Aj za čias Ježiša žili dezoláti

Ľudstvo sa za tých 2000 rokov výrazne mentálne neposunulo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Tohtoročná volebná kampaň pomaličky vstupuje do finále a v jej závere sa križuje s najväčšími kresťanskými sviatkami. Úmysel alebo náhoda? Každý môže posúdiť sám. Každopádne je pre mnohých kresťanov ťažšie sústrediť sa na duchovnú oblasť, keď im z každej strany vrčia štvavé HLASy špinavej kampane, plnej osočovania, manipulácie, zavádzania, nezmyslov, šírenia strachu... Ak sa však pozrieme na kontext dnešných dní a porovnáme ich s tými osudnými dňami v Jeruzaleme, spred viac ako 2000 rokmi, nájdeme množstvo podobného.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

*Ak sa vám nechce čítať celé, tak preskočte na hlavnú pointu na konci*

Politický a spoločenský chaos

Obdobie, v ktorom žil Ježiš nebolo vôbec ľahkým obdobím židovských dejín (ak vôbec také existuje). Krajina pod nadvládou Rímskej ríše, ktorá považovala tamojších obyvateľov za psov, územie rozdelené na správne územia, v ktorých vládli aj taký exoti ako Herodes Antipas, ktorý sa neštítil ani konfliktov vo vlastnej rodine a bol zrejme dosť výstredným panovníkom. Existovali potom ďalšie skupiny obyvateľstva, ktoré mali medzi sebou dlhoročné spory. Stačí spomenúť napríklad vzťah Židov a Samaritánov. Nemôžeme však vynechať ani prísnych strážcov zákona, farizejov a zákonníkov, vtedajších strážcov skutočnej tradície, v ktorej sa postupom času dospelo k takému množstvu príkazov a zákazov, že jednému by sa z toho zatočila hlava. A keďže bola daná oblasť významnou obchodnou križovatkou, multikultúrnosť nebolo slovom, o ktorom by vtedajší ľudia nepočuli. Obyvatelia, obchodníci a cestujúci mnohých krajín ako napríklad Gréci. A tá vyspelosť bola v silnom kontraste k postaveniu žien, k otrokárstvu, k neúcte k chudobnejším a slabším. Do toho vstupuje Ježiš a hovorí úplne inak, ako si všetci myslia, že majú žiť. Hovorí o úcte k ženám, sú jeho učeníčkami, prijíma chorých a opustených, hovorí o odpustení tým, ktorí sa niečím previnili. Množstvo z hlúpych zákazov a príkazov chce zrušiť, pretože človeku nič nedávajú, cudzincom hovorí o tom, že aj keď neveria v jedného Boha, ich svedomie ich učí kráčať správnou cestou. Chaos...revolučné učenie!
Toto všetko muselo tvoriť riadnu výbušnú zmes, v ktorej sa vyznať je doteraz veľmi náročné.

SkryťVypnúť reklamu

Stret s naivnými predstavami a zradou

Nie všetci obyvatelia boli ochotní byť podvoleným národom rímskeho impéria. Preto túžba po oslobodení panovala v mysliach všetkých Židov, ktorí s nádejou čakali mesiáša - človeka, ktorý spod nadvlády vyslobodí. Mnohé zoskupenia však nechceli čakať a túžili zobrať veci do vlastných rúk. Jednou z nich bola napríklad skupina Zelótov, z ktorej pochádza jeden z Ježišových učeníkov (Šimon - Horlivec). Títo ľudia v sebe živili myšlienky o vojenskom odboji, asi nejako v partizánskej forme a neštítili sa vrážd a podnikania rôznych vzbúr. Moc úspechu to však neprinieslo.
A tu niekde sa tvorí aj obraz učeníka, ktorý Ježiša zrádza. A Aj keď je veľmi ťažké analyzovať, čo mu konkrétne chodilo v hlave, s určitosťou môžeme povedať, že tento človek vôbec nepochopil. Nikto z okolia Ježiša nechápal, ale Judáš, vo svojej túžbe po uznaní a sláve, vo svojej nekontrolovanej svojvôli, slabosti k peniazom a hýrivému spôsobu života sa nechá uniesť predstavou o novom kráľovstve. Zrádza najlepšieho priateľa, za smiešne peniaze - za cenu otroka.

SkryťVypnúť reklamu

A čo to má spoločné s dnešnou dobou?

Ježiš stojí pred mocnými sveta. Človek, ktorý nikdy nikomu neublížil je obvinený z vážnych zločinov. Stačí slovo a je odsúdený na smrť. Zaznievajú polopravdy, klamstvá, osočovanie, vymyslené príbehy, konšpirácie. Prichádzajú falošní svedkovia a vplyvní ľudia, ktorí sa boja straty svojich postavení a výhod, burcujú a manipulujú ľud. Dochádza k výsmechu, spochybňovaniu, zosmiešňovaniu. Ani násilie a brutálne zbičované telo neoblomí sfanatizovaný dav. Ježiš je nakoniec obvinený z konšpirácie proti samotnému Rímu, pretože si hovorí kráľ a „my predsa máme cisára"! Pilát nechápe, je zmätený. Tento človek má silu. Mlčí a jeho mlčanie je také silné. Je to dobrý muž. Ale Pilát má tiež strach. Nad ním stoja silnejší. Skúša posledný tromf - prepustiť jedného väzňa. Nepomôže. Židia chcú radšej slobodu pre agresívneho zabijaka - pretože sú už načisto sfanatizovaní a nerozmýšľajú s čistou hlavou. Ježiš berie kríž a nahý zomiera potupnou a krutou smrťou...

SkryťVypnúť reklamu

A čo to má spoločné s dnešnou dobou?

Viac ako sa zdá.

  • spoločenský a politický chaos (u nás aj vo svete)

  • rozdelenia, nenávisť a spory (ohľadom politiky)

  • konšpirácie

  • polopravdy , osočovanie a výmysly (aj v prezidentskej kampani)

  • šírenie atmosféry strachu, už aj v tak ťažkej dobe

  • manipulácia

  • naivné predstavy - autonómia, vystúpenie z NATO a EÚ, most medzi Východom a Západom

  • mocní, ktorí sa boja o stratu výhod (strach z väzenia)

  • nevnímanie reality života, osočovanie tých, ktorí chcú pre krajinu dobre a velebenie tých, ktorí nás ťahajú a úplne dno

  • zrada demokratických hodnôt

  • neschopnosť rozlíšiť očividné zlo od dobra

  • falošné predstavy a bludy o viere: „my sme tí praví kresťania" / „kresťanské hodnoty ochráni Matička Rus"

  • a mnohé ďalšie

A čo s tým? Učeníci sa rozutekali a Ježišovi ani nemohli reálne pomôcť. My však niečo urobiť môžeme. Veriaci či neveriaci....je dobré, že nie sme ticho. Za dobro sa vždy oplatí bojovať!

Požehnané veľkonočné sviatky!



Marek Strapko

Marek Strapko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  535
  •  | 
  • Páči sa:  5 126x

Všetci vravia, že som večný optimista. Asi som ten najlepší klaun na svete. Snažím sa nebáť sa. Zoznam autorových rubrík:  Domáca politikaSpoločnosťZ môjho životaZahraničná politikaŠkolaOsobnosti, zaujímavostiŠportHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu