Nakrájaný chlieb

„Maminka, neprosím si kôrku. A nakrájaj mi chlebík. Prosím." „Ako ti ho mám nakrájať, Juli?" „No, hocijako. Takto na polovicu a potom nejako." Neviem, kde to dieťa videlo. Chlieb s maslom nekrájame, deti ho hryzú. Ale pamätám si na nakrájané krajce chleba, veľmi dobre. Bol to rituál, vždy rovnaký a vtedy mi nijako zvláštny nepripadal. To až teraz, keď som veľká. Viem, že aj takto - ako na malé kúsky nakrájaný chlieb - vyzerala láska mojich babičiek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Presne to vidím. Po dlhej úmornej ceste starou škodovkou z východu Slovenska konečne stojíme v kuchyni mojich babičiek v pre mňa obrovskom byte v Brne. Mamka sa víta, babičky stískajú nás vnučky a ideme rovno do kuchyne. Mamka asi s babičkou vykladajú tašky, zatiaľ čo my so sestrou si sadáme s prababičkou k stolu. Každá pred sebou hrnček čaju a na malom tanieriku krajček chleba s maslom bez kôrky, nakrájaný na malé kúsky. Jeme, aj keď nie sme hladné a prababička nám k tomu rozpráva vždy tú istú rozprávku - o lakomej vrane a maškrtnej líške, ktorá od naj nakoniec aj tak ten syr dostala. Chlebík pomaly mizne a nám je tak dobre, že si často vypýtame ešte krajec. Babička ho odkrojí, natrie a zas okrája kôrku a chlebík nakrája na kúsky.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z obývačky je možno cítiť ihličie veľkej borovice, k babičkám sme často chodievali cez Vianoce. Keď sa najeme môžeme si ísť na maličkom čiernobielom televízore pozrieť večerníček. Ešte sa chvíľu rozprávame, hovoríme babičkám básničky, čo sme sa naučili a potom nás už ukladajú do obrovskej postele v spálni. Bývalo to tak vždy - keď sme mali pať rokov, aj keď sme mali pätnásť.

Do toho bytu sa už nikdy nevrátim, bývajú tam teraz celkom cudzí ľudia. K babičkám sa prihováram už len na fotkách. Čiernobiele televízory už tiež nie sú a cestovanie nebýva také dlhé. A predsa, tak veľmi skutočné sa to zdá. Ako mäkký tmavý chlieb bez kôrky, nakrájaný na malé kúsky.

Marie Stracenská

Marie Stracenská

Bloger 
  • Počet článkov:  858
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som žena. Novinárka, lektorka a konzultantka. Mama nádherných a šikovných dvojčiat. Manželka, dcéra, sestra, priateľka. Neľahostajná. Mám rada svet. Rovnako rýchlo sa viem nadchnúť, potešiť a rozosmiať ako pobúriť a nahlas rozhnevať. Zoznam autorových rubrík:  o deťocho vzťahocho kadečomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu