Tento nečakaný okamžik, kedy sa vláda Fica IV. odhodlala ku krokom, ktoré len pred pár rokmi vehementne kritizovala - ku konsolidácii verejných financií, prišiel v čase, kedy Fico fiktívnym procesom vytvoril silný naratív o predsedovi najsilnejšej opozičnej strany, ako o politikovi, zneužívajúcemu verejné zdroje na vlastne obohatenie. Že sa Slovenská republika blíži k červeným číslam avizoval samotný minister financií. Na verejnosť vzápätí začali prenikať informácie o nových opatreniach, smerujúcich k ozdraveniu verejných financií, ktoré sa ale z nemalej často mali dotknúť občanov republiky. Fico ich považoval za hoaxy a nepodložené špekulácie. Dnes však vytiahol karty. Realita konkrétnych 17 bodov, ktoré majú štátu priniesť 2,7 miliardy je ešte krutejšia - aj napriek falošným prednesom sa dotkne všetkých občanov.
Človek totiž nemusí mať zrovna ekonomické vzdelanie, aby pochopil, že zvýšené daňové zaťaženie pre firmy, mobilných operátorov a iných subjektov podnikania si v konečnom dôsledku odnesie samotný zákazník. Radikálne zvýšenie DPH (okrem potravín) však každý z občanov pocíti okamžite. Ficova garnitúra sa snažila o vybalansovanie znížením daňovej sadzby pri základných potravinách, čo sa však z praxe nepremietne do cien potravín. Každý z daných bodov však citeľné načiahne do peňaženiek, bez rozdielu.
Ťančeky okolo Šimečku
Na prvý pohľad sa jednalo o šialenú osobnú averziu voči lídrovi opozície, ktorí síce do ulíc nemusel ľudí zvážať autobusmi, ale v posledných mesiacoch jednoznačne najsilnejšie vystupoval proti demontáži právneho štátu, uzurpovania moci štátnou garnitúrou a privlastňovania si verejnoprávneho mediálneho priestoru. Tŕňom v päte sa pre Fica stalo nekontrolované šafárenie v oblasti kultúry a práve Šimečka a jeho politická strana hrala prvé husle pri organizácii protestov. Druhým možným leitmotívom mohla byť snaha o pohltenie a umravnenie Hlasu - akési poukázanie na nadradenosť, čím sa mala uchlácholiť možná koaličná kríza pri nezmyselných Dankových nárokoch na predsednícku stoličku zákonodarného orgánu.
Dnes ale zrejme najavo vyšiel skutočný dôvod - vytvorenie silnej averzie medzi vlastnými voličmi, ako aj voličmi koalície, ktorí by následne mohli ľahšie zhltnúť Ficovu konsolidáciu verejných financií - teda radikálne zvýšenie daní. Myslím, že vzrast ceny ročnej diaľničnej známky zo 60 na 90 Eur sa inak ani inak nedá nazvať.
Knihy sú doménou bohatých
Vyjadrenie ministra financií, ktorý zvýšenie daňovej sadzby pri kúpe kníh ospravedlňoval argumentom, že knihy si zväčša kupujú len bohatší ľudia, jasne odzrkadľuje skrytú lož, ktorou sa koaličný trojlístok snaží prekryť roky šafárenia a bezbrehého míňania zdrojov, Dankove komentáre o tom, že mu je nejaký deficit štátneho rozpočtu ukradnutý a že za rok svojej činnosti neurobili žiadny krok k naplnenia planých a falošných sľubov. Za všetko všetko môže Matovič, Heger, Ódor, Čaputová (rovnako, ako kedysi za všetko Mohol Dzurinda a Mikloš).
Nuž, čakajú nás ťažké časy - podnikatelia a firmy zvážia zotrvanie na Slovensku, opätovne sa zhorší investičná atraktivita Slovenska. Bohužiaľ, mnohí uveria príbehu o neskutočne snaživom a bez prestávky pracujúcom politikovi, ktorý sa ide roztrhať, aby zachránil, čo sa dá a vyslobodil tak biednych z otroctva fiktívnych nepriateľov.... Budú sa hnevať a šomrať, ale stále nepochopia, že sú psychickými otrokmi jedného, kto sa 24 rokov hrá na sociálneho demokrata. Všetko s rapídne zvýšeným platom a doživotnou rentou...