reklama

Rozmanitosť preventívnych zdravotných prínosov strukovín.

Strukoviny (česky luštěniny, anglicky legumes, nemecky Hülsenfrüchte) majú širokospektrálne zloženie svojich súčastí, vrátane tých z kategórie biologicky aktívnych. Predsa najviac sa cení ich vyvážený obsah bielkovín,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

zaujímavá prítomnosť antioxidantov, vlákniny, primeraná skladba škrobu, priaznivý glykemický index.

 Strukoviny z čeľade bôbovité (Fabaceae) sa dajú vo výžive ľudí a zvierat využiť doslova bez zvyškov. Predsa najrozšírenejšie v strave človeka sú čerstvé a sušené semená. U nás najčastejšie sú rôzne druhy fazule, hrachu, šošovice, sóje, bôbu, cíceru a arašidy (hoci mnohí si myslia, že ide o orechy).

Obr. 1: Strukoviny majú nezastupiteľné miesto v našom jedálničku. Ilustračné foto, zdroj:  https://vedanadosah.cvtisr.sk/priroda/biologia/zazraky-zo-slovenskych-zahrad-poli-a-luk-strukoviny/
Obr. 1: Strukoviny majú nezastupiteľné miesto v našom jedálničku. Ilustračné foto, zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk/priroda/biologia/zazraky-zo-slovenskych-zahrad-poli-a-luk-strukoviny/ 

 Bielkoviny strukovín sú dosť podobné živočíšnym, ale nie totožné, pre spracovanie v procesoch látkovej premeny oveľa šetrnejšie, preto sú medicínou aj výživovými odborníkmi odporúčané. Dodať je nutné, že im chýbajú niektoré esenciálne (nenahraditeľné) aminokyseliny, ktoré je potrebné dopĺňať, napr. obilninami, ale aj ryžou. Dokonca vtedy sa využiteľnosť proteínov mierne zvýši. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Strukoviny majú tiež síce pomerne bohaté zastúpenie sacharidov (60%), ale tieto majú priaznivý glykemický index (GI=20-30), ich vstrebávania a zapájanie do látkovej premeny je pozvoľné, čo z nich robí výhodný zdroj živín a energie aj pre diabetikov či ľudí usilujúcich o schudnutie.

 Prispieva k tomu aj prítomnosť kvalitnej vlákniny (v priemere 12-20 g/100 g), čo má významný podiel na docielení bezproblémového vyprázdňovania (urýchlenie prechodu trávenej hmoty tráviacim traktom má mnoho podstatných zdravotných výhod). Oceňované je aj nízke zastúpenie tukov (cca 1-3 g/100 g). Pripomenieme, že strukoviny neobsahujú cholesterol. Naopak, dokážu ho na seba naviazať a posunúť prirodzeným spôsobom von z tela. Okrem toho sú bezlepkové a existuje celá skupina takých, ktoré pomleté dokážu plnohodnotne nahrádzať klasickú múku. Najväčšie skúsenosti s tým majú ľudia, ktorí trpia celiakiou z neznášanlivosťou lepku (venovali sme už jej jeden blog).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Bohatému zastúpeniu vitamínov dominuje hlavne skupina B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), ale aj A, D, C. Z minerálov sú vyzdvihované draslík, vápnik, horčík, železo, tiež sodík, zinok, fosfor, selén, meď, mangán, kobalt, jód, fluór či vanád.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Napríklad, fazuľa obsahuje (podľa druhu) okolo 21 g bielkovín, približne 63 g sacharidov, vlákniny 16 g, iba 1,2 g tukov, z nich 0,2 g nasýtených, 0,4 g polynenasýtených (majú viac dvojitých väzieb) a 0,2 mononenasýtených (majú vo svojej molekule jednu dvojitú väzbu). Pritom v 100 g je kumulovaných 347 kcal. Vitamíny sú zastúpené radou B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), tiež A, D, C. Z minerálov je zaujímavý obsah sodíka, draslíka, železa, vápnika, horčíka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obr. 2: Existuje okolo 600 kultivarov fazule. Je si z čoho vyberať. Ilustračné foto, zdroj:  https://ogorodniki.com/article/fasol-populiarnye-sorta-fasoli
Obr. 2: Existuje okolo 600 kultivarov fazule. Je si z čoho vyberať. Ilustračné foto, zdroj: https://ogorodniki.com/article/fasol-populiarnye-sorta-fasoli 

 Z množstva ďalších prospešných látok strukovín sa teraz budeme trochu podrobnejšie venovať genisteínu.

 Ide o isoflavón, ktorý patrí medzi flavonoidy aj fytoestrogény, zvlášť dobre obsiahnutý je v strukovinách, najviac ho majú bôby sóje (Glycine max L.). Menej častý je vo fazuli, zelenom hrášku, ale napr. aj v kvete ďateliny lúčnej, semenách ľanu siateho, listoch šalvie lekárskej, podzemku ploštičníka strapcovitého či dioskórey huňatej.

 Vyzdvihovaný je protirakovinový účinok, vyplývajúci zo schopnosti zabrzdiť zvrhnutie sa normálnych buniek na rakovinové, zastaviť angiogenézu (cievne zásobenie nádoru) aj rast buniek rakoviny, stimulovať tvorbu bielkovín, tlmiť tvorbu niektorých enzýmov (tyrozínkináza), čo vyprovokuje apoptózu (programovú smrť) rakovinových buniek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Liečebný účinok bol dokázaný u rakoviny prostaty, prsníka, krčka maternice, vaječníkov, mozgu, pľúc, hrubého čreva, kože, ale aj štítnej žľazy, iných žliaz s vnútornou sekréciou či niektorých typov leukémie.

 Dostatočné preventívne množstvo genisteínu zabezpečíme príjmom 20-30 g sójových bôbov denne, no najmenej trikrát týždenne.

Obr. 3: Chemické vzorce najsilnejších isoflavónov, genisteínu a daidzeínu, obsiahnutých v strukovinách. Zdroj:  https://en.wikipedia.org/wiki/Genistein, https://en.wikipedia.org/wiki/Daidzein
Obr. 3: Chemické vzorce najsilnejších isoflavónov, genisteínu a daidzeínu, obsiahnutých v strukovinách. Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Genistein, https://en.wikipedia.org/wiki/Daidzein 

 Pripomenieme, že táto ako aj iné ozdravné kúry musia trvať (najmenej) tri mesiace. Prečo? Lebo to tak diktujú metabolické časy ľudského organizmu a tie sa nedajú nijakým spôsobom skrátiť, ani obísť. 

 Obsah protirakovinových isoflavónov a isoflavonoidov (odvodených látok) v sóji je 0,13-0,42%. Sójová múka ich má 0,2%. Doteraz zistených ich bolo okolo 200. Najväčšiu biologickú silu má daidzeín, ktorý s genisteínom vytvára akúsi „dvojičku“. K ďalším hojne sa vyskytujúcim patria formononetín, glyciteín, biochanín.

 Kľúčovou otázkou pre použitie sóje (a nielen jej) ako výnimočného nosiča biologicky aktívnych látok je druh (odroda), pestovateľské podmienky, ale aj zber, ďalšie nakladanie, spracovanie suroviny, balenie, uskladnenie, podmienky pri prevoze a iné. Aj preto sú údaje o množstve nielen genisteínu ale aj iných súčastí, napr. fytoestrogénov, niekedy až diametrálne rozdielne. Čo sa týka samotného genisteínu udáva literatúra rozptyl 19-1945 mg/kg. V našich podmienkach zväčša 450-650 mg/kg. Čiže nie je sója ako sója. Najvýhodnejšie si je ju zabezpečiť priamo u zodpovedného výrobcu. Stojí to za to!

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obr. 4: Medzi najvýdatnejšie zdroje genisteínu patrí sója fazuľová, známych je 10 000 odrôd.  Ilustračné foto,  zdroj: https://www.vestirnapythia.com/?p=8620
Obr. 4: Medzi najvýdatnejšie zdroje genisteínu patrí sója fazuľová, známych je 10 000 odrôd.  Ilustračné foto, zdroj: https://www.vestirnapythia.com/?p=8620 

 Okrem protirakovinového, je cenený rovnocenne aj fytoestrogénny účinok genisteínu a ostatných isoflavónov, obsiahnutých v strukovinách a najmä sóji. Stručne zhrnuté, šetria vlastné, vekom sa vytrácajúce a chýbajúce ženské pohlavné hormóny, napomáhajú s nimi efektívnejšie nakladať a reštartovať ich novotvorbu. Hlavne u žien v klimaktériu (ale napr. aj tým, ktorým bola operačne odstránená maternica a/alebo vaječníky).

 Platí zásada. Naložiť si je treba na tanier riadnu dávku strukovín či sóje, lebo tá istá fytoestrogénna látka sa môže správať rozporuplne v ľudskom tele. V nízkej koncentrácii „osloví“ iné receptory, ako keď je jej dosť. V prvom prípade môže aj škodiť, ale v dostatočne množstve to organizmu vyložene prospieva.

 Takže, keď sa rozhodneme podporiť fytoestrogénny efekty, potom je treba strukoviny, vrátane sóje, nie iba „čip-čup pozobkať“, ale si ich dopriať do sýta.

 Pozitívnymi dôsledkami genisteínu je aj pomoc pri zabraňovaní rednutia kostí (mobilizácia vitamínu D, vápnika, horčíka), antioxidačný efekt (bráni peroxidácii mastných kyselín), vyväzuje cholesterol, voľné triacylglyceroly, lipidy, nepriamo tak spomaľuje nástup aterosklerózy (kôrnatenie tepien), ischemickej choroby srdca (vrátane jej dôsledku, srdcového infarktu), je výhodnou ochranou pred vznikom mozgovej porážky, zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek (prevencia trombóz), ale aj bráni vzniku pečeňovej fibrózy (predchodkyňa cirhózy). Povzbudivé účinky sa dosiahli i pri riešení niektorých depresívnych stavov a demencie, čo signalizuje jeho vplyv na centrálny nervový systém aj vyššiu nervovú činnosť. Má blahodarný účinok na funkcie a vzhľad kože, napomáha udržiavať jej hydratáciu a spomaľovať starnutie. Pritom sa účinky celkové aj miestne navzájom zrátavajú. Preto je častou súčasťou pleťovej kozmetiky aj omladzovacích kúr.

Obr. 5: Najviac biologicky aktívnych látok spomedzi strukovín má pravdepodobne sója. Ilustračné foto, zdroj: https://www.g21-vitality.cz/magazin/soja-ano-ci-ne-ano-ale-zalezi-na-druhu-sojoveho-vyrobku.html
Obr. 5: Najviac biologicky aktívnych látok spomedzi strukovín má pravdepodobne sója. Ilustračné foto, zdroj: https://www.g21-vitality.cz/magazin/soja-ano-ci-ne-ano-ale-zalezi-na-druhu-sojoveho-vyrobku.html 

 Na potenciálny protirakovinový, ale aj fytoestrogénny význam strukovín, hlavne sóje, poukázali veľké epidemiologické štúdie. Zistili podstatne nižší výskyt rakoviny prsníka, maternice a vaječníkov, ale aj problémov, ktoré súvisia s klimaktériom žien východného typu (ázijských), oproti ženám západného typu (európske aj americké). Z dvoch hlavných príčin. Jednak, že tradičné východné kultúry skonzumujú ročne v priemere trikrát viac sóje, jednak spracovanie (metabolizmus) niektorých súčastí sóje do biologicky aktívnych látok zvláda s ľahkosťou 60% ľudí východného typu, ale iba 30% západného. Tam je pravdepodobne aj jedna z odpovedí na otázku, prečo niekto sójové bôby vyložene neznáša. Takí musia potom siahnuť po iných zdrojoch.

 Napríklad vo fazuľových bôboch je genisteínu v priemere 380-400 mg/kg, zelenom hrášku 180-200 mg/kg. V prípade kvetu ďateliny lúčnej sa odporúča 2-3x denne piť zápar (čaj), ktorý sa pripraví z jednej čajovej lyžičky kvetov a 200 ml vriacej vody alebo vložiť jednu čajovú lyžičku kvetov sušených alebo čerstvých do smoothie nápoja

Obr. 6: K menej známym strukovinám patrí aj hrachor siaty. Ilustračné foto  zdroj:  https://soda.o2.sk/pribehy/jedzme-poriadne/hrachor-chutna-strukovina-ktora-zasyti-na-pol-dna/
Obr. 6: K menej známym strukovinám patrí aj hrachor siaty. Ilustračné foto zdroj: https://soda.o2.sk/pribehy/jedzme-poriadne/hrachor-chutna-strukovina-ktora-zasyti-na-pol-dna/ 

 Podobne ako iné požívatiny, aj strukoviny dokážu niekedy svojho konzumenta potrápiť. Najčastejšou príčinou bývajú tzv. antinutričné látky (napr. α-galaktosidy, kyselina fytová, lektíny, saponíny). S týmto problémom sa aj na našom pracovisku stretávame pomerne dosť často. Na zmiernenie ich nežiaducich účinkov sa odporúča strukoviny pred spracovaním namáčať (rôzne dlho, niekedy pár hodín, inokedy hoci celú noc), následne vodu zliať a použiť čerstvú. Niektorí dokonca ešte aj potom nechajú prejsť strukoviny varom, potom ich opäť zlejú a nahradia novou vodou, v ktorej následne ukončia tepelnú úpravu. 

 Nežiaduci účinok antinutričných látok dokáže eliminovať aj napr. pridanie niektorých byliniek (fenikel, rasca, saturejka, majorán, ligurček, bobkový list, bazalka, kurkuma, kardamón či morské riasy, napr. nori). Var a rozmixovanie masy strukovín zjemňuje ich štruktúru a do určitej mierny mení aj chuť.

 Veľmi odporúčané je klíčenie, ktoré okrem eliminácie mnohých antinutričných látok, dokáže vyprovokovať vznik enzýmov, niektorých vitamínov a iných, pre naše telo vítaných látok.

 Odhaduje sa, že na svete je okolo 20 000 druhov strukovín. Zo 41 rodov čeľade bôbovitých, ktoré sa vyskytujú u nás, sú najviac využívané Pisum sativum L. (hrach siaty), Vicia sativa L. (vika siata), Lens culinaris L. (šošovica jedlá), Phaseolus vulgaris L. (fazuľa záhradná), Glycine max L. (sója fazuľová), Lupinus albus L. (lupina biela), Cicer arietinum L. (cícer baraní), Lathyrus sativus L. (hrachor siaty).

 Výhodou dneška je, že čím ďalej, tým viac druhov u nás doteraz neznámych strukovín sa dostáva na náš trh, čo je a nielen z výživového hľadiska vítané. Určite spestria a obohatia aj preventívnu a liečebnú výživu.

Autor: MUDr. Karol Džupa, CSc.
Autor: MUDr. Karol Džupa, CSc. 
Symptomedica

Symptomedica

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  86x

Sme interná a dietologická ambulancia špecializovaná na prevenciu a podpornú liečbu civilizačných ochorení, so zameraním na črevo a črevný mikrobióm. http://www.symptomedica.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

reklama

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu