Lesy Yellowstonu a ich "závislosť" na lesníkoch

Na Slovensku je stále hlboko vžitý názor, rozširovaný najmä ortodoxnými lesníkmi, že lesy súčasnosti, vrátane ich prírodných rezervácií, by boli bez umu lesníkov a ich ozdravných zákrokov v nich stratené. Tento názor sa chcel využiť resp. zneužiť najmä za vlády R. Fica. Pod jeho ochrannými krídlami, alibizmu a nečinnosti ministerstva životného prostredia a polície ako takých a s verejnou podporou vtedajšieho generálneho prokurátora a spol., ktorí jasne preukázali svoju nestrannú averziu proti mimovládnym ochrancom prírody, lesníci takmer obrátili na svoj obraz aj naše najcennejšie prírodné skvosty - Tichú a Kôprovú dolinu. Poďme sa však pozrieť do NP Yellowston, aspoň fotograficky na to, ako v ňom bez pomoci lesníkov dokážu sily prírody samé vytvoriť nové lesné spoločenstvá nie po následkoch veterných kalamít a "vyčíňaní" lykožrútov, ale dokonca na spáleniskách po rozsiahlych požiaroch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Na úvod:

V r. 1988 zachvátili Yellowstonský park rozsiahle požiare, najväčšie za posledných 250 rokov. Ohne postihli rôznou mierou takmer polovinu parku, ktorú z cca 80% pokrývajú lesy. Či už k zapáleniu došlo ľudskou neopatrnosťou, alebo bleskom spoločná hlbšia príčina bola v nevhodnej požiarnej stratégii správy parku v minulosti. Od 80. rokov minulého storočia boli totiž všetky požiare uhasené akonáhle to bolo možné. Tým sa v parku nahromadilo obrovské množstvo prírodného paliva a v kritickom roku si príroda vynahradila čo sa jej roky odopieralo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bola to názorná, aj keď trochu drahá lekcia o úlohe ohňa v živote lesa: Oheň vracia odumretú hmotu do kolobehu, vytvára nové pastviny pre zver a omladzuje les. Stráty na zveri boli zanedbateľné a nasledujúcu jar nastala na vypálených miestach pravá explózia kvetov.

Súčasná požiarna stratégia parku predpisuje sledovať všetky požiare, ale nehasiť ich, pokiaľ neohrozujú životy, alebo majetok. Pohľad na vypálené plochy so stojacimi mŕtvymi stromami asi nepoteší, ale môže byť podnetom k zamysleniu nad prírodnou krajinou - je dôležitejšie aby jej ekosystém zdravo fungoval alebo aby sa páčila? 

Pz. Len málokedy je múdrejšie nehasiť, čo nás nepáli. V Yellowstone táto výnimka platí. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Popadané stromy, ak nie sú práve na chodníkoch a pod. nikomu neprekážajú. Pokiaľ sa nemýlim, po veternej kalamite z r. 2004, ktorá zastihla najmä naše Vysoké Tatry odporúčala IUCN, alebo aj iné medzinárodné organizácie na ochranu prírody, ponechať prírode v prírodných rezerváciách Tatier 100% a mimo nich minimálne 30% vyvrátených stromov ako minimálnu nevyhnutnú investíciu pre budúci vývoj nového zdravého lesa. Podľa mojich odhadov sa z Tatier vyťažilo všetko čo bolo ešte ako tak zužitkovateľné. Preto sa obávam, že na mnohých miestach kde v nich lesné porasty boli, už nebudú, a ak áno, tak sotva budú tak odolné, ako by mohli byť. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Odumreté stromy po požiari vyzerajú aj v lete akoby zasnežené. 

Obrázok blogu

 

Je zaujímavé nevidieť na tak veľkom jazere, ako je Yellowstonské, žiadny pohyb, okrem vody. 

Obrázok blogu

Aj odumierajúce a mŕtve stromy nie len že v prírode plnia niekoľko nezastupiteľných funkcií, ale sú navyše aj veľmi fotogenické. A spestrujú prírodu. 

Obrázok blogu

Aj vďaka americkým lesníkom, vďaka ich nekonaniu, vďaka ich pokore k prírode a teda nezasahovaniu do tohto národného parku (ktorý bol podobne ako naše Tatry na základe zákona vyňatý z režimu hospodárskych lesov) je Yellowston tak neskutočne krásny ako je; so všetkým čo k prírode patrí - vrátane mŕtvych stromov. Na tieto sa u nás, najmä zásluhou určitých ortodoxných lesníkov stále pozerá ako na podradných strašiakov, ako na niečo zlé, čo nepatrí do zdravého lesa, aj keď v ňom nepochybne plnia nezastupiteľné funkcie a spolupodieľajú sa na ohromnej rozmanitosti prírody.

SkryťVypnúť reklamu

Vidieť Yellowston je čosi ako návrat do dávnych dôb, keď ešte o lesoch nerozhodovali ľudia, resp. títo žili s prírodou v súzvuku. Ohliadnuc od hlavných prírodných lákadiel parku (ktorými sú či už grandiózne vodopády, priezračné jazerá a rieky, lúky plné kvetov, bohatstvo zvere, vulkanické pramene a jazierka s pestrofarebnými usadeninami, vysoké vrchy, gejzíry...) sú to tiež lesy, ktoré sa spolupodieľajú na tom úžasnom divadle v ktorom hlavnými účinkujúcimi nie sú ľudia, ale sily pôsobiace v prírode, ktoré majú s lesom nie dvesto, ale možno niekoľko miliónov rokov trvajúce skúsenosti. Navyše sa môžu spoľahnúť na múdrosť komplexnú, pochádzajúcu priamo z "Prazdroja", ktorý dal vzniknúť stvoreniu, nie na múdrosti čiastkové a už vôbec nie na "úprimnú vypočítavosť" mnohých politikov a podplatiteľnosť štátnych orgánov vo vzťahu k prírode. 

Pre našinca milujúceho lesy chodiaceho po Tatrách, kde dokonca aj v prírodných rezerváciách vidí neraz ťažbou poznačené lesy, ktorý v našich národných parkoch často vidí ťažby podobné holorubom, ktoré v nich boli bežné aj pred kalamitou z r. 2004, si bude v Yellowstone pripadať zrejme ako v rozprávke. Na ploche pokrývajúcej cca pätinu Slovenska, s ochrannými pásmami ešte väčšej, nájde v podstate len nevyhnutné minimum ľudských zásahov a výtvorov na to, aby mohol nazrieť do tejto skutočne jedinečnej časti sveta, ktorá predčila moje očakávania minimálne päť násobne.

Turistické strediská sú viac menej starostlivo zasadené do prírody s ktorou aj ladia, nie ako viaceré megalomanské stavby v našich Tatrách, navyše v rôznych stavebných štýloch; o zjazdovkách vedľa prírodných rezervácií ani nehovoriac. 

Obrázok blogu

Padnuté stromy tu naozaj nikomu neprekážajú. Veď nejde o žiadny mestský park. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V Yellowstone žije slobodne aj podkôrny hmyz. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu

„V prírode sa nič nedeje nadarmo." Aristoteles

Obrázok blogu

Pod zhoretými stromami vidieť bujné zmladenie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

No nie krásny? "Prežil" by aj napr. v takej Tatranskej Lomnici? 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Čo som mal zatiaľ možnosť vidieť, tak aj wyomingské štátne prírodné parky, ako je Bridgen-Teton National Forest a Bighorn National Forest (na 3 obrázkoch vyššie), nie len národné parky zostávajú aj po "nájazdoch" lykožrútov v USA bez zásahov lesníkov (minimálne nie takých zásahov aké poznáme v našich národných parkoch a dokonca vo viacerých prípadoch aj v samotných prírodných rezerváciách, ktoré v našich lesoch pokiaľ sa nemýlim tvoria len 4% plochy). Oba vyššie spomínané parky ležia tiež v štáte Wyoming. Pre porovnanie, podiel lesov Slovenska predstavuje 41 % jeho územia (údaj z r. 2005). Vo Wyomingu sa lesy rozprestierajú na 19% plochy územia z ktorých je jedna osmina nehospodárskych, teda 12% lesov. U nás sú hospodárskymi lesmi viacmenej nie len chránené krajinné oblasti ale aj národné parky, až na ich prírodné rezervácie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Použitá literatúra: Lidé a země 4/1999, Národné parky USA, Pavel Rohlich

Za OZ Marcel Burkert 

Stop alibizmu

Stop alibizmu

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  181
  •  | 
  • Páči sa:  2 433x

- "Stop alibizmu - Has, aj čo ťa nepáli", je občianske združenie, ktoré chce v 1. rade nabádať občanov SR k spoluzodpovednosti za pomery v spoločnosti. Na blogu SME do 2015 VIP postavenie a od 11.2.2022 mimo výber. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená10 ciest z bludného kruhuPolícia a SIS s.r.o.Spravodlivosť a právo s.r.o.Bankroty, úpadková kriminalitaOsobnosti alibizmuNevoličom alibistomSpoločnosťRómska otázkaIslamPlaty učiteľov a policajtovŠkolstvoZdravotníctvoŽivotné prostredieŠtátna ochrana pytliakovEnvironmentálna kriminalitaEkonomikaDôchodcomOstatná štátna správaBratislavskoKlamanie na piveOchrana spotrebiteľaO združeníRusofilom

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 165x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 131x
  • Prečítané: 3 698x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 424x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 18x
  • Prečítané: 1 060x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 320x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 185x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

V bratislavskom Volkswagene končia stovky ľudí, problémová je jedna značka

Jozef Tvardzík

V bratislavskom Volkswagene končia stovky ľudí, problémová je jedna značka

Súčasné turbulencie vraj nemajú s Trumpom nič spoločné.

  • 3h
Hlina v Aréne: Ešte sme nad slintačkou nevyhrali. Dobytkár sa vrátil, Fico pobozkal prsteň
Povedzme už nahlas, že reality šou ničia ľuďom život (píše Soňa Jánošová)
Sťažnosti vo Fox News aj znepokojené trhy. Ako Trump zmenil názor na clá
reklama
SkryťZatvoriť reklamu