Požiarnici prehliadajú zhorené oblasti a sem-tam zahasia ešte horiace pne, zvyšky stromov, alebo iné zbytky ohňov. Počas takejto prehliadky požiarnik si všimol pod eukalyptom - zhoreného, akoby skameneného vtáka, v sedavej pozícii.
Veľmi stresový pohľad pre milovníka prírody. Ako ho tak skúmal, opatrne s palicou prekotil telíčko vtáka.
Bol ohromený, keď z pod krídel vybehlo niekoľko mláďat!
Matka týchto drobných tvorov vedela o blížiacej sa hrozbe pre seba a svoje mláďatá ešte neschopné lietať, a odviedla ich do aspoň trochu relatívneho bezpečia v závetrí kmeňa stromu, a schovala pod svoje krídla. Mohla odletieť do bezpečia, a sa zachrániť, ale nechcela zanechať svojich najmilších. Ako sa približoval oheň, tá bolesť musela byť obrovská. Opálil prv perie, potom krehké telíčko, až na uhoľ. Altruizmus nie je výsadou iba nás - ľudí, toto nám skoro denne dokazuje príroda aj ukážkou lásky matiek rôznych tvorov k svojim mláďatám.
Táto si zvolila bolestnú smrť, pred záchranou vlastného života, len aby jej mláďatá, schované pod krídlami mohli žiť. Kde sa berie v tvoroch toľko obetavosti?
Neobvyklý altruizmus.
Lesné požiare v Austrálii sú dosť bežné. Počas leta, keď horúce slnko vysuší flóru, stačí náhodný blesk. Listy eukalyptového stromu sú plné aromatického oleja. Počas požiarov z nich horúčava vypudí frakciu oleja, a okolo stromu sa vytvorí výpar, ktorý potom exploduje. Paradoxne, eukalyptus oheň potrebuje. Iba oheň otvorí tvrdé obaly ich semien - ako pukance - aby potom mohli klíčiť. V hasení lesných požiarov Austrálčania majú skúsenosti. Občas sú aj obeťami požiarov. Istý požiarnik bol svedkom veľmi neobyčajnej oddanosti matky tvora k svojim mláďatám práve v takomto požiari.