Uvedený citát alebo jedna z posledných scén Schindlerovho zoznamu naznačujú, že sa blog bude venovať holokaustu. Prečítal som knihu „Nacisti vedeli ako sa volám“.
Autori sú traja ľudia: Magda Hellinger, Maya Lee a David Brewster. Magda je hlavná postava, ktorej sa týka samotný príbeh, Maya jej dcéra a David spisovateľ, ktorý pomohol pri zostavovaní knihy.
Príbeh Magdy poukazuje na ľudskosť v hrôzostrašnom období ľudských dejín. Všetko sa začína v Michalovciach. Z dievčaťa, ktoré bolo učiteľkou v škôlke, sa o niekoľko mesiacov stane dozorkyňa v Osvienčime. (V oboch táboroch.)
Veľmi krutý príbeh, ktorý je opísaný brutalitou, zlým zaobchádzaním a neľudskými podmienkami je podaný veľmi dobre. Vždy, keď čítam nejaký príbeh o spomenutej tematike, dúfam, že každý kapitola bude čo najbližšie k januáru 1945. Tu tomu nebolo inak. Knihu som čítal vo vlaku, kde som čítal o bezcitných úderoch. Túžil som, aby kapitola skončila. (To som ešte netušil, že ďalšia kapitola je venovaná Irme Gresovej.)
Dejiny nás naučili, čo bola zač. (Slovo človek sa tu skutočne nehodí.) Magda však svoj „vzťah“ s Irmou opisuje veľmi dôverne. Irma sa jej zdôverovala o rodinnej situácií, dokonca aj o milostných pletkách. Heyna z Auschwitzu v knihe vystupuje spolu so svojim milencom, ktorého všetci poznáme ako anjela smrti.
V knihe sa uvádzajú aj vety, ktoré ma dostali. (Odporúčam najmä kapitolu Bélov príbeh.)
„Áno, poznám ju veľmi dobre,“ povedal Erich. „Poviem ti svoj názor jednou vetou. Je to jedna z mála ľudí tu v tábore, ktorí ešte dokážu byť ľuďmi.“
Keď mi to Béla všetko vyrozprával, s úškrnom sa na mňa pozrel.
„Ovtedy som prišiel do tábora C vždy, keď som dostal povolenie.“ (Hellinger-Lee-Brewster, 2022, s.182)

Magda mala veľmi ťažkú úlohu. Musela sa starať o ženy a vymyslieť spôsoby, aby nacisti nemali zámienku poslať ich do plynu. V táborch zúrili epidémie, pretože hygiena tu nebola skoro žiadna. Ak niekto ochorel, bolo jasné ktorou stranou z táboru vyjde. Magda ochorela, myslela si, že to bude jej koniec. Naštastie stretla „svoje“ Francúzsky, o ktoré sa starala. „Magda est là!“(Magda je tu)!
„Boli to tie Francúzsky, pre ktoré som bola v Birkenau prvýkrát Blockälteste. Snažila som sa tváriť natešene, že ich vidím, no vtedy som už sotva videla, nieto aby som sa usmievala. Povedali mi, že ma vyzerali, odkedy sa dopočuli, že z Birkenau premiestňujú ženy.
„Magda, postaráme sa o teba,“ povedali mi.“ (Hellinger-Lee-Brewster, 2022, s.205)
Kniha sa nekončí oslobodením koncentračného tábora. Magda s Bélom mali problém začleniť sa do spoločnosti. Poukazuje sa aj na rok 1948, ktorý ich dohnal k ceste do Izraela a neskôr do Austrálie.
Ide o úžasné svedectvo holokaustu, kde sa nestratila ľudskosť. Stále stojím za myšlienkou, že na dejiny by sme sa mali pozerať prostredníctvom príbehov. Nikdy nesmieme zabudnúť na to, čo sa udialo, aby sa to už nikdy neopakovalo.
A tak trochu, možno by bolo fajn študentom predstaviť svet druhej svetovej vojny prostredníctvom príbehov, ako sú:
Denník Anny Frankovej
Denník Niny Lugovskej
Rut Laskierová
Sadako chce žiť
Eddie Jaku
Svetlo v úkryte
Gerald Green
Loutkář z Krakova
(A samozrejme by som nevynechal aj niečo od neho: https://slovenskyspisovatel.sk/autori/erich-maria-remarque/)
Informácie o knihe:
Autori: Magda Hellinger, Maya Lee, David Brewster
Názov: Nacisti vedeli ako sa volám
Vydavateľ: Ikar
Počet strán: 272
ISBN: 978-80-551-8560-6
Kde knihu kúpite?
martinus: https://www.martinus.sk/?uItem=1683597&z=81XMBP&utm_source=z%3D81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner
pre školy: https://www.preskoly.sk/p/697933-nacisti-vedeli-ako-sa-volam/
bux: https://www.bux.sk/knihy/618371-nacisti-vedeli-ako-sa-volam.html
e-kniha: https://moje-knihy.sk/produkt/nacisti-vedeli-ako-sa-volam/
Obrázok: https://www.bux.sk/knihy/618371-nacisti-vedeli-ako-sa-volam.html