Choroba jedného člena nášho cestovateľského tímu urobila rázny škrt všetkým zaujímavým plánom. Nezostávalo nič iné ako stornovať letenky a zrušiť dohodnuté schôdzky. Namiesto toho sedím doma a prehrabujem sa v starých dokumentoch. Ale nemôžem povedať, že by cestovanie v histórii bolo menej zaujímavé.Objavila som list z Chicaga. Odoslal ho pred takmer 80 rokmi Adam Podkrivacký svojmu bratrancovi a môjmu dedkovi Štefanovi Podkrivackému.


Podľa pečiatok na obálke list putoval cez Prahu, kam dorazil po desiatich dňoch od odoslania. Celkom slušná rýchlosť. Dnes mi chodia listy od Nataše z ruskej Jakšangy, ktorá je asi o päťtisíc kilometrov bližšie, ešte o pár dní dlhšie.
V obálke bol propagačný letáčik akcie, ktorú Adam pripravoval pre svojich rodákov. Bola ňou "Veľká Májová Výprava do Česko-Slovenska".


Cestovať sa malo na "velikánskej populárnej" lodi Aquitania. Možno je vám známejšia Lusitania - loď, ktorú v roku 1915 potopila nemecká ponorka. Zahynulo pritom takmer dvetisíc osôb a táto udalosť sa uvádza ako dôvod vstupu USA do prvej svetovej vojny.
Aquitania bola jej mladšou sestrou.
Vyrobili ju v roku 1913 a pasažierov vozila až do roku 1949, čím získala titul najdlhšie pracujúca loď 20. storočia. Za svojho života previezla počas 460 plavieb 1,2 milióna cestujúcich.

Cesta organizovaná prastrýkom Adamom sa začínala 28. mája 1930 o desiatej hodine v New Yorku a ďalej pokračovala na trase Cherbourgh - Paríž - Praha. Záujemcovia sa mohli prihlásiť aj na fakultatívny výlet do Lissieux, rodného mesta svätej Terezky Ježiškovej.

Ako vidieť, vypariť sa z Novej Zeme nebolo len také jednoduché. Na výjazd z USA potrebovali neamerickí občania potvrdenie o tom, že si počas posledných 5 rokov plnili daňové povinnosti. Bez tohto potvrdenia sa nemohli nalodiť.
Neplatiť dane v Amerike sa nikdy neoplatilo. Svoje o tom by mohol povedať aj známy - v tom čase v Chicagu pôsobiaci - gangster Al Capone, ktorého pomohli dostať v roku 1931 za mreže práve daňové úniky.

Ceny zájazdu sa pohybovali podľa triedy od 122,77 $. Pre lepšiu predstavu - robotníci u Forda zarábali v tej dobe 5 dolárov za deň, čo bol asi dvojnásobok mzdy v iných fabrikách.
Cenník detailne:



Veľkým lákadlom zájazdu okrem možnosti stretnutia sa s rodinou a návštevy krásnej prírody mala byť aj účasť na oslavách 60. výročia založenia Spolku sv. Vojtecha v Trnave.

Letáčik je ilustrovaný fotografiami hradu Strečno a mesta Ružomberok. Okrem prísľubu "šmačných pokrmov" mala prípadných váhavcov presvedčiť aj fotografia účastníkov výpravy, ktorá sa konala presne rok predtým na čele s Adamom Podkrivackým.

"Jestli chcete, aby vaša cesta jak na mori, tak i na suchej zemi bola naozaj cestou pohodlnou a pobavnou, vtedy na každý pád pridajte sa ku tejto našej výprave", končí svoj nábor prastrýko Adam.
A ja už asi tuším, po kom som podedila túlavé topánky.