžilo ako hrobka – kostí bolo príliš málo a okolo stavby je niekoľko menších podobných konštrukcií s nálezom veľkého množstva ostatkov. Kvôli týmto poznatkom si archeológovia myslia, že po kremácii boli kosti zomrelých uschovávané v misách do slnovratu, kedy duše slnečný lúč odoslal „ďalej“, a kosti boli presunuté do satelitných menších hrobiek.
Ďalšie obrázky z Newgrange:
Newgrange. Okruh Írskom, štvrtá časť.
Druhý deň nášho pobytu sme ako hlavný bod programu mali náhľad do hlbšej histórie – presnejšie 5200 - 5300 rokov. Na tento čas totiž archeológovia odhadujú vznik „chodbových hrobiek“ v oblasti Brú na Bóinne. Pomenovanie je v úvodzovkách zámerne – nevieme isto k čomu naozaj tieto stavby slúžili.