Eddie Jaku - Najšťastnejší človek na zemi

Eddie Jaku - Najšťastnejší človek na zemi
Písmo: A- | A+

Najšťastnejší človek na zemi. Kniha s obálkou starého pána, ktorý drží v ruke ošúchaný opasok. Otočme knihu na druhú stranu a začnime si čítať. V slovách je ukrytý jeden dátum, 7. november 1938.

Prečítal som si knihu, ktorá v sebe nesie svedectvo holokaustu. Po všetkých hrôzach sa Eddie Jaku rozhodol, že sa každý deň usmeje. Nájde si dôvod na radosť a úsmev. Ešte predtým, než napíšem čokoľvek, musím napísať niečo dôležité. Kniha je nádherným odkazom, ktorá nás rozplače, ale zároveň ukáže, akú obrovskú silu v sebe máme. Alebo môžeme mať.

Svedectvá holokaustu sú kruté, ale zároveň v sebe nesú nádherný odkaz priateľstva, ľudskosti a mnohého dobrého. Poďme si trochu pohovoriť o knihe.


Kniha má 15 kapitol a každú charakterizuje uvedený citát.


Eddieho detstvo

Písal sa rok 1920 a Eddie Jaku sa narodil v Lipsku. „Boli sme veľká a milujúca rodina. Môj otec Isidore mal štyroch bratov a tri sestry a mama Lina pochádzala z trinástich detí.“ (Jaku, 2021, s. 13).


Spomienky na detstvo sú nádherné. Eddie s láskou charakterizuje svojich najbližších. Nebol ortodoxným židom, ale každú sobotu sa tešil na tradičné pokrmy, ktoré ich s láskou pripravovala stará mama na obrovských kachliach.

Je to veľmi milé čítanie, kde cítiť teplo domova a vôňu chleba. Dej sa však odohráva v období, keď šťastie zakryl temný mrak.


Mladý chlapec sa dostal na štúdia ďaleko z rodného mesta a musel si zmeniť svoje židovské meno. Pretože slabosť prerástla v nenávisť. (To je názov druhej kapitoly.)

7. november 1938

Keď som si čítal zadnú obálku knihy, vedel som, že v knihe čosi také príde. Prišiel som na stranu 32, kde sa kapitola podrobne opisuje. „Čo sa porobilo mojim nemeckým priateľom, že sa z nich stali vrahovia? Ako možno urobiť z kamarátstva takú nenávisť?“ (Jaku, 2021, s. 32)


Slová Heinricha Heineho z 19. storočia sa naplnili. Tam, kde sa pália knihy, tam sa onedlho budú páliť aj ľudia. 10. mája v roku 1933 sa pálili knihy, 7. novembra 1938 sa začalo s pálením ľudí. Eddie Jaku nám odovzdal odkaz. Nikdy nesmieme dopustiť, aby nás manipulácia dohnala k nenávisti. Inak tu budú ďalšie Krištáľové noci.

Ľudia na francúzskom vidieku


Udalosti, ktoré sa udiali, si prečítate v knihe. Počas čítania som si uvedomil, že Buchenwald sa skladá z dvoch slov, Buchen a wald, koncentračný tábor pomenovali podľa bukových lesov. Náš hrdina sa dostal do Francúzska, kde našiel hrdinov. Ľudí, ktorí nemali, čo jesť, a predsa ho nakŕmili. Eddie sa skrýval vo Francúzsku. „Často som vyrážal na cestu ešte za tmy, ale vidiečania ma videli a volali na mňa: „Jedol si? Nie si hladný?“ Pozývali ma dnu, aby sa so mnou podelili o raňajky. Tí ľudia mali sami málo, boli to chudobní farmári, ktorí už aj tak trpeli vojnovými útrapami, ale boli ochotní o všetko sa so mnou rozdeliť.“ (Jaku, 2021, s. 54)


Brezový les v Poľsku

Autor mi pripomenul Remarqových hrdinov. Keď Josef Schwarz alebo Ludwig Kern behali po Európe, v knihe som bojoval s časom. Koľko majú ešte dokonca knihy a ktorý rok sa nachádza v knihe! Čím viac strán som prečítal a hrdinovia boli v poriadku, tešil som sa. Rovnako to bolo aj v knihe „Najšťastnejší človek na svete.“


O Brezovom lese v Poľsku sme čítali, počuli všetci. Je to snáď najstrašnejšie miesto na svete. Ja som si to nikdy neuvedomil po čom je vlastne Brezinka pomenovaná. Pokiaľ som nečítal knihu Loutkař z Krakova. A od tej doby sa inak pozerám na brezy.


Do stanice Osvienčim II-Brezinka (Auschwitz II-Birkenau) sme dorazili vo februári 1944, v najhoršej treskúcej poľskej zime.“ (Jaku, 2021, s. 70)

6. kapitola – Jeden dobrý priateľ je celý môj svet


Pobyt v Osvienčime autor charakterizuje dosť naturalisticky. Hrôzostrašné praktiky sadistov, Mengeleho výber ľudí, ktorí prichádzali z vlaku a mnoho iného. A jeden opasok, ktorý odrazu zmenil obálku knihy.

Na obálke knihy sa nachádza chlap s opaskom. „Odrazu som všetko stratil. Prišiel som o rodinu, osobné veci i zvyšok viery v ľudskosť. Dovolili mi nechať si iba opasok, poslednú pamiatku na život, aký už nikdy neuvidím.“ (Jaku, 2021, s. 77)

Na druhej strane sa v knihe nachádza obrovský kúsok ľudskosti, priateľstvo s Kurtom, ktorý sa oň staral. „Prežil som, lebo som svojmu priateľovi Kurtovi dlhoval nasledujúci deň a musel som ho opäť vidieť.“ (Jaku, 2021, s. 85)

Na svete sa skutočne dejú zázraky

Ešte predtým než prišiel 27. január 1945, nacisti sa snažili zahladiť stopy. V knihe sa spomína aj pochod smrti, explózie krematórií. Eddie Jaku prežil holokaust. Nemal to však ľahké, nevedel sa začleniť do spoločnosti, nikoho nemal, nikoho nepoznal. Potreboval sa o niekoho oprieť, cítil sa unavený, opustený a veľmi túžil, aby ho niekto potešil.


Nemal som ani za kým ísť, preto som trávil čas v jedálni, ktorú zriadilo židovské sociálne združenie. Poskytovala jedlo a spoločenský kontakt židovským utečencom v celom Bruseli a židovským vojakom z rôznych jednotiek spojeneckej armády. Ponúkal sa úžasný pohľad. Roky som vídal, ako môj národ bijú, prenasledujú a držia o hlade tak, že z nás ostali len kosť a koža, a teraz ma obklopovali židovskí bojovníci, silní, zocelení vojnou a zdraví. Vojaci z celého sveta, z Európy, Ameriky, Anglicka či Palestíny. Aký neuveriteľný obraz sa mi odrazu naskytol. A čo bolo ešte neuveriteľnejšie, v rade na jedlo čakal spolu s ostatnými môj najlepší priateľ na svete.“ (Jaku, 2021, s. 137)


Eddie Jaku nám zanechal obrovské posolstvo

Eddie Jaku má dnes 101 rokov. Prežil holokaust a po ňom sa nevedel začleniť do spoločnosti. Rozhodol sa, že každý deň sa bude usmievať. Kniha nie je len obyčajným svedectvom holakustu. Ide o nádherné posolstvo plné ľudskosti. Usmievajme sa a majme sa radi.


Priviedol som ťa na tento svet, pretože som ťa chcel ľúbiť. Nič okrem tohto mi nedlhuješ. Potrebujem iba tvoju náklonnosť a úctu.“ (Jaku, 2021, s. 174)


Knihu zoženiete prakticky kdekoľvek.

Martinus: https://www.martinus.sk/?uItem=893465&z=81XMBP&utm_source=z%3D81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner

artforum: https://www.artforum.sk/katalog/157674/najstastnejsi-clovek-na-zemi?utm_source=dognet&a_aid=5fca1f3e826ee&a_bid=f881f385

bux: https://www.bux.sk/knihy/600750-najstastnejsi-clovek-na-zemi.html

ikniha: https://www.ikniha.sk/kniha/najstastnejsi-clovek-na-zemi/

literama: https://www.literama.sk/sk/knihy/407194/najstastnejsi-clovek-na-zemi-eddie-jaku

vydavateľ: https://www.vydavatel.sk/kniha/najstastnejsi-clovek-na-zemi

zopár odkazov:

Čítanie z knihy: (číta Boris Farkaš)

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-najstastnejsi-clovek-na-zemi-eddie-jaku


Eddieho prednáška: https://www.ted.com/talks/eddie_jaku_a_holocaust_survivor_s_blueprint_for_happiness/transcript

Eddie Jaku prednáša v židovskom múzeu v Sydney: https://www.youtube.com/watch?v=_gpvWsqhRjQ

Židovské múzeum v Sydney na youtube: https://www.youtube.com/channel/UC7ksSQq6PeNYwiAUZD3MxcQ

židovské múzeum v Sydney: https://sydneyjewishmuseum.com.au/


kniha v originále: https://www.booktopia.com.au/the-happiest-man-on-earth-eddie-jaku/book/9781760980085.html

tlačová správa ikaru, kde je niečo o Eddiem: https://www.ikar.sk/media/tlacove-spravy.html


holocaust cz: https://www.holocaust.cz/


obálka: https://www.pantarhei.sk/p-325861

Skryť Zatvoriť reklamu