Severné Írsko je krajinou, ktorá je väčšine ľudí známa ako krajina sektárskeho násilia. Tento malý zelený štát, ktorý svojou rozlohou tvorí necelú tretinu územia SR, ale hustotou obyvateľstva nás jednozačne prevyšuje, si vydýchol v roku 1998. Vtedy, vyše 30 rokov trvajúce násilie ustalo. Skupina IRA sa odhodlala k zloženiu zbraní. Stalo sa aj napriek tomu, že jej lojalistický oponent - skupina UDA (Ulster defence association) podľa mnohých tvrdení podobne neučinila. Katolíci (podľa mojho názoru je lepšie používat označenie republikáni) sa po rozhovore s mnohými obyteľmi zmierili s faktom, že Sev. Írsko naďalej zostane súčasťou VB a to ako po stránke územnej tak aj po stránke politickej.
Od roku 1998 uplynulo celé desaťročie, desaťročie, ktoré nezaznamenalo žiadne významné snahy o obnovenie konfliktu. Ako to už ale väčšinou býva, v každej skupine sa nájdu jednotlivci a neskôr ich prívrženci, ktorí nesúhlasia s krokmi vedenia. Podobne je tomu aj v skupine IRA. Jej frakcia, ktorá sa necháva nazývať Pravá IRA sa nezmierila s faktom, že teroristické útoky na dennom poriadku, ktoré IRU spravili "slávnnou" by skončili. Vyše 3700 obetí konfliktu je asi stále nedostačujúcim znakom ich "národného cítenia". Od roku 1998 bolo zaznamenaných množstvo útokov, ale bez strát na životoch. Taktiež množstvo z nich bolo zmarených. Okrem 12. júla, kedy "Oranžisti" pochodujú mestami a provokatívne smerujú ulicami republikánov aby na konci svojej "túry" mohli slávnostne spáliť írsku vlajku, nie je v mestách absolútne cítiť napätie. Práve naopak, množstvo miešaných manželstiev a kamarátstiev, ktoré nechcú o nezmyselnom násilí ani počuť vás presviedčajú o zmýšlaní verejnosti. Podpora teroritických skupín klesla na mizivé percento, ktoré reprezentujú najmä mladí ľudia so slabších vrstiev alebo iní, asociálne zmýšľajúci jedinci.
10. marca 2009 sa však stal čin, ktorý vyvolal v mysliach mierumiľovných ľudí nepríjemné spomienky. V mestečku Antrim, 16 míľ severozápadne od Belfastu boli zastrelení dvaja vojaci, ktorí si práve preberali pizzu. K útoku sa prihlásila skupina Pravá IRA. Tá nesie v sebe heslá ako " ZA BOHA A ZA SLOBODNÉ ÍRSKO". O čo zarážajúcejší je fakt, že sa hlási k názorom katolíkov. ževraj bojuje za ich presvedčenie, tradíciu... a o čo zarážajúcejší je fakt, že tá veľká policajno-vojenská stanica leží asi 100 metrov od nádherného katolíckeho kostola, miesta, v ktorom kňazi dennodenne kritizujú a vyzývajú ľudí k láske k svojim susedom.... Neuplynuli ani 2 dni a v meste Craigavon bol zatrelený policajt. Nenaplnili sa tvrdenia a dúfania ľudí, že útok nemá dočinenia z terorizmom. Prihlásila sa k nemu opäť "národne" zmýsľajúca frakcia.
Snáď tieto dva útoky nebudú predvojom návratu teroru. Veď Severné Írsko si zlepšilo svoj image. Láka turistov z celého sveta, ktoý obdivujú prírodou nádherne vytvarované severné pobrežie a nekonečné jazero Lough Neagh so svojimi zelenými brehmi a parkami, ktoré ho obklopujú. A čo viac, táto krajina láka množstvo ľudí ponukami práce.
jedným zo zranených ľudí pri útoku na stanicu bol poliak....mráz mi behá po chrbte, keď si predstavím, že tým nešťastníkom som moho byť ja, alebo hociktorí zo stoviek Slovákov alebo Čechov, ktorý v tomto meste a aj v jeho okolí žijú a pracujú.
V činoch Pravej IRY vidím jednu zmenu. Zatiaľ a dúfam, že sa tak nestane, neútočila na civilistov, ale "len" na prilušníkov bezpečnostných zložiek. Paradoxne na ľudí, ktorí obhajujú záujmy väčšiny obyteľstva. Dovolím si teda tvrdiť, že tieto činy hrôzy nič neriešia. Odcudzujú ich samozrejme protestanti ale aj 99,9% katolíkov...sú to činy abslútne nezmyselné, činy, ktoré neprinesú štastie a pokoj a nakoniec ani nezavislé Írsko.
Kedy si to však uvedomia ľudia, čo ich konajú?