Hrad Čabraď

Hrad Čabraď
Hrad Čabraď (Zdroj: Szomolaiová)
Písmo: A- | A+

Hrad Čabraď je zrúcanina pri obci Čabradský Vrbovok. Raritou je, že sa k nemu ide sprvoti smerom dole - takže žiadne stúpanie.

Lebo však povedzme si pravdu, ku ktorému hradu sa ide smerom dole a nie naopak?

Už dávnejšie ma zaujalo, že v okolí Krupiny sa to až hemží pamiatkami. Tak sme sa jedno pekné sobotné ráno vybrali na prieskum. Kláštor Bzovík, Krupinská Vartovka, hrad Čabraď či aj hrad Modrý Kameň. Záleží iba od vás koľko máte času a čo všetko by ste chceli vidieť.

Parkujeme pri osade Konské, kde je celkom veľké parkovisko. Toto je posledné miesto kde viete zaparkovať, ďalej je prísny zákaz vjazdu - upozorňujú na to aj oznamy na stromoch.

Čaká nás príjemná prechádzka najskôr na totálne rozbitom asfalte. Neskôr sa asfalt mení na chodníček v lese a hoci vonku praží, nám je celkom príjemne v chládku. Popri ceste z oboch strán tečie riečka Litava. Celá cesta až k hradu má asi 5 kilometrov a skoro do poslednej chvíle hrad nevidíte.

Smerom na hrad Čabraď
Smerom na hrad Čabraď (zdroj: Szomolaiová)

Po tom, čo prechádzame po polorozpadnutom moste sa zmätene obzeráme kde už ten hrad je, či vôbec ideme dobre...Áno mám strach z výšok. Áno, na takýchto mostoch som hneď prvá napriek strachu lebo ma baví skákať cez prekážky :-) Až mi príde vtipné keď sa snažím svojmu parťákovi dôkladne analyzovať našu cestu a kde sme mohli odbočiť zle, keď tu zrazu sa otočím a hrad hneď za mnou na kopci :-)

Polorozpadnutý most
Polorozpadnutý most (zdroj: Szomolaiová)

Je naň veľkolepý pohľad. Mimochodom celá táto oblasť sa vyznačuje bohatým výskytom viacerých našich plazov vrátane chránených druhov. Bojíte sa hadov a jašteríc? Nepozerajte pod nohy, iba pred seba :-)

Hrad Čabraď
Hrad Čabraď (zdroj: Szomolaiová)

Predtým ako sa k nemu vyštveráme (áno, začína tu prvé stúpanie) sa dostaneme k čistinke s polorozpadnutou kaplnkou a so starou pivnicou. Do pivnice sa neodvážim - zato môj parťák obľubujúci každý objekt kde sa vie potúlať s baterkou v ruke sa tam hneď vyberie. Ja mám iba takúto fotku zvonka.

Pivnica pod hradom
Pivnica pod hradom (zdroj: Szomolaiová)

Kaplnke Koháryovcov venujem viac fotiek. Objekt viditeľne chátra. Rozpadnutý oltár, staré drevené schody, okná bez skiel, rozpadnutá strecha....Napriek tomuto všetkému má táto stavba nesmierne čaro a trávime tu viac času.

Kaplnka Koharyovcov
Kaplnka Koharyovcov (zdroj: Szomolaiová)

Snažila som sa nájsť nejaké informácie o kaplnke na internete že by som sa s vami o ne podelila, ale nič som nenašla. Ak máte niekto nejaké info, zanechajte príspevok v diskusii. Takže fotky, nech sa páči...

Kaplnka Koharyovcov
Kaplnka Koharyovcov (zdroj: Szomolaiová)
Kaplnka Koharyovcov
Kaplnka Koharyovcov (zdroj: Szomolaiová)
Kaplnka Koharyovcov
Kaplnka Koharyovcov (zdroj: Szomolaiová)

Ak by ste si chceli oddýchnuť, tesne vedľa kaplnky je možnosť posedieť na lavičkách. My sa vyberieme ďalej. Čoskoro nás zaujme možnosť osviežiť sa pri prameni. Teda ja po poslednej skúsenosti pri vodopáde Bystrô odchádzam iba ovlaženými rukami, zato môj parťák sa neriadi žiadnymi mojimi radami :-)

Studnička
Studnička (zdroj: Szomolaiová)

Mimochodom .... spotili ste sa, potrebujete sa osviežiť a nemáte kde? Tadááá....môžete si napojiť hadičku (je k dispozícii na mieste) ku kohútiku a v súkromí pod poňvami sa osprchovať :-) Takže ak pôjdete týmto smerom kľudne nabaľte náhradné spodné prádlo a hor sa do toho. Ak by ste náhodou nevedeli čo je poňva tak prikladám vysvetlenie zo slovníka cudzích slov: veľká plachta zošitá z troch alebo štyroch približne 5 m dlhých kusov domáceho plátna :-)

Prírodná sprcha
Prírodná sprcha (zdroj: Szomolaiová)

Dosť srandy, ideme vyšľapať na ten kopec ku hradu. Po asi 15tich minútach stúpania prichádzame k tabuli Čabraď vo výške 305m. Sranda, že Čabradský Vrbovok odkiaľ sme prišli je tiež v tejto výške.

K hradu vedie prístupový most, tentoraz opravený.

Prístupový most
Prístupový most (zdroj: Hrad Čabraď)

A teraz niečo k histórii. Hrad bol postavený v 13.storočí a viackrát zmenil majiteľov. Aj Turci si na neho robili zálusk a viackrát sa ho snažili dobiť. Nakoniec ho dal František Koháry vypáliť aby zabránil jeho obsadeniu. Napriek požiaru sa hrad celkom zachoval, no upadol do zabudnutia.

Hrad Čabraď
Hrad Čabraď (zdroj: Szomolaiová)
Hrad Čabraď
Hrad Čabraď (zdroj: Szomolaiová)

Až v 90-tych rokoch objekt začali zachraňovať pred zánikom občianske združenie Rondel v spolupráci s obcou Čabradský Vrbovok. Nachádzajú sa tu miestnosti plné fotografií ako postupuje konzervácia hradu.

Hrad Čabraď
Hrad Čabraď (zdroj: Szomolaiová)

Z hradu sa zachovali zvyšky vonkajšieho opevnenia a časti konštrukcií obvodových múrov obytných budov.

Hrad Čabraď
Hrad Čabraď (zdroj: Szomolaiová)

Krásne miesto a začínajúca jeseň dáva tomuto miesto ešte zaujímavejší nádych.

Cesta späť je rovnaká ako cesta sem...až na to že zo začiatku je klesanie z kopca a potom celý čas mierne stúpanie až späť k parkovisku. Zostal vám čas? Skúste ešte nakuknúť do kláštoru Bzovík, ktorý máte cestou. Celá prechádzka na hrad a späť nám zabrala nejaké 4 hodinky - vhodné aj pre rodiny s deťmi, alebo menej zdatných turistov.

Skryť Zatvoriť reklamu