Na referende s deťmi

„A viete, čo dnes budeme robiť? Dnes je zvláštny deň, je referendum. Re-fe-ren-dum." „Refe...Refe..." Julinka sa snaží zopakovať, trochu to drhne. „To je keď sa nás niekto pýta na niečo dôležité a my môžeme povedať, čo si o tom myslíme. Tak tam pôjdeme." „A môžeme ísť s tebou?" „Jasné, pôjdeme spolu. Pomôžete mi písať, ako predtým, keď boli voľby." „A môžeme aj hádzať lístok?" Deti sa obliekajú, ja dopekám mafiny. „Maminka, a nemôžeme ísť na to refeldum zajtra?", skúša ešte Matúško. Po hlasovaní ideme k priateľom, chce to urýchliť. „Zajtra už nebude. Ale bude to len chvíľka. Neboj."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Prichádzame k miestnosti a stretávame susedov, príjemné. Komisia sa usmieva, to robia tie moje dva malé ryšavé doplnky. Už vedia, že treba ísť za plentu. Kľakám si k nim. „Maminka, a na čo sa pýtajú?" „Tak dobre počúvajte", šepkám. „Či máme platiť za televízor, aj keď sa naňho nepozeráme." „Niéé!", napovedajú obaja krpci naraz. „Dobre. Či keď niekto urobí niečo zlé, mali by ho za to potrestať." „Áno, áno", kývajú hlávkami. Komisia sa pochechtáva, hoci sa snažíme byť tichúčko. „Či má byť menej takých ujov, čo nás stoja veľa peniažkov a nie vždy naozaj pracujú." „Nie", je jasné malým. „Či si dôležití ľudia môžu kupovať drahé autá." „Aké drahé autá, maminka?", zaujíma Matúška. „Aj sanitky"? „No, asi aj sanitky", prisvedčím. „Tak tam daj, že áno, dobre?" Malý má sanitky veľmi rád. Aj hasičské a policajné autá. Pekne húkajú a blikajú. „Ďalej. Či budeme môcť voliť cez počítač." To sa malým nepáči, počítač je predsa na pozeranie rozprávok. „A ešte také zvláštne, či keď sa na niečo opýtame, vždy nám všetci musia odpovedať." „Na hocičo? Aj na to, či sa im tiež páči princezná Bella?", Julinka mi šepká do ucha. Vysvetlím, zaškrtnem. Hotovo. Skladáme, deti vhadzujú.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„A ako to dopadlo, maminka?", chce vedieť Matúško keď nasadáme do auta. „No to sa, Matúško, dozvieme zajtra. Veľa ľudí povie, čo si myslí a zajtra sa dozvieme, či sme si mysleli to isté a čo sa tými nápadmi bude diať ďalej." Deti si spokojne premýšľajú, ja pokojne šoférujem. Som rada, že som bola. Nepýta sa ma tak často niekto na niečo podstatné. A to, že som odpovedala, je pre mňa dôležitejšie než to, koľko nás všetkých bolo.

Marie Stracenská

Marie Stracenská

Bloger 
  • Počet článkov:  858
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som žena. Novinárka, lektorka a konzultantka. Mama nádherných a šikovných dvojčiat. Manželka, dcéra, sestra, priateľka. Neľahostajná. Mám rada svet. Rovnako rýchlo sa viem nadchnúť, potešiť a rozosmiať ako pobúriť a nahlas rozhnevať. Zoznam autorových rubrík:  o deťocho vzťahocho kadečomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu