Pozastavil som sa nad tým, akou rýchlosťou sa to všetko okolo nás vyvíja a uvedomil som si jeden taký detail..., splachovaciemu záchodu trval samotný vývoj cez dvesto rokov a až začiatkom minulého storočia sa začal prvý krát inštalovať na verejné miesta. No, kým sa stal samozrejmosťou prešlo ešte pár rokov. (nie všade)
Taký internet sa verejne vyvíja od 90-tých rokov, pričom zo začiatku bolo možné zobrazovať iba text a postupne to prechádzalo vývojom cez obrázky, video, nakupovanie, platenie, až po ovládanie domácnosti na diaľku. Dokonca sa tam vytvoril, povedal by som paralelný „živý" svet ľudí, často bez mien. To všetko za pár rokov.
Dnes je to aj úžasná databáza nášho myslenia. Všetko, čo kedy človek vymyslel je tam. Sú tam jeho dejiny a pridávaním aktualít sa tieto dejiny aktualizujú.
Tento výdobytok techniky nám umožnil, mimo iného, jednu úžasnú vec. Pozrieť sa kto sme. Kto sme ako ľudia. Možno by niekto povedal, že prečo chcem hádzať všetkých ľudí do jedného vreca. Áno beriem. Ale všetky informácie, ktoré sa nám vrátia ako výsledok, zadal človek. Teda sú to jeho myšlienky alebo skutočnosti, ktoré vidí vedľa seba.
Je to pohľad na nás ako ľudí. Na to, ako konáme a čo sme vytvorili.
Viem, veľa ľudí má na internet názor, že je zlý. Poďme sa teda pozrieť do tejto našej gigantickej „mysle". Len by si naozaj mali dať pozor ľudia, ktorí nechcú o sebe vedieť pravdu. Myslím tým o sebe ako človeku. Mali by vážiť slová, ktoré zadajú v tom vyhľadávači.
Totiž, s myšlienkou internetu možno prišiel iba jeden človek, ale to čo v ňom nájdete sú milióny myšlienok rôznych ľudí. Ľudí, ktorí vidia krásu, ale aj strach, hrôzu, bolesť utrpenie či poníženie. A preto odpoveď, ktorá sa vráti môže byť metúca. Budem citlivý a skúsme nejaké neškodné slovo.
Ak zadáte, napríklad slovo „PRÍRODA", dostanete krásne obrázky z rôznych kútov sveta, ale aj ohromné utrpenie, ktoré príroda znáša. Môžete tam nájsť dôvod, prečo tomu tak je, ale aj návod ako to utrpenie zmierniť. Ak sa v tom „zavŕtate viac" nájdete aj následky a ich príčiny. Ospravedlnenia príčin, ale aj konkrétnu snahu o nápravu.
A to som dal ako príklad jednoduché slovo „Príroda". Skúste čokoľvek iné. Za všetkým dobrým aj zlým, nájdete jedného „živočícha" tejto planéty..., človeka. Či už ako jednotlivca, alebo človeka v kolektívnom chovaní.
Internet je ako zrkadlo. To, čo v tom „zrkadle" vidíme je odraz ľudského myslenia a nie je ani lepší ani horší. Je taký, akí sme mi ľudia.
A preto nezabúdajme sa občas pozrieť na náš svet. Ako vyzerá a akú úlohu zohráva v ňom ľudstvo, čím sme prešli a čo nás to stálo. Ak tak spravíme, môžeme zaregistrovať aj „kam ideme". Zatiaľ to vyzerá že ideme dobre, myslím my ako ľudia, lebo je len veľmi málo ľudí, ktorí chcú niečo na tom meniť.
Alebo sa mýlim?