Mysleli sme si, že politická kultúra na Slovensko vo svojom strmhlavom páde dosiahla pomyselné dno. To, že niekto nahúli rastlinku a baží po zisku Nobelovej ceny, alebo že niekto zbúra semafor a túži po obdive majstra sveta - to len korešponduje s úbohým mentálnym nastavením značnej časti spoločnosti. Ale že práve táto dvojica nominuje na člena Súdnej rady človeka, ktorý sa síce už dvakrát pokúsil o zisk postu prezidenta Slovenskej republiky, z toho raz „úspešne" a druhýkrát s väčším bodovým ziskom, ale neúspešne, tak to je už trošku prisilná káva. Slovensko je ale momentálne krajinou neobmedzených možností a k vymenovaniu Štefana Harabina za nového člena Súdnej rady nebráni ani fakt, že samotný kandidát, už ako prvý, ohlásil prezidentskú kandidatúru na rok 2029.
Dosť bolo ale srandy. Koalícia, vedená túžbou po pomste - síce bližšie nešpecifikovaného charakteru, ale o to očividnejšieho drajvu - sa týždeň čo týždeň prekonáva. Krátko po bleskovom odvolaní Mazáka z postu predsedu Súdnej rady a po avizovanej snahe o ďalšie personálne čistky, sa črtá uvoľnené miestečko. Nominácia Štefana Harabina, toxického elementu a stelesnenia prehnitého dedičstva rokov 90.tych a bývalý predseda Súdnej rady, ktorý otvorene kádroval svojich podriadených, sa zrejme ocitne na staronovom mieste. Dlhodobá história a pochybnosti, ktoré boli vnášané do fungovania Súdnej rady za predsedovania Štefana Harabina však nie sú jedinou a tou najdôležitejšou konštantou, ktorá by mala znepokojovať.
Človek s radikálnymi a extrémnymi názormi
Tento názor vyslovil aj Tomáš Taraba. A to je už, čo povedať. Dvakrát neúspešný prezidentský kandidát sa počas obdobia svojej prvej kandidatúry, respektíve počas obdobia hroznej pandémie, značne zradikalizoval. Po vypuknutí krvavej vojny na Ukrajine otvorene podporil zločinecký režim, čo tiež nezostalo bez povšimnutia príslušných orgánov. Tu sa už nejedná o bozkávanie predsedu vlády ako za čias Brežneva ani o údajné telefonáty odsúdeného drogového baróna, ktorého ženu poznal z dávnych čias. Tu sa jedná o extrémne názory, ktoré absolútne nekorešpondujú so záujmami Slovenskej republiky a morálne podrývajú všetko, čo by mal v očiach spoločnosti reprezentovať člen súdnej moci v demokratickom štáte vyspelejšej časti sveta.
Ak k tomu ešte pridáme spôsoby, akými Štefan Harabin „diskutuje" so svojimi politickými rivalmi a reakciami na absolútne bežné otázky novinárov, môžeme si živo predstaviť, ako bude prebiehať diskusia členov Súdnej rady. V prípade jeho možného obsadenia predsedu Súdnej rady je už samotná predstava na zvracanie...
Podčiarknuté a zhrnuté - vítajme v novej dobe. Čas ukáže, či Štefan Harabin zaujme toto miesto a tak absolútne vymaže, už tak naštrbenú, kredibilitu slovenského súdnictva. Zvedaví sme aj na postoj poslancov Hlasu. Harabin bol totiž po stretnutí s Gašparom podozrivo ticho. Už sme viac nepočuli o Pellegriniho nulitnej kandidatúre, nič o neplatných voľbách... Náhoda?!?