Ako narábať so spúšťačmi histamínovej intolerancie?

Pre zdroje prírodných mikronutrientov (mikroživín), zaradzovaných do jedálnička pri histamínovej intolerancii, platí rovnaká podmienka ako v prípade mias.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Zelenina a ovocie musia byť čerstvé, dopestované za ekologicky bezchybných podmienok. Dlho či zle skladované, zvädnuté, mdlé a prezreté treba vynechať, hoci na nich predávajúci „nasadí“ nanajvýš atraktívnu zľavu.

 Z profesionálneho hľadiska sa orientujeme podľa aktivity vody v požívatinách a potravinách.

 Aktivita vody (aw, available water, dosiahnuteľná voda, hodnoty od 0,01 - 1,00) je termodynamická veličina vyjadrujúca energetický stav vody v systéme. Jej konkrétne hodnoty majú veľký význam pre potravinársku technológiu, skladovanie, kvalitu a bezpečnosť potravín. Úzko súvisí s mikrobiálnymi a enzymatickými procesmi, prichádzajúcimi do úvahy v požívatinách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mikroorganizmy schopné rásť v oblasti hodnôt aktivity vody
aw = 1,00 - 0,60 to je kľúčové!

 Jednoduchou laickou orientačnou pomôckou, čo sa týka ovocia a zeleniny je, že musia byť krehké, chrumkavé, šťavnaté, s typickou čerstvou vôňou pri reze. Vtedy je vysoký predpoklad, že aw nepresahuje 0,35 - 0,50, čím ide (nielen pre človeka s histamínovou intoleranciou) o dobrú ponukovú alternatívu.

 Okrem toho je vtedy tiež isté, že obsahujú aj neporušené ligníny. Ide o fenolové heteropolyméry, dôležité pri distribúcii vody, patriace do skupiny vo vode nerozpustnej vlákniny, poskytujúce veľké množstvo vítaných i rozmanitých produktov, napr. potrebných pre detoxikáciu, mikrobióm a majú tiež významný podiel na tvorbe chrumkavosti ovocia a zeleniny.

SkryťVypnúť reklamu
Obr. 1: Ovocie a zelenina pre ľudí s histamínovou intoleranciou musia byť čerstvé, krehké, chrumkavé, šťavnaté, voňavé. Vysvetlenie v texte. Ilustračné foto, zdroj:  https://www.cebuflorist.com/index.php?l=product_detail&p=192
Obr. 1: Ovocie a zelenina pre ľudí s histamínovou intoleranciou musia byť čerstvé, krehké, chrumkavé, šťavnaté, voňavé. Vysvetlenie v texte. Ilustračné foto, zdroj: https://www.cebuflorist.com/index.php?l=product_detail&p=192 

 Napriek tomu, že prítomnosť histamínu a iných biogénnych amínov v zelenine a ovocí nezaťažuje drasticky organizmus človeka (pokiaľ ich nezje naraz kilá), rokmi nadobudnutá klinická skúsenosť overila, že najmä v úvode liečby histamínovej intolerancie, je treba niektoré úplne vynechať.

SkryťVypnúť reklamu

 Dospeli sme tak k jedlám a požívatinám, ktoré sa na základe praxe zaradzujú medzi najčastejšie spúšťače histamínovej intolerancie. Uplatňujú sa rôznym spôsobom. Produkujú histamín (a iné biogénne amíny), uvoľňujú ho z väzieb v organizme, zabraňujú jeho zmetabolizovaniu, urýchľujú vstrebávanie do krvného obehu, ale u mnohých zatiaľ príčinné súvislosti rozpoznané neboli. Napriek tomu, že môžu byť škodlivé iba niektoré z nich (málokedy všetky každému) a niekomu nemusia ublížiť vôbec, odporúča sa, hlavne na začiatku tvorby ozdravného plánu a diéty, sa im vyhýbať. Aby najmenej do stabilizácie zdravotného stavu, zbytočne organizmus nezaťažovali (neprovokovali). Neskôr sa k mnohým požívatinám je možné vrátiť, ale z ostražitosti a obozretnosti uvážlivo nepoľavovať.

SkryťVypnúť reklamu

 Ide predovšetkým o alkohol, mleté mäso, údené, solené, konzervované a fermentované potraviny, najmä kvasená kapusta, údeniny, zrejúce syry (syry vo všeobecnosti sú vysoko rizikové), žinčica, acidofilné mlieka, ochutené jogurty (sladké mlieko a neochutené jogurty ani nie), produkty z kysnutého cesta, čerstvé pečivo s obsahom kvasníc, pizza (najmä kvôli prísadám a „oblohe“), ryby (tuniak, sardinky), kôrovce, paradajky, jahody, maliny, baklažán, avokádo, citrusy, kivi, nektárinky, ananás, tekvica, čokoláda, kakao, koreniny, pochutiny, veľkovýrobou produkované dressingy, omáčky, kečupy, čalamády, kyslé uhorky, kvasné octy, potraviny s početným zastúpením tzv. E- čiek. Ale - je to prísne individuálne, prípad od prípadu iné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Na mieste je teraz poznámka.

 Symptomedica dokáže analyzovať a určiť neznášanlivosťu 180 druhov potravinových zdrojov, čo je pre človeka s histamínovou intoleranciou (aj inými), na nezaplatenie! Nemusí sa totižto spoliehať na skúšanie podľa systému pokus – omyl. Dostane presnú odpoveď na otázku, ktoré požívatiny môže prijímať, akým sa musí vyhýbať. Významne mu to zlepší vyhliadky a skráti obdobie na úspešné zvládnutie vzplanutia histamínovej intolerancie (aj každej inej)!

 O to viac, keď vieme, že histamínová intolerancia sa môže kombinovať s ďalšími, najčastejšie laktózovou, čo dokáže pacienta a jeho lekára poriadne mýliť. Vymedzuje tým ešte užší a prísnejší výber odporúčaných surovín i tých, ktorým sa je treba radšej vyhýbať. (viď aj www.symptomedica.com

Obr. 2: Najčastejšie dôsledky reakcií histamínovej intolerancie (zhora v smere hodinových ručičiek, náchylnosť k trombózam a embóliám, zvyšovanie kyslosti žalúdočnej šťavy, rozšírenie ciev, najmä drobných, kŕčovité stiahnutie priedušiek, zvýšenie cievnej kapilárnej priepustnosti pre škodiace látky, nežiaduce či nevhodné uvoľnenie niektorých hormónov, svrbenie pokožky a jej zápal, nepotrebné  urýchlenie činnosti srdca). Ilustračné foto, zdroj: https://zdravovek.eu/histaminova-intolerancia-priznaky/
Obr. 2: Najčastejšie dôsledky reakcií histamínovej intolerancie (zhora v smere hodinových ručičiek, náchylnosť k trombózam a embóliám, zvyšovanie kyslosti žalúdočnej šťavy, rozšírenie ciev, najmä drobných, kŕčovité stiahnutie priedušiek, zvýšenie cievnej kapilárnej priepustnosti pre škodiace látky, nežiaduce či nevhodné uvoľnenie niektorých hormónov, svrbenie pokožky a jej zápal, nepotrebné urýchlenie činnosti srdca). Ilustračné foto, zdroj: https://zdravovek.eu/histaminova-intolerancia-priznaky/ 

 Do ozdravných opatrení pri histamínovej intolerancii je potrebné zaradiť aj jednoduché spôsoby tepelnej úpravy požívatín, kam zaradujeme v poradí: spracovanie nad vodnou parou (najmä zeleniny), var, dusenie, pečenie (po predchádzajúcom odstránení viditeľného tuku v surovom stave, najmä mias), bez použitie externého tuku („vo vlastnej šťave“). Až v druhej časti pomyselného rebríčka je kvalifikované (profesionálne) sušenie a grilovanie (bez použitia tzv. „priameho ohňa“). Na samom konci (priam zakázané) je vyprážanie na rafinovanom tuku, grilovanie na priamom ohni a neprofesionálne údenie (stopäťdesiat gramov amatérsky údeného mäsa obsahuje toľko škodlivín ako jedna škatuľka vyfajčených cigariet).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Tiež sa odporúča, pri príprave jedného jedla, nekombinovať veľa spôsobov tepelnej úpravy požívatín. Najmä v úvode ozdravnej kúry. Precízne zvažovať i použitie pochutín, ktoré patria medzi vysoko rizikové spúšťače histamínovej intolerancie, z možnej sekundárnej kontaminácie, najmä pri nedostatočnom a časovo nevedno ako dlho trvajúcom skladovaní

 Neodporúča sa pacientom s histamínovou intoleranciou tiež konzumovať požívatiny konzervované solením. Zároveň si ľubovoľné jedlo priveľmi prisáľať. Rovnako ani jesť často a veľa prisladkých jedál.

Obr. 3: Vhodná tepelná úprava jedál pri histamínovej intolerancii je nutná. Vysvetlenie v texte. Ilustračné foto zdroj: https://www.cepoz.cz/category/blog/technologicka-priprava-stravy/
Obr. 3: Vhodná tepelná úprava jedál pri histamínovej intolerancii je nutná. Vysvetlenie v texte. Ilustračné foto zdroj: https://www.cepoz.cz/category/blog/technologicka-priprava-stravy/ 

 Názory na prihrievané jedlá sa v údajoch odbornej literatúry rôznia, niekedy až radikálne.

 Prísnejšia verzia rezolútne prikazuje ľuďom s histamínovou intoleranciou užívať iba čerstvo tepelne pripravenú stravu a okamžite po jej vyhotovení. Prihrievanú v žiadnom prípade nie. Miernejšia verzia toleruje opakovaný konzum toho istého jedla, nanajvýš do dvadsiatich štyroch hodín od ukončenia prípravy, pokiaľ bolo správne uskladnené v chlade.

Osobne sa prikláňam k prvej verzii, najmä v období bezprostredne po prepuknutí histamínovej intolerancie a nakopení jej rôznorodých vonkajších prejavov.

 Musíme totiž brať do úvahy, že jedlo aj po tepelnom a inom spracovaní (napr. dochutení), je stále biologickým materiálom, ktorého molekuly sú v neustálom kolobehu a ich „život“, no najmä rôzne premeny, sa niekedy nedajú predvídať. Nehovoriac o skutočnosti, že akékoľvek státie jedál poskytuje výdatnú pôdu pre množenie mikroorganizmov, najmä patogénnych, niekedy neuveriteľne rýchlym tempom. A ľudia s histamínovou intoleranciou sú na to obzvlášť hákliví.

 O niektorých zákerných a menej známych spúšťačoch histamínovej intolerancie budeme pokračovať nabudúce.

Autror: MUDr. Karol Džupa, CSc.
Autror: MUDr. Karol Džupa, CSc. 
Symptomedica

Symptomedica

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  116x

Sme interná a dietologická ambulancia špecializovaná na prevenciu a podpornú liečbu civilizačných ochorení, so zameraním na črevo a črevný mikrobióm. http://www.symptomedica.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu