Nebezpečenstvo NEobyčajných ľudí

Dostal som do schránky náš regionálny plátok pána Matoviča a okrem rôznych ponúk služieb si v ňom vždy prečítam aj jeho stĺpček. Tentoraz sa chválil, koho dokázal získať pre svojich neobyčajných ľudí. Jeho pohľad na kandidátku je zaujímavý, ale v konfrontácii so slovenským politickým systémom začína byť hrozbou. Dokonca až do tej miery, že môže vohnať SDKU SMERu do náručia... Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Igor Matovič má záujem o kandidatúru osobností. Dokázal presvedčiť politicky známe osobnosti z okrajovej politickej sféry, aby kandidovali na jeho volebnej listine. A nielen to, dokázal ich presvedčiť aby sa nevystrčili dopredu, ale aby sa pekne usporiadali v zadných miestach kandidátnej listiny. Veľmi rozumný krok, pretože ak majú KDS aj OKS trochu rozumu musia si byť istí, že na vstup do parlamentu nemajú v žiadnom prípade. Ostávajú im dve možnosti - na zvoliteľnom mieste inej kandidátky alebo u Matoviča. Ich voličský potenciál je však tak malý, že žiadna zo strán im nemôže ponúknuť zvoliteľné miesto. Preto ich najrozumnejšou cestou je „nezvoliteľné" miesto u Matoviča, ktorého kandidátka má byť plná „nezvoliteľných" ľudí, nazvime ich osobnosti. Medzi nimi cesta cez krúžkovanie najschodnejšia aj pri relatívne malej podpore voličov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Matovič vlastne vytvára voľby vo voľbách. Snaží sa presvedčiť, že okrem volieb politických strán existuje druhá možnosť voliť jeho kandidátku ako voľby najlepších osobností pre parlament. A zdá sa, že nedôvera voči politickému systému na Slovensku mu pomáha.... Už má niekoľko úlovkov, kde ako sám píše ľudia začínajú mať problém koho z osobností si vybrať. Áno Bučko, Mojžiš, Korda či Hlina sú mená, ktoré každé dokáže osloviť určitú časť voličov, majú verejne známe a vyhranené politické názory a nemajú spätosť s existujúcim establismentom, teda súčasnými štruktúrami. Rastie dokonca riziko, že tento koncept by mohol aj vyjsť. 

SkryťVypnúť reklamu

Prečo píšem o riziku? Nuž urobme si sci-fi. Predstavme si, že Matovičovi sa podarí získať na prvé miesta ďalšie osobnosti - ľudí, ktorý majú svoj okruh priaznivcov a málo nepriateľov, nie sú spätý so súčasnými politickými subjektmi. Predstavme si tvrdú volebnú kampaň ľudí, ktorú slovenskú politiku formujú vyše 10 rokov. Nedôvera voči štruktúre rastie a protestný volič prekoná strach z nového a neznámeho a zvolí neobyčajných ľudí s predstavou voľby svojich štyroch vyvolených.

 Predstavme si, že Matovičovi vyjde stávka na osobnosti a plytvanie a získa 10% hlasov. Ak sa do parlamentu dostane zmení politickú scénu na Slovensku. V súčasnosti sú naše strany koncipované ako úzka skupina politických reprezentantov, za ktorými je skupina „odborníkov". Teda niektorí politici tvoria politiku strany a ostatní poslanci sa majú venovať svojim odborným otázkam. Ich rozvoj ako politických osobností nielenže nie je podporovaný, ale je skôr prekážkou, pretože by mohlo sťažiť riadenie strany a jej politiky. Koľko ľudí z ktorejkoľvek strany dokáže v médiách politicky debatovať o viacej ako štyroch oblastiach politického a spoločenského života? 

SkryťVypnúť reklamu

Matovič pri výsledku 10% vrhne do parlamentu 15-20 neriadených striel osobností s vlastným názorom, ktoré nebudú poslúchať. Smer možno nezíska 76 kresiel, ale určite získa viac ako 30% teda okolo 55-60 poslancov. S Matovičovými poslancami sa dostanú na hranicu blízku 76 hlasom. Vtedy vznikajú viaceré možnosti. Veľmi nestabilná vláda krehkej väčšiny pravicových strán závislá na nezávislých osobnostiach, ešte nestabilnejšia vláda pravicovej menšiny s tichou podporou nezávislých osobností alebo, čo považuje za najpravdepodobnejšie veľká koalícia. Matovičov úspech tak ženie veľké pravicové strany v poradí KDH, SDKU do náručia Ficovi, čo nemyslím, že je Matovičovým cieľom.

SkryťVypnúť reklamu

 Možno sa pýtate, čo mám proti Matovičovi a jeho snahám? NIČ a veľa jeho myšlienok nemám problém podporiť. V jeho programe mi však chýba cieľ toho, prečo by mal človek voliť osobnosti. Náš politický systém je proste nastavený tak ako je, ľudia sú takí ako sú a existencia nezávislých poslancov na Slovensku povedie iba k rastu politickej nestability so všetkými negatívnymi dôsledkami. Aby sa tak nestalo, je potrebné jediné: zmeniť politický systém. Je pravda, že s 10% v parlamente nemôžete meniť politický systém, ale podľa môjho názoru je to jediná vec, na ktorej by sa mali nezávislé osobnosti dohodnúť. Bez toho základného budú iba neriadenými strelami v politickom chaose, ktoré budú neustále vytvárať priestor pre korupčné, vydieracie a kupliarske aktivity. 

Ak chce Matovič a jeho kandidátka moju podporu musí mi ukázať snahu zmeniť politiku na Slovensku. Nie inými stranami, ale inými metódami vládnutia. Nie výzvy na nekradnutie a trestné činy, ale obmedzenie moci politikov a rast kontroly občanov sú podľa mňa cestou. Ak má ísť o zmenu musí byť v programe jasne vymedzený postoj k priamej demokracii a presné kroky na jej rozvoj, musí byť jasná snaha o reformu volebného systému, v ktorom by stablizačnú moc mali politické strany, ale občania mali právo posilniť kontrolu politického systému nejakým spôsobom, ktorý by vyjadril ich nespokojnosť s prácou politikou. Viem si predstaviť veľa rôznych spôsobov od malých zmien, napr. delené volenie poslancov, po pohyblivý počet poslancov v závislosti od ochoty podporiť osobnosti až bo veľmi voľné systémy volených odborných zástupcov pre problematiku.

 Možno je to iba subjektívny dojem, ale zdá sa mi, že doba sa láme a že je priestor prichádzať aj z nekonvenčnými riešeniami a novými prístupmi. Možno sa ich nepodarí na prvý raz realizovať, ale politické strany by mali byť (kedysi sa hovorilo) predvoj a mali by ukazovať cestu. Žiaľ v tejto oblasti zostáva na Slovensku všetko pri starom a opäť nečakám, že by politici prišli s niečím menej radikálnymi ako je zmena počtu volebných obvodov ;o))))  

Rastislav Strhan

Rastislav Strhan

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  341x

Tento blog má dva "zdroje" ..... môjho otca, ktorý, ako historik, mi neustále zdôrazňoval, že "všetko už tu bolo" a že ľudstvo nerobí nové chyby iba opakuje tie staré .... a Isaaca Asimova, ktorého kniha Nadácia a sci-fi teória psychohistórie pre mňa bola úplným zjavením. Posudzovať súčasnosť a svet ako výsledok posledných 2-10-20 rokov je pre mňa iba výroba zrkadla, ktorým sa tvorí "správne PR"... V novej energii tohto blogu budem "psychohistoricky" opisovať našu súčasnosť. Zoznam autorových rubrík:  Paradoxy modernej dobyDomáca spoločnosť a politikaSvet a globálna spoločnosťO vzdelávaní a učeníCestovanie a dopravaSúkromnéKvalita v rôznej podobeNápady a vízieNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu