Syrové fondue – švajčiarske národné jedlo

Po švajčiarskych syrových špecialitách Raclette, Malakoff, Vacherin Mont d'Or, francúzskej Tartiflette prichádza Fondue.

Syrové fondue – švajčiarske národné jedlo
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Vianočné sviatky sú ideálnou príležitosťou na podávanie syrového fondue. Ide o spoločenskú udalosť, pri ktorej hostia sedia pri jednom stole a jedia z jedného hrnca:-) Poďme spoločne pátrať po histórii jedla, ktorého názov je odvodený z francúzskeho slovesa fondre – taviť, roztápať sa.

Obrázok blogu
(zdroj: https://www.fromandises.fr/)

Stopy k prvému receptu založenom na tavenom syre vedú až do staroveku. Spomenul ho grécky básnik Homér v svojej epickej básni Iliada.

V kuchárskych knihách sa recepty na syrové fondue začínajú objavovať v 18. storočí. Pripravovali ho obyvatelia horských alpských oblastí. Počas dlhých zimných večerov im poslúžilo jednoduché jedlo: suchý chlieb namočený do roztopeného syra. Fondue bolo tradičným jedlom v najzápadnejších Alpách, vo vtedajšom Savojsku. Syrové jedlá sa stali obľúbenými v celom Švajčiarsku od polovice 18. storočia, raclette a fondue sú považované za národné jedlo od roku 1950.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je zábavné stretnúť pri jednom stole Švajčiara a Francúza a pozorovať ako si spoločne pochutnávajú na syrovom fondue. Väčšina rozhovorov prebieha formou vtipného doťahovania sa o pôvode tohto jedla. Nehovoriac o tom, že nárokovať na jeho originalitu by si mohli aj Rakúšania či Taliani. Je tiež pravdou, že základom syrového fondue je druh použitého syra. Každá krajina, dokonca i región používa svoj vlastný syr. Ja uvediem najtradičnejší recept na fondue s názvom Moitié-Moitié, podávaný vo francúzskych kantónoch Švajčiarska. Podľa mňa je najlepší, obsahuje 50% syru Gruyère a 50% syru Vacherin Fribourgeois. Keďže Švajčiari povýšili toto jedlo na národné jedlo, prihováram sa, aby sme im originalitu tohto jedla prisúdili:-)

SkryťVypnúť reklamu
Syrové fondu, Hotel Alpenruhe
Syrové fondu, Hotel Alpenruhe (zdroj: Christian Humbert)

Syrové fondue je teplé syrové jedlo zložené z jedného alebo viacerých druhov syra. K jeho príprave potrebujeme sadu, pozostávajúcu zo smaltovaného hrnca (caquelon), kovového stojana, v ktorom je umiestnený zdroj tepla (liehový varič) a predĺžených vidličiek s 3 zubami. Všetko sa dá kúpiť v kompletnej sade, ktorá môže poslúžiť aj ako milý darček. Ja s tým mám dlhoročné skúsenosti:-)

Poďme teraz k potrebným ingredienciám a samotnej príprave. Syr musí byť nakrájaný na kocky, prípadne nahrubo nastrúhaný. Netreba pripomínať, že syr musí byť kvalitný. Ja si to uľahčujem kúpou už pripravenej zmesi syra v sáčku.

SkryťVypnúť reklamu
Fondue Moitié-Moitié
Fondue Moitié-Moitié (zdroj: https://www.farmy.ch/)
Obrázok blogu

Ingrediencie pre 5 osôb:

400 g syra Gruyère, 400 g syra Vacherin Fribourgeois

2 strúčiky cesnaku

3 dl bieleho vína (Chasselas)

1 polievková lyžica maizeny

1 polievková lyžica čerešňového likéru

muškátový orech a korenie

Počas sviatkov na Slovensku sme si pripravili s priateľmi fondue Moitié-Moitié a vyzeralo takto:

Obrázok blogu

Konzistencia nebola úplne ideálna, nebudem však kritizovať, ja som ho nepripravovala:-) Mohlo byť trochu redšie.

Obrázok blogu

Príprava:

  1. Chlieb prípadne bagetu nakrájame na kocky (chlieb by nemal byť čerstvý, aby nepadal z vidličky).

  2. Hrniec (caquelon) potrieme strúčikom cesnaku.

  3. Pridáme biele víno s maizenou, privedieme na sporáku do varu.

  4. Postupne za stáleho miešania pridávame syr.

  5. Pridáme čerešňový likér, korenie, muškátový orech.

  6. Takto pripravenú bublajúcu zmes položíme na horák do stredu stola.

  7. Napichnutý chlieb na špeciálnej vidličke výdatne obalíme krúživým pohybom v syrovej zmesi.

Vidličky bývajú na koncoch farebne označené, čo nám zaručuje, že si ich v priebehu stolovania nepopletieme:-) Chlieb by nemal z vidličky padnúť do syrovej zmesi. Ak sa vám to podarí, stávate sa terčom zábavy pre ostatných, prípadne adeptom na kúpu fľaše vína. K fondue sa podáva kvalitné biele víno, prípadne teplý čaj kvôli lepšiemu tráveniu.

SkryťVypnúť reklamu

Pre úplnosť uvediem i ďalšie regionálne druhy syrového fondue. V kantóne Fribourg sa na jeho prípravu používa 100% syra Vacherin, v kantóne Appenzeller 100% syra Appenzeller, v kantóne Neuchatel 50% Gruyère, 50% Ementál, v kantóne Valais 50% Gruyère, 25% Vacherin, 25% Raclette AOC a v kantóne Bern 50% Ementál, 50 % Compté. Vo Francúzsku používajú na prípravu fondue syry Ementál, Beaufort a Compté. V Taliansku je obľúbeným syrom Fontina.

Na záver ešte dodám, že fondue chutí najlepšie na horskej chate pri krbe po celodennej lyžovačke. Prajem všetkým dobrú chuť a pekné sviatky...

Soňa Fröhlichová

Soňa Fröhlichová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  1 407x

Mám 57 rokov. Pred 12 rokmi som si začala klásť otázky typu: Vyhovuje mi rutina a stereotyp v ktorom žijem? Skúsim sa posunúť niekam inam? Budem ešte v 45-tich rokoch schopná poznávať novú krajinu, nájsť si prácu, priateľov, koníčky, nové výzvy a hlavne naučiť sa ďalší jazyk? Nebola to vždy prechádzka ružovou záhradou, ale podarilo sa. Voľba padla úplne náhodne na Švajčiarsko, ktoré by som Vám v mojich článkoch rada predstavila. Chcem v nich zúročiť poznatky a skúsenosti z môjho pôsobenia a neúnavného cestovania po celom Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  cestovanieSúkromné

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu