Zelený čaj a jeho vzácny epigalokatechín-3-galát

Pravlasťou zeleného čaju z Camellia sinesis L. je pravdepodobne Čína, kde tento obľúbený nápoj používajú už najmenej 5000 rokov. Najväčšia produkcia v súčasnosti je najmä zo subtropických oblastí, až mierneho pásma Ázie,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

vrátane Japonska a Afriky. Zelený čaj vyžaduje ustálené pestovateľské podmienky, ktoré sa rozhodujúcou mierou podieľajú na jeho kvalite. Ideálne v nadmorskej výške okolo 1150 m nad hladinou mora, slnečným podnebím a teplotou v rozmedzí 18-28 ℃.

Obr. 1: Zelený čaj mnohí považujú za liek, nie „iba“ nápoj. Ilustračné foto, zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/zeleny-caj-delsi-zivot/
Obr. 1: Zelený čaj mnohí považujú za liek, nie „iba“ nápoj. Ilustračné foto, zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/zeleny-caj-delsi-zivot/ 

 Známych je niekoľko tisíc druhov zeleného čaju, preto je veľmi zložité uvádzať parametre jeho nutričných súčastí, no v priemere obsahujú čajové lístočky 75-80% vody, okolo 15-30% katechínov (patria medzi polyfenoly flavonoidy, presnejšie medzi flavóny a dôležité sú aj pre prítomnosť a vznik tanínov, čiže trieslovín), obsahujú určité množstvo kofeínu (napr. 1 šálka cca 20-80 mg, podľa typu čaju, pre porovnanie káva v tej istej dávke ho má podstatne viac, 100-400 mg), asi 20 aminokyselín, z nich najdôležitejší je L- theanín, ktorý má na tomto množstve 60% podiel, pre zelený čaj je veľmi typický. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Dôležitý, najmä z medicínskeho hľadiska je preto, lebo jednak stimuluje tzv. α vlny mozgu, tvorbu dopamínu a zároveň sa zapája do tvorby GABA (kyselina gamma aminomaslová), ktorá je veľmi dôležitým neurotrasmitérom (sprostredkovateľom) nervového prenosu.

 Z vitamínov zeleného čaju sú cenené β- karotény (predchodcovia vitamínu A), tiež vitamíny B1, B2, B3, B9, C, E či rutín. Minerálom dominuje hlavne draslík, vápnik, zinok, fosfor, mangán, meď, fluór. Pre organizmus človeka sú tiež dôležité pektíny, sacharidy, chlorofyly aj saponíny.

Obr. 2: Medzi najväčších svetových producentov zeleného čaju sú najmä krajiny subtropickej Ázie a Afriky. Ilustračné foto, zdroj: https://www.mundo.cz/foto/rucni-sber-na-plantazich-cajovniku
Obr. 2: Medzi najväčších svetových producentov zeleného čaju sú najmä krajiny subtropickej Ázie a Afriky. Ilustračné foto, zdroj: https://www.mundo.cz/foto/rucni-sber-na-plantazich-cajovniku 

 Epigallokatechín - 3 - gallát (EGCG) je derivát katechínov, silný antioxidant (100 x účinnejší ako vitamín C či E). Spolu s epikatechín-3-gallátom (EKG), epigallokatechínom (EGC), epikatechínom (EC), gallokatechínom (GC), obr. 3, je ich hlavnou prednosťou, že majú výrazný podiel na znižovaní účinku voľných radikálov a zabraňovanie oxidačnému stresu, dôležitých príčin mnohých chorôb, nielen novodobého veku. V rastlinnej ríši majú pomerne slušné zastúpenie, ale snáď najviac sú preskúmané tie, ktoré sa nachádzajú práve v zelenom čaji. Navyše, v ľudskom tele sa môže syntetizovať z jeho ďalšej zložky, aminokyseliny teín (thea-ine). Z katechínov býva v zelenom čaji najviac zastúpený EGCG (cca 60%), EGC (20%), EKG 15% a EC (5%).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

 Katechíny prinášajú najväčšiu sadu pozitívnych vlastností pre ľudský organizmus. Napríklad, jedna šálka (150 ml) dodá organizmu 30-400 mg polyfenolov (viac ako porcia brokolice, špenátu, mrkve či jahôd), 30-130 mg EGCG, asi 30-50 mg teínu.

 Medzi iné zdroje katechínov, aj keď zďaleka nie tak výdatných ako v zelenom čaji, sú napr. čierny, ale aj biely a oolong čaj, brusnice, jahody, ostružiny, kivi, čerešne, hrušky, broskyne, jablká, avokádo, orechy lieskové, pekanové, pistácie, strukoviny, prevaha ovocia, ale aj tmavá čokoláda a červené víno.

 EGCG dokáže zamedziť tvorbe významných enzýmov, zastaviť tým syntézu DNA, aminokyselín, bielkovín, mastných kyselín rakovinových buniek. Protirakovinový efekt docieľujú aktívne látky zeleného čaju viacerými spôsobmi, najmä silným antioxidačným efektom, bránia syntéze DNA rakovinových buniek, pribrzďujú, dokonca zastavujú ich delenie, likvidujú niektoré karcinogény. Účinkujú samostatne aj spoločne (synergicky), čím sa hlavne brzdí jednak zvrhnutie normálnych buniek na rakovinové, ale aj naštartuje ich ničenie, pokiaľ už vzniknú. Pritom dokážu selektívne stimulovať tvorbu bielkovín vyvolávajúcich aj potláčajúcich apoptózu (bunkovú smrť, podľa toho či ide o bunku zdravú alebo zvrhnutú na rakovinovú), blokovať rastové faktory rakovinových buniek i zastaviť angiogenézu (cievne zásobenie nádoru). Najväčší efekt EGCG sa dokázal u rakoviny hrubého čreva, vrátane konečníka, pažeráka, žalúdka, pečene, prostaty, ale aj pľúc, prsníka, vaječníkov, kože.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Obr. 3: Najčastejšie sa vyskytujúce katechíny v zelenom čaji, spresnenie v texte. Zdroj:_ https://www.slideserve.com/toril/p-rodn-barviva
Obr. 3: Najčastejšie sa vyskytujúce katechíny v zelenom čaji, spresnenie v texte. Zdroj:_ https://www.slideserve.com/toril/p-rodn-barviva 

 Zelený čaj prospieva celému telu, mnohým jeho orgánom a orgánovým systémom, podporuje činnosť srdca a ciev, nervovej sústavy. Medzi popísané pozitíva účinkov súčastí zeleného čaju patria o. i. podpora imunity a protizápalových procesov. 

 Oceňuje sa výborný efekt proti patogénnym mikroorganizmom (antimikrobiálny). Choroboplodné baktérie ničí (baktericídne pôsobenie) tak, že im poškodí bunkovú membránu. Napr. ľudia, ktorí majú paradentitídu, (paradentóza) alebo chronické zápaly úst a hrdla, by ho mali nielen piť, ale si nim aj kloktať ústnu dutinu a hrdlo, ale aj redukuje nepríjemný zápach z úst

 EGCG dokáže blokovať aj HIV infekciu a súbežne napomáha docieliť dlhodobú bezpríznakovú fázu u pacientov, ktorí AIDS majú.

SkryťVypnúť reklamu

 Účinné látky zeleného čaju majú najmenej ochranný vplyv na pečeňové bunky, ale aj dokážu prispievať pri rozpúšťaní niektorých obličkových kameňov (tzv. kalcium-oxalátových).

 Zelený čaj napomáha pri redukcii telesnej hmotnosti u ľudí, ktorí sa usilujú schudnúť. Najmä tým, že ovplyvňuje tukový metabolizmus. Traduje sa, že 200 ml šálka zeleného čaju dokáže „spáliť“ 5,5 g telesných tukov.

SkryťVypnúť reklamu

 Môže tiež zvýšiť citlivosť na inzulínznížiť hladinu glukózy v krvi, čo privítajú nielen diabetici, ale najmä ľudia, ktorí majú na cukrovku nábeh alebo sa im často vyskytuje v rodine a je predpoklad, že ich môže tiež postihnúť. Jej nástup je v niektorých prípadoch možný aj oddialiť na pomerne dlhú dobu. Údajne znižuje riziko prepuknutia o 18-20%.

Obr. 4: O kvalite zeleného čaju rozhoduje najmä prvotriedny výber. Ilustračné foto, zdroj: https://www.ecajovna.sk/blog/zeleny-caj-najzdravsi-napoj-na-planete-zem
Obr. 4: O kvalite zeleného čaju rozhoduje najmä prvotriedny výber. Ilustračné foto, zdroj: https://www.ecajovna.sk/blog/zeleny-caj-najzdravsi-napoj-na-planete-zem 

 Veľmi dôležité je zistenie, že pravidelné pitie kvalitného zeleného čaju znižuje hladinu LDL (zlého) cholesterolu a zvyšovaním antioxidačnej kapacity zabraňuje jeho oxidácii, čo prispieva úsiliu potláčať riziko kardiovaskulárnych chorôb až o 30%.

 Tiež sa dokázalo veľkými štúdiami, že pravidelné a denné pitie zeleného čaju (päť šálok denne) znižuje celkovú chorobnosť, vrátane výskytu srdcového infarktu či mozgovej mŕtvice. Dokonca predlžuje život.

 Mnohé súčasti zeleného čaju podporujú vyššiu činnosť mozgu, vylepšujú náladu, bdelosť, ostražitosť, kreativitu. Významné je pôsobenie hlavne na centrálny nervový systém. Od zlepšovania pamäťovej bystrosti, cez odstraňovanie chronického únavového syndrómu, svalovej atrofie zapríčinenej poškodenou miechou, po reparáciu mozgových zmien a porúch u ľudí s Downovým syndrómom, Parkinsonovou i Alzheimerovou chorobou.

 Nielen pre športovcov je zaujímavé, že zelený čaj dokáže zvýšiť tzv. aeróbnu vytrvalosť. Miestne aj celkovo pozitívne pôsobí tiež na niektoré z kožných ochorení, napr. lupienku (psoriáza).

 Najväčšie nádeje sa vkladajú do liečby, ale hlavne prevencie niektorých druhov rakoviny. Literatúra uvádza, že pravidelné pitie zeleného čaju o 20-30% znižuje výskyt rakoviny prsníka o 40-50% rakoviny prostaty a okolo 40% (niektorí autori udávajú až neuveriteľných 70%) znižuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

 Ideálny nápoj sa pripraví tak, že na 3 g čajovej zmesi sa použije 150 ml vody, nechá lúhovať 30 sekúnd pri teplote 60-75 ℃, potom prudko schladí a vzápätí sa nechá ešte pôsobiť cca ďalších 90 sekúnd. Kvalita čajových zmesí sa odzrkadlí na počte ich opakovaného použitia, lebo naozaj prvotriedny čaj možno zaliať 4-5 krát a neutrpí tým jeho kvalita.

Obr. 4: O kvalite zeleného čaju rozhoduje najmä prvotriedny výber. Ilustračné foto, zdroj:  https://www.ecajovna.sk/blog/zeleny-caj-najzdravsi-napoj-na-planete-zem
Obr. 4: O kvalite zeleného čaju rozhoduje najmä prvotriedny výber. Ilustračné foto, zdroj: https://www.ecajovna.sk/blog/zeleny-caj-najzdravsi-napoj-na-planete-zem 

 V prípade zeleného čaju je rozhodujúcim kritériom nielen dodržanie technologického postupu pri jeho príprave a kvalita čajovej zmesi. Dôležité je tiež si uvedomiť, že je pomerne nestabilný a aj v najlepšej kvalite vydrží vo vákuovom balení cca 6 mesiacov, ale po otvorení ho je potrebné skonzumovať do dvoch mesiacov

 Premennou hodnotou môže byť aj stav mikrobiómu v čreve človeka (môže ovplyvniť využitie súčastí čaju pozitívne aj negatívne) alebo neschopnosť črevnej sliznice súčasti zeleného čaju efektívne zužitkovať.

 Za optimálnu dávku sa vo všeobecnosti považuje 3-5 dávok zeleného čaju denne (po 150 ml), ale jedným dychom je nutné pripomenúť, že je to prísne individuálne. Samoštúdium svojich reakcií je preto veľmi dôležitým kritériom. Pokiaľ sa objavia napr. bolesti hlavy, nervozita, hrubý tras, najmä rúk, pálenie záhy, búšenie srdca, problémy so spánkom, treba najprv dávku znížiť, v určitých prípadoch aj zelený čaj úplne vynechať.

 Určitá opatrnosť so zeleným čajom sa odporúča ľuďom s poruchami srdcového rytmu, ktorí majú depresie alebo sa kvôli tejto diagnóze liečia, tiež málokrvní (anemickí), pacienti s výraznými tráviacimi problémami a poruchami spánkového rytmu.

 Tehotné a dojčiace ženy by mali tiež dávku zeleného čaju redukovať na 1-2 šálky denne. Niektorí autori upozorňujú tiež na to, aby sa nepil v prípade, že žena berie hormonálnu antikoncepciu estrogény.

 Napriek správam, že EGCG môže za určitých okolností znižovať biologickú dostupnosť medikamentóznej liečby (tabletky, injekcie) u niektorých chorôb, je jeho požívanie, najmä pokiaľ sa s dávkovaním nepreháňa, úplne bezpečné. Aj preto, že z celkového množstva EGCG, ktoré prijmeme ústami, sa vstrebe do krvného obehu nanajvýš jedna desatina.

 Záverom pridáme ešte jednu praktickú skúsenosť, ktorá hovorí, že netreba kombinovať zelený čaj a cesnakovitú zeleninu.

 Totiž taníny (triesloviny), ďalšie súčasti zeleného čaju, sa vo vode (i alkohole) menia na roztoky s kyslým pH a to je napr. pre biologicky aktívny alicín (diallyldisulfomonooxid, ktorý o. i. vlastností je silné a účinné prírodné antibiotikum) aj DADS (diallyldisulfid, písali sme o ňom v predchádzajúcom blogu) cibuľovitých likvidačné, ruší to ich aktivitu.

 Čiže, chlebík s masielkom či mastičkou, cibuľkou či pažítkou a zeleným čajíkom ... nie je dobrá voľba. Radšej s čajom bylinkovým, ovocným, prirodzeným džúsom, bielou kávou alebo „len tak“ a zelený čaj si dať o dve-tri hodiny neskôr. 

Symptomedica

Symptomedica

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Sme interná a dietologická ambulancia špecializovaná na prevenciu a podpornú liečbu civilizačných ochorení, so zameraním na črevo a črevný mikrobióm. http://www.symptomedica.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
SkryťZatvoriť reklamu