Nevyliečiteľná choroba

Raz dávno, keď som ešte učila angličtinu na základnej škole som sa spýtala žiakov, čo by považovali za najhoršiu vec, ktorá by sa im mohla stať. Niektorí spomínali stratu rodičov, iní zákernú chorobu, či invaliditu našli sa aj takí, ktorí hovorili o náhlej smrti domáceho miláčika, alebo strate bývania. Jedno dievča povedalo, že pre ňu by bola najhoršia staroba a tučnota.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

"Sofistikovanie" tým zrejme narážala na moju statnú postavu, na vek zrejme nie, ale je to možné, lebo -násť ročným sa tridsiatnici zdajú neskutočne starými. Zaráža ma však jedna vec, povrchné formovanie vkusu, ktoré deťom vtláčajú médiá. Starý = škaredý. Tučný= škaredý. Chudobný = hrôza.
Mnohí z nás, si pri tomto vybavia svojich starých rodičov, ktorých nesmierne milovali, aj keď mali tváre ako scvrknuté jabĺčko. Malým deťom sa ich dedko, alebo babka zdajú nesmierne krásni krásou, ktorá vyžaruje zvnútra. Je jedno, či sú starí rodíčia štíhli, alebo tuční,bohatí, alebo chudobní, pre svojich vnukov sú vždy krásni.
No my žijeme vo svete tvárí umelo napnutých botoxovými injekciami, alebo skalpelom, vo svete, kde 180 centimetrové modelky vážia 50 kilogramov a všetky dievčatá sa im túžia podobať...takéto vzory sa na deti každý deň vyškierajú z oblbujúcej televíznej reklamy.
Starý, obézny a chudobný, najhoršia trojkombinácia v očiach teeneagerov, pritom, najhorším neduhom, ktorým človek môže trpieť je hlúposť...potom človek "žerie" politikom ich reči. Masa ide za človekom, ktorý jej hovorí len to, čo chce počuť. Rečičky nebožtíka Winstona Ch. o slzách krvi a pote sa už nenosia. Teraz sú v móde ľúbivé rozprávky o sociálnej rovnosti, prerozdeľovaní a rušení reforiem. Niekto asi nemá kalkulačku, systém predsa nemôže vydať viac, ako doňho vstúpilo, hlavne v prípadoch keď sa plytvalo (plytvá), viď zadĺžené nemocnice. Aj v rozprávke o troch grošoch sedliak nemíňal štyri...
A my, stále čakáme na liek proti hlúposti.

Jana Toličová

Jana Toličová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Autorka je prekladateľka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéSvetCestovanieŠkolské príbehy

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu