„Väčšina policajtov má rada Kaliňáka. Prečo? No preto, lebo tento si ich kúpil. Kolegovia ma považujú za exota, keď na to poukážem a tým odhalím pravý dôvod ich „náklonnosti". Mnohých priam vytáčam keď hovorím, že je zvrátené slúžiť v polícii v prvom rade kvôli sociálnym istotám a v druhom rade kvôli pomerne slušnému príjmu, ktorý im za Kaliňáka, resp. za 1. vlády jeho kamaráta Fica pomerne zásadným spôsobom vzrástol (ak vezmeme do úvahy ako „rástli" a „rastú" platy trebárs učiteľov)"
„Kaliňák a jeho ministrovanie za 1. Ficovej vlády to bola morálna katastrofa! Všetci mali možnosť vidieť a oceniť "vysoko aktívny prístup" polície aj k najjasnejším podozreniam zo závažnej trestnej činnosti verejných činiteľov z klubu vládneho tria (emisný, mýtny, nástenkový tender...). Verejnosť ani novinári však nevedia o viacerých ďalších tzv. menších prípadoch s politickým pozadím, alebo krytím, ktoré boli často krát aj s pomocou prokuratúry zametené pod koberec. Iba vyšetrovatelia vedia o nepriamom potláčaní vyšetrovacích zložiek polície (orgánov činných v trestnom konaní), ktoré majú byť zo zákona procesne samostatné. Cieľom bolo dosiahnuť, aby tieto slúžili v prvom rade tým občanom, ktorí dostali moc rozhodovať o ich kariérnom postupe. Veď aj oni sú občanmi, nie?..."
"Spomenúť môžme aj neskutočné zvýšenie príplatkov za riadenie, ktorými si policajní funkcionári, zarábajú na vysoké výsluhové dôchodky. Týmto krokom si Kaliňák kúpil ich lojalitu.
Vlastne ich uplatil, spravil z nich poslušných lokajov politickej moci, ktorí dostávali záchvaty strachu, ak sa ich podriadení začali zaujímať aj o trestnú činnosť nejakého človeka, ktorý bol hoci len nepriamo spojený so Smerom, alebo sa v minulosti kamarátil s pánom premiérom. A mohlo ísť aj o pomerne bezvýznamný trestný čin, alebo len podozrenie z neho. Títo funkcionári (z ktorých je mnoho vo funkciách doposiaľ), žili v predstave, že poletia z funckie a stratia tak svoje finančné výhody akonáhle dopustia trestné stíhanie nejakej spriaznenej duše, alebo hoci len dušičky."
"Čokoľvek, čo mohlo skriviť imidž Smeru, alebo imidž jeho vodcu, bolo neprípustné!!!. A kto to nerešpektoval, ten mal odrazu problémy - napr. bol premiestnený na iný úsek, kde už nemohol vyskakovať alebo pchať nos do vecí do ktorých sa to nepatrí, alebo začal dostávať na vybavenie také spisy, kde sa nevyžadovalo hýbať rozumom ale vyžadoval sa kopec mechanickej práce a kopec administratívy atď. atď.
Samozrejme, Kaliňák neuplatil svojich verných funckionárov z vlastného vrecka, to by bol sprostý, a navyše by to bola aj korupcia. Spravil to inteligentne: dal im plným priehrštím zo štátneho rozpočtu, na úkor učiteľov, starobných dôchodcov, na úkor zadlžovania krajiny. Toto smerovalo jednoznačne k ovládnutiu polície."
ŽIAĽ LIPŠIC
„Žiaľ Lipšic, od ktorého sa po tejto "Farme zvierat" čakali výrazné zmeny a morálne signály bol obrovským sklamaním.
Tento "moralista" najprv nechal vo vysokých funkciách plagiátorov diplomoviek, aby sa potom opovržlivo vyjadrovali na adresu policajtov, ktorí sa disciplinárne previnili alebo - ako vravel Spišiak - pili v službe kávu. Nie že by som takúto činnosť policajtov schvaľoval - ale je to bagateľ oproti splagiátorovaniu diplomovej práce, s ktorým sa len tak hocikto nemôže "pochváliť"; a vo vysokej verejnej funckii tobôž nie. Ale aj za Lipšica bolo všetko možné. Ak by diplomovku sfalšoval bežný smrtelník a s takýmto razítkom by chcel ísť k polícii, nemal by šancu; ak samozrejme by za ním nestál niekto mocný, ako napr. Lipšic. Aký morálny príklad a signál vyslal radovým policajtom týmto svojim chápavým postojom k svojim funkcionárom to netreba hádam rozvádzať."
"Chcel som len naznačiť, že Lipšic pokračoval v Kaliňákovskej hre na kráľovstvo krivých zrkadiel. Nový Spišiakov hodnotiaci systém je dobrý krok, je pravdou, že napriek tomu, že bol kvôli tomu nepopulárny nabral ten chlap odvahu a šiel čosi meniť. Hlavne svojvôľu nemorálnejšej časti PZ - funkcionárov. Tento systém však Spišiak zámerne nedotiahol tam, kde treba - nenabral odvahu prekročiť rubikon a hľadať spätnú väzbu činnosti polície u občanov. Namiesto toho ju podobne, ako jeho predchodcovia, hľadal v číslach, ktoré sú vždy iba produktom polície.
Tí, čo ste v internetových diskusiách bezargumentačnými kritikami útočili na tých málo jednotlivcov, ktorí sa opovážili vecne kritizovať vo všeobecnosti obľúbené postavy Lipšica a Spišiaka, mali by ste spýtať práve týchto dvoch, prečo aj oni využívali nástroje, ktoré demoralizovali a demotivovali policajtov namiesto toho, aby začali zavádzať razantné zmeny. Lipšic radšej zbabelo uprednostnil pohodlie. Akurát si svojimi vyhláseniami kupoval inú časť elektorátu ako Kaliňák."
ZÁVER
Aby sa však nestratila hlavná pointa tohto článku, z osobných skúseností môžem potvrdiť že mnoho vecí v polícii za Kaliňáka, tak ako hádam nikdy pred tým, začalo pripomínať Farmu zvierat, od Georga Orwella z r. 1945, ktorá bola alegorizmom na stalinizmus.
Za OZ Marcel Burkert